fasulye.gen.tr https://www.fasulye.gen.tr Fasulye, Özellikleri ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, fasulye.gen.tr Mon, 11 Apr 2016 00:00:00 +0000 Tue, 18 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Fasulye Bitkisi https://www.fasulye.gen.tr/fasulye-bitkisi.html Sun, 14 Oct 2018 00:59:58 +0000 Fasulye Bitkisi; Fasulye vitamin değeri yüksek bir bitki fasulyede A, B1, B2 ve C vitamini vardır. Baklagillerden olan fasulye Orta Amerika kökenli, olan bu bitki Anadolu ya yaklaşık iki yüz elli yıl önce gelmiştir. Fasulye tek sefe Fasulye Bitkisi; Fasulye vitamin değeri yüksek bir bitki fasulyede A, B1, B2 ve C vitamini vardır. Baklagillerden olan fasulye Orta Amerika kökenli, olan bu bitki Anadolu ya yaklaşık iki yüz elli yıl önce gelmiştir. Fasulye tek seferlik bir yetiştirmeciliği vardır, tohum ekerek elde edilir fideleri. Ilıman mevsimi sever ne çok sıcağı ne de soğuk sevmez. Fasulye bizim ülkemizde çok sevilen bir sebzedir vazgeçilmezlerimizdendir. Fasulyenin taze olanı da kuru olanı da türklerin için vazgeçilmez yemeklerindendir.

Fasulye Bitkisi Yetiştiriciliği

Nisan yada mayıs ayları gibi fasulye ekimleri yapılmaya başlar. Tohumlar ekilmeden önce bir gün botunca suda bekletilmesi gerekir. Bu işlem fasulyenin daha çabuk çimlenmesini sağlar. Ekim yapacağınız toprağa yanmış gübre serpin ver ardındın düzeltin. Ekeceğiniz fasulyeleri 3 veya 4 santim derinliğinde toprağın içine ekin, daha sonra fısfıs şeklinde bir sulama yaparak toprağı nemlendirin. 
Ekim yapılan günün sıcaklığı da önemlidir toprağın soğuk olması verimi düşürür. Eğer toprak sıcak değilse çimlenme süresi uzar sıcaksa yaklaşık bir hafta içinde çimlenmeye başlayacaktır. Ekim yapıldıktan on beş gün sonra çapa yapın. Fasulye çimlenme aşamasında çok fazla suya ihtiyaç duymuyor. Arada hem toprağın havalanması hemde yabani otların yetişmemesi için çapa yapılması önerilir. Çiçek açmaya başladığı zaman ise sık ama az sulama ister. Fasulyeler yetiştikten sonra her üç dört günde toplanmaya başlanır fasulyeler. 

Fasulye Çeşitleri
 • Yer fasulyesi
 • Sırık fasulyesi 
Yer Fasulyesi; Yerde uzanarak büyür oda  üç dört günde bir toplanılırsa hem taze olur hemde daha çok mahsul elde edilir. 
Sırık Fasulyesi; İsminden de anladığınız gibi sırığa sarılır yukarı doğru boylu boyunca uzar. Fasulyeler yine üç dört günde bir toplanılır fasulyeleri toplarken yukarı doğru çekerek kopartmak  gerekir bitkini zara görmemesi için
]]>
Kışlık Fasulye https://www.fasulye.gen.tr/kislik-fasulye.html Sun, 14 Oct 2018 12:01:51 +0000 Kışlık Fasulye, Fasulye cinslerinin neredeyse tümü sarmaşık yapılı bitki sınıfına girer. Sağlığımız üzerinde kolesterol dengeleyici, tansiyon düzenleyici fasulyeden tüketmemiz gerekmektedir. Fasulye yaz mevsiminde yetişen Kışlık Fasulye, Fasulye cinslerinin neredeyse tümü sarmaşık yapılı bitki sınıfına girer. Sağlığımız üzerinde kolesterol dengeleyici, tansiyon düzenleyici fasulyeden tüketmemiz gerekmektedir. Fasulye yaz mevsiminde yetişen bir baklagiller dendir. Bahçe kenarlarını sarmaşık gibi sarar ve topladıkça verimini arttıran bir bitkidir. Fasulye yazın bol bulunduğu halde maalesef kışın bulmak zordur. Bulunsa bile  yazın yenen bir fasulyenin, tat ve lezzet bakımından farklı, pahalı ve serada yetiştiği için pek sağlıklı olduğu söylenemez. Yaz mevsiminde taze taze alıp kışlık fasulye hazırlamak gerekmektedir. İster konserve ister kurutulmuş şekilde veya buzluğa koyma tekniği ile saklamak mümkündür. Kışlık fasulye koymanın da bazı püf noktaları vardır.

Kışlık Fasulye Püf Noktaları
 • Çok iri ve büyük olmamalı (kılçıklı olur)
 • Kurutma yapılacak ise gölgede güneş görmeyen nemsiz bir yerde kuruması gerekmektedir.
 • Konserve yapılacak ise kavanoz kapaklarının daha önce kullanılmamış ve kaynamış sıcak suda bekletilerek kapatmak gerekir.
 • Derin dondurucuda  saklanacak ise poşetlerin patlak olmaması ve havasının çok güzel alınmış olması gerekir.
 • Derin dondurucuya konmadan kışlık fasulyenin soğutulmuş olması gerekmektedir.

Kışlık Fasulye hazırlanışı

Kurutmalık; Fasulyeleri yıkayıp suyunu iyice süzdükten sonra ince ince çayır denilen şekilde dilimleyip güneş görmeyen bir bezin üzerine serilmesi gerekmektedir. Arada bir karıştırıp iyice kuruduğundan emin olunca kışlık fasulyelerin nem alamayacaktır pamuk torbalarda saklanması uygun olur. Hava alan bir yerde saklanmalıdır. Aksi halde küçük kurtçuk oluşumuna neden olacaktır. Kurutulmuş kışlık fasulyeler özellikle hamileler ve çocuklar için çok faydalı olduğu bilinmektedir.

Kışlık fasulye Derin dondurucu da saklaması: 
 • Fasulyeleri yıkayıp süzdükten sonra  küçük küçük kırarak normal bir şekilde herhangi bir işleme tabi tutmadan, poşetlere pişirilecek miktarda koyulur. Poşetlerin havası pipet yardımı ile alındıktan sonra poşet bağlanır. Derin dondurucuda saklanabilir. Burada önemli olan kışın pişerken fasulyenin en az 15 dk kavrulması gerekmektedir.
 • Fasulyeler yıkanıp kırıldıktan sonra az yağda rengi dönünceye kadar kavrularak soğumaya bırakılır. Böylece fasulyenin biriken suyu da süzülmüş olacaktır. Soğumuş olan fasulyelerin içerisine domates ve biber doğrayarak poşetlemek gerekir. Pipetle havası alındıktan sonra poşet bağlanarak dolaba kaldırılır. Kışın pişirileceği zaman önce den çıkarılıp eritilerek pişirme işlemi tamamlanır. Kışın domates, biber çok pahalı olduğu için kışlık fasulyenin içerisindeki domates ve biberi bulmuşa döneceksiniz. Sadece soğanını ve etini kavurup pişireceğiniz kışlık fasulyeler size  zamanda kazandıracaktır. Aynı zamanda  büyük kolaylık sağlayacaktır.
]]>
Zeytinyağlı Taze Fasulye Kalori https://www.fasulye.gen.tr/zeytinyagli-taze-fasulye-kalori.html Mon, 15 Oct 2018 06:50:48 +0000 Zeytinyağlı taze fasulye kalori, Anadolunun mutfaklarında sebze yemeği olan zeytinyağlı taze fasulye sevilerek masalarda yerini alır. Yaz aylarında sıkça yapılan ve tüketilen taze fasulye sağlıklı bir yaşam için son derece yar Zeytinyağlı taze fasulye kalori, Anadolunun mutfaklarında sebze yemeği olan zeytinyağlı taze fasulye sevilerek masalarda yerini alır. Yaz aylarında sıkça yapılan ve tüketilen taze fasulye sağlıklı bir yaşam için son derece yararlıdır. İçinde bol lif bulunan taze fasulye ayrıca C vitamini potasyum, bakımından son derece zengindir. Diyet listelerinde zeytinyağlı taze fasulyeye mutlaka yer verdiği bilinir. İçindeki lif sayesinde bağırsak düzenlediği ve kabızlık ve bir çok sağlık sorununa iyi gelmekte olan taze fasulye her gıda ve besinlerde olduğu gibi kalorisi mutlaka vardır. Yaklaşık bir porsiyon zeytinyağlı taze fasulyede 147 kalori bulunmaktadır. Ayrıca 100 gr pişmiş zeytinyağlı taze fasulyede 49 kalori bulunur.

Zeytinyağlı taze fasulye kalori içinde bulunan kalori yemeğinize et, kullanırsanız miktarı değişir ve artar. Alacağınız bu kalori zeytinyağlı taze fasulye folik asit bakımından her vücudun ihtiyacını karşılayacak değerlere sahiptir. Zeytinyağlı taze fasulyenin kalori değeri bir hayli düşüktür. İçinde bulunan taze fasulyedeki karbonhidrat değeri 3 gr dır. Zeytinyağlı taze fasulye antioksidan açısından tüketilmesi gereken bir sebze grubundandır. Bilindiği gibi içinde A vitamini bakımından önemi büyüktür. Bir çok kişinin zeytinyağlı taze fasulye yemenin kilo aldırmadığı bilinir. Tabii ki bu durum yanına yenilen pilav, turşu gibi vesaire gıdalar eklenmezse tek olarak tüketilen zeytinyağlı taze fasulye kalori durumunun düşük olması bir tez avantaj olarak bol tüketilse dahi kilo yapmaz. 
]]>
Yeşil Fasulye Yetiştiriciliği https://www.fasulye.gen.tr/yesil-fasulye-yetistiriciligi.html Mon, 15 Oct 2018 09:25:25 +0000 Yeşil fasulye yetiştiriciliği, fasulye konserve veya kuru olmak üzere değişik olan şekillerde değerlendirilen besin değeri çok yüksek olan hemen hemen tüm dünyada bol bir miktarda tüketilen önemi bir kültür bitkisidir. Orta Am Yeşil fasulye yetiştiriciliği, fasulye konserve veya kuru olmak üzere değişik olan şekillerde değerlendirilen besin değeri çok yüksek olan hemen hemen tüm dünyada bol bir miktarda tüketilen önemi bir kültür bitkisidir. Orta Amerika kökenli olan bu kültür bitkisi 250 yıl önce Anadolu'ya gelmiş ve çok geniş bir yayılım alanı bulmuştur. Taze olan fasulye A, B1, B2 ve C vitaminlerince çok zengindir. Yeşil fasulyede vücutta birikmiş olan asidi nötralize edebilecek baz fazlalığı mevcuttur. Fasulyenin hazım olabilecek oranı yüzde 84.1 dir. Hatta fasulye baklalarında bulunabilen phasol ve phaseolin maddelerinin şeker hastalığında kullanılabilen insülin karekterlerinde olduğu, bu yüzden de kandaki şeker miktarının düşürülmesinde kullanıldığı da bilinmektedir. 

Yeşil fasulye yetiştiriciliği ekonomik önemi

Yeşil fasulye taze tüketimi yanı sıra işlenmiş olacak bir şekilde konserve, hazır yemek veya turşu olarak değerlendirilebilir. Dünya yeşil fasulye üretimi 4.310.733 tondur. Bu üretimde Asya yada Avrupa kıtasındaki ülkelerde önemli olan paya sahiptir. Dünyada en önemli yeşil fasulye üreticisi ülke Çin'dir. Ülkemizdeyse 514.000 ton yeşil fasulye üretimiyle Çin den sonra dünyaya 2 sırada yer alabilmektedir. Ülkemizde de yeşil fasulye üreticiliği iller bazında incelendiği zaman samsun ili 67.234 ton en önemli olan üretim merkezidir. Karadeniz bölgesi ülkemizde yeşil fasulye yetiştiriciliğinin en çok yapıldığı bölgelerden biridir. Bölgede açıkta yetiştiricilikte genellik ile sırık ve bodur çeşitler kullanılır. Son yıllarda kapama olarak yapılabilen yetiştiricilikte bodur formlu çeşitlerin kullanımı ise oldukça yaygındır. Sırık fasulyede işçilik ve sırık maliyeti yüksek olduğundan dolayı bodur formlu olan çeşitler tercih edilir. 

Yeşil fasulye yetiştiriciliği iklim istekleri

Yeşil fasulye ılık olan iklim bitkisidir. Bu bakımdan dolayı ilkbahar ve sonbahar arasındaki devrelerde rahatlıkla yetiştirilir. Fasulyenin gelişme devresi içerisinde 20-25 derece arasında sıcaklık isteyebilmektedir. 27-32 derece sıcaklıkta ise çiçeklerini döker ve düşük sıcaklıkta da gelişmi durabilmektedir. 
]]>
Şeker Fasulye Yetiştiriciliği https://www.fasulye.gen.tr/seker-fasulye-yetistiriciligi.html Mon, 15 Oct 2018 18:47:42 +0000 Şeker Fasulye Yetiştiriciliği, fasulye bitkisi sıcak aylarda yetişen iklim bitkisidir. Don ve soğuk hava şartlarına karşı dayanıksızdır. Nisan ve mayıs aylarında fasulye dikimi yapılır. Lezzet bakımından çok besinli bir yiy Şeker Fasulye Yetiştiriciliği, fasulye bitkisi sıcak aylarda yetişen iklim bitkisidir. Don ve soğuk hava şartlarına karşı dayanıksızdır. Nisan ve mayıs aylarında fasulye dikimi yapılır. Lezzet bakımından çok besinli bir yiyecektir. Fasulye ağır ve sert baklagildir. Mutfaklarda kullanımı çok olduğu için geleneksel yemekler arasındadır. Ekimi yapılan fasulye 65-70 günde mahsul veren kılçıksız bitkidir. Şeker fasulyesi çok lezzetli olduğu için manav ve pazarlarda aranan lezzetler arasındadır. Bu fasulye farklı renklerde olabilirler ama lezzetleri aynıdır. Şeker fasulye yetiştiriciliği yapılacak bölgenin hava şartları çok sıcak olmamalıdır. Çünkü çok sıcak havalarda fasulye tane içlerinde azalmalar görülür. Serin yerlerde ekimi makbuldür. Fasulye için toprak şartları ve sulama önemlidir. Fasulye taneleri görüldüğü andan itibaren sulamaya hız verilmelidir.

Şeker fasulye yetiştiriciliği toprak bakımı

Tohumlar ekildikten sonra 7-10 gün içerisinde fasulyeler çıkmaya başlar. Ama etrafında zamanla çimler oluştuğu için fasulyenin gelişmesini etkiler bu nedenle çimlerin ve yabancı otların temizlenmesi gereklidir. Toprağın fasulye etrafında kabartılarak düzenli çapalanması lazım, toprak fasulye etrafında yuvarlak şekilde havuz açılır. Yağışlı havalarda ve fasulye sulama işleminde havuz içi dolar ve bitkinin sulanması sağlanır. Fasulye ekimi yapılırken aralıklı, mesafeli ekilmelidir. Toplu halde değilde tek tek ekim yapılmalıdır. Havalar sıcak ve çok kurak geçiyorsa günde iki kez fasulyeye su verilmelidir. Sulamadan sonra ahır gübresi kök etrafına atılmalıdır. Gübre fazla atılırsa fasulyeye zarar verebilir kurumalar meydana gelir. Bitkinin gelişmesi açısından gübre az serpilmelidir bitkinin gelişmesini sağlayacaktır. Fasulye sevilen besin gıdası olduğu için yetiştirilmesi sürekli yapılır.
]]>
Fasulye Haşlama https://www.fasulye.gen.tr/fasulye-haslama.html Tue, 16 Oct 2018 06:56:28 +0000 Fasulye haşlama, yemek yapımında daha kolay pişmesini sağlamak amaçlı yapılan bir harekettir. Fasulye çok besleyici bir sebzedir. Baklagillerden bir bitki olan fasulye, sırık fasulyesi ve yer fasulyesi olarak ikiye ayrılır. F Fasulye haşlama, yemek yapımında daha kolay pişmesini sağlamak amaçlı yapılan bir harekettir. Fasulye çok besleyici bir sebzedir. Baklagillerden bir bitki olan fasulye, sırık fasulyesi ve yer fasulyesi olarak ikiye ayrılır. Fasulyeler her yerde yetişebilir. Fakat killi, kumlu ve nemli toprakları çok sever. Meyvesi ve kurutulmuş tohumları yiyecek olarak da kullanılabilir. Ülkemizde yetiştirilen başlıca cinsleri ayşekadın, çalı ve barbunya fasulyeleridir. İlk olarak saydığımız iki cins fasulye tazeyken yenir. Fasulyenin dermason, şeker ve selanik fasulyeleri gibi farklı çeşitleri de vardır. Bunların ise kurutulmuş tohumları yenir. Küçük boy olarak adlandırdığımız fasulyenin adı ise börülcedir. Soya fasulyesinden ise yağ çıkartılır. Fasulye, sırık ve bodur fasulye olmak üzere ikiye ayrılır. 

Fasulyenin Faydaları

Fasulyenin faydaları aslında saymakla bitmez. Protein ve anorganik tuzlar açısından çok zengindir. Fasulye baklagiller ailesinden olup genellikle kırmızı renkte yetişir. Koyu kırmızı ve böbrek şeklinde olan fasulye potasyum, demir, magnezyum, protein gibi buna benzer mineraller açısından zengindir. Fasulyenin besleyici özelliği çoktur. Bunun yanında güçlü antioksidanlar arasında olduğu için bağışıklık sistemi güçlüdür. 

Fasulye Haşlama Nasıl Yapılır

Fasulye yemeği yapmadan önce fasulyeler akşamdan sıcak su ile ıslatılmalı veya pişirmeden önce haşlanmalıdır. Fasulye haşlanmadan pişirildiğinde çok fazla saat içerisinde bekleseniz bile pişmekte çok zorlanır. Bu yüzden önceden ya ıslatılmalı ya da haşlanmalıdır. Fasulyenin ıslatılma ve haşlama süreleri vardır. Bu süre yaz aylarında yaklaşık olarak 5 saattir. Normal olan süre ise fasulye iyice şişene kadar ıslatılma süresidir. Eğer ki kuru fasulye düdüklü tencere ile pişecekse ıslatılmış kuru fasulye direk olarak düdüklü tencereyle pişirilebilir. Fasulye ıslandıktan sonra suyu iyice süzülmeli, yeni su ile bir müddet tekrar kaynatılmalıdır. Kuru fasulye kaynarken çıkan köpüğü alındıktan sonra düdüklü tencere ile pişirilebilir. Köpüğü alınmamış kuru fasulye insanlarda gaz yapar ve bu yüzden köpüğünün alınması gereklidir. 
]]>
Kemikli Etli Kuru Fasulye https://www.fasulye.gen.tr/kemikli-etli-kuru-fasulye.html Tue, 16 Oct 2018 22:38:56 +0000 Kemikli Etli Kuru Fasulye, çoğunlukla hemen hemen her evde sonbahar ve kış aylarında kuru fasulye pişer. Hem sağlıklı hem ekonomiktir ve her kişinin kendine has pişirme yöntemi vardır. Kuru fasulyenin birçok yemek tarifi vardır. Kemikli Etli Kuru Fasulye, çoğunlukla hemen hemen her evde sonbahar ve kış aylarında kuru fasulye pişer. Hem sağlıklı hem ekonomiktir ve her kişinin kendine has pişirme yöntemi vardır. Kuru fasulyenin birçok yemek tarifi vardır. Sucuklu kuru fasulye, pastırmalı kuru fasulye, tavuklu kuru fasulye, kuşbaşılı kuru fasulye, güveçte kuru fasulye gibi. Bunlar sevilen ve beğenilerek yenilen çeşitleri arasındadır. Bende size bu sayfada kemikli etli kuru fasulye tarifini paylaşmak istedim. Kemikli etli kuru fasulye mükemmel bir yemek oluyor, sizde mutlaka pişirmelisiniz. Eğer birde düdüklü tencerede pişirirseniz tadı lokum gibi olur ve yerken tadına doyamazsınız. Şimdi kemikli etli kuru fasulye tarifimize geçelim. Sizde malzemelerinizi hazırlayın ve akşam yemeği için sevdiklerinize bu lezzetli, kemikli etli kuru fasulye yemeğinden pişirin. 

Kemikli Etli Kuru Fasulye Pişirmek İçin Gereken Malzemeler; 
 • Kemikli et 
 • Yarım kilo kuru fasulye 
 • 1 tane orta boy kuru soğan 
 • 1 çay kaşığı karbonat 
 • 1 yemek kaşığı domates salçası 
 • 1 yemek kaşığı biber salçası 
 • 2 tane sivri biber 
 • 1 çay kaşığı karabiber, dağ kekiği 
 • 1 litre su 
 • Tuz 

Kemikli Etli Kuru Fasulye Yapılışı 

İlk önce bir gün önce akşamdan kuru fasulyeleri bir derin kapta ıslatın, sabaha kadar şişecektir. Islatırken ister 1 çay kaşığı karbonat, ister yarım yemek kaşığı tuz atarak ıslatabilirsiniz. Bu fasulyelerin kolay şişmesinde fayda sağlayacaktır. Yemeği pişireceğiniz gün şişmiş fasulyelerin ıslattığınız suyunu süzün ve birkaç defa yıkayıp tekrar süzün. İsterseniz 5 dakika kadar bir tencerede haşlayabilirsiniz. Eğer haşlarsanız bu suyu da süzmeyi unutmayın. En son süzdüğünüz kuru fasulyeler süzgeçte beklerken sizde ocağı yakıp artık diğer aşamaya geçebilirsiniz. Kemikli etinizi tencereye koyun ve 10-15 dakika kadar haşlayın. 

Sonra yemeği pişireceğiniz tencereye iri olmayacak şekilde doğradığınız soğan ve biberleri koyun ve yağ ile biraz kavurun. Ardından biber salçası ve domates salçasını koyun karıştırın ve haşlanmış kemikli etleri ilave edin, hafif alt üst çevirerek kavurun. İsterseniz bu aşamada yarım su bardağı kadar sıcak su ekleyebilirsiniz. Hafif alazladığınız kemikli etin üstüne kuru fasulyeleri ekleyin. Tuzunu ve sıcak suyunu da ekleyip kapağını kapatın ve kaynamaya bırakın. Ben pişirirken karabiber ve kekik atmıyorum ama siz severseniz kullanabilirsiniz. Dahada lezzet katar. Kaynayan yemeği kısık ateşte pişirin 45-50 dakika veya 1 saat yeterli olacaktır. Ama bazı fasulyeler daha az zamanda veya daha geç zamanda pişebilir, pişirme süresini kendinizde ayarlayabilirsiniz. 

Afiyet olsun... 
]]>
Soya Fasulyesi Protein https://www.fasulye.gen.tr/soya-fasulyesi-protein.html Wed, 17 Oct 2018 21:10:27 +0000 Soya Fasulyesi Protein, Bakımından birçok bitkisel kaynaklara göre oldukça yüksek protein oranına sahiptir. Bu özelliği ile hayvansal protein kaynaklarına göre de oldukça sağlıklı bir protein maddesidir. Bitkisel kaynaklı Soya Fasulyesi Protein, Bakımından birçok bitkisel kaynaklara göre oldukça yüksek protein oranına sahiptir. Bu özelliği ile hayvansal protein kaynaklarına göre de oldukça sağlıklı bir protein maddesidir. Bitkisel kaynaklı olan soya proteini, soya fasulyesinden elde edilir. Soya fasulyesi 5000 yıl önce Doğu Asya ovalarında keşfedilmiştir. Yıllar boyunca besin ögelerinde yer alan ve insan vücudu için gerekli olan tüm amino asitler ile kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor, çinko, potasyum, C vitamini ve B1, B2, B3, B5, B6, B9 vitaminleri içeren soya fasulyesinin faydalı bileşenleridir. Besin değeri oldukça yüksektir. Bazı kaynaklara göre kadın sağlığı açısından faydalı olduğunu bilimsel olarak çok kez kanıtlanmıştır. Ayrıca soya fasulyesinde süt, peynir, yağ ve et yapılır. Soya proteini düşük yağ oranı nedeniyle vejetaryenlerin kullandıkları bir protein çeşididir. Dolayısıyla protein, amino asitlerin birleşmesinden oluşan organik yapı molekülleridir. Yani organizmanın en önemli yapı taşıdır. Protein, canlılar için önemli bir kavramdır. Bununla birlikte, amino asitler birleşerek proteinleri, proteinler birleşerek hücreleri, hücreler birleşerek dokuları, dokular birleşerek organ ve kas grubunu oluşturur. 

Protein Oluşumu; İnsan vücudunda protein oluşumu kemikten saça, kandan beyine olan tüm dokularda bulunur. Dokuların yenilenmesinde ve onarımında etkileri üzerine gelişme, büyüme, yaraların tamir etmesinde, çeşitli maddelerin sindirimi ve mikroplara karşı vücudu koruma sağlaması için çok gereklidir. Bilhassa zeka geliştirmede, kas, karaciğer gibi organların ve dokuların yüzde doksanını proteinler oluşturur. Çeşitli enzimler, hormonlar ve salgılar protein yapısındadır. Kemik sistemi üzerinde ve yağ dokusunda protein az miktarda bulunur. En önemli olan protein, anne sütü ve yumurta sarısıdır. Şayet besinlerden yeteri kadar alınmaz ise, yedek protein tükendikten sonra hücredeki yapısal proteinler yıkılmaya başlar ve sağlığı bozar. Bunun için günlük protein ihtiyacının düzenli olarak karşılanması gerekir. Soya fasulyesi proteini de whey proteini gibi yüksek seviyede aminoasit içerir. Bu protein ihtiyacı soya fasulyesinden sağlanır. Soya proteinin kolesterol, laktoz ve yağ seviyeleri oldukça düşüktür. Antioksidan olarak da birçok hastalığın tedavisinde etki gösterir.

Soya Fasulyesi Protein Faydaları
 • Yüksek kolesterole karşı etkilidir.
 • Anti kanserojen özelliği vardır.
 • Kemiklere çok yararlıdır.
 • Anti diyabet özelliği vardır.
 • Menopoz döneminde etkilidir.
 • Büyüme ve gelişmeyi sağlar.
 • Doku onarımını sağlar.
 • Hormonların yapımını sağlar.


]]>
Zeytinyağlı Fasulye Yemeği https://www.fasulye.gen.tr/zeytinyagli-fasulye-yemegi.html Thu, 18 Oct 2018 00:55:31 +0000 Zeytinyağlı fasulye yemeği, zeytinyağlı fasulye yemeği sıcak yaz günlerinin vazgeçilmezidir. Yazın sıcağında yanında başka hiç bir şey olmasa da son derece doyurucu hafif bir o kadar da aranılan bir yemektir. Fa Zeytinyağlı fasulye yemeği, zeytinyağlı fasulye yemeği sıcak yaz günlerinin vazgeçilmezidir. Yazın sıcağında yanında başka hiç bir şey olmasa da son derece doyurucu hafif bir o kadar da aranılan bir yemektir. Fasulye bir yaz sebzesi olduğu için fasulyelerin lezzeti yazın daha baskın ve lezzetli. Artık kış mevsiminde de pek çok market ve manavda fasulye bulabilmek mümkün. Hele yaz domatesi ile yapılan zeytinyağlı fasulye yemeğinin tadı bir efsanedir. Özellikle et ve tavuk yemeklerinin yanına eşlik eden harika bir destekleyicidir.

Zeytinyağlı fasulye yemeği için gereken malzemeler,

 • 1 kilo gram yeşil fasulye
 • 2 adet yemeklik kuru soğan
 • 2 diş sarımsak
 • 5-6 adet yumuşak domates
 • Yarım yemek kaşığı domates salçası
 • 1 kahve fincanı sızma zeytinyağı
 • 1.5 su bardağı sıcak su
 • 5 adet kesme şeker
 • yeterince tuz

Zeytinyağlı fasulye yemeğinin yapılışı,

Fasulyelerin uç kısımlarını ayıklayarak verev şekilde ince doğrayalım ve yıkayarak süzdürelim. Yemeklik doğranmış kuru soğanları, ince doğranmış sarımsakları zeytinyağı ile birlikte pişirme kabına alıp soteleyelim. Domates ve salçayı bir arada kullanacağınız yemeklerde mutlaka önce salçayı ekleyin ki, salçanın kokusu çıksın. Sonra kabuğunu soyduğumuz küp domatesleri karışıma dahil edip 6-7 dakika kadar soteleyin. Bu aşamada kesme şekerleri ve damak tadınıza uygun miktardaki tuzu yemeğin harcına ekleyin. Fasulyeleri de ilave ettikten sonra su ilave etmeden tencerenin altını en kısık hale getirin ve kapağını kapatın. Ar sıra buharın uçmasına çok izin vermeden karıştırın. Fasulyelerin rengi dönüp sararmaya başlayınca 1.5 su bardağı sıcak suyunu ilave edin. Ve kısık ateşte pişirme işlemine fasulyeler yumuşayıncaya kadar devam edin. Bu aşamada fasulyenin cinsine göre eğer suyunu çok çekerse biraz daha su eklemenizde sakınca yok. Zeytinyağlı yemekler pişer pişmez hemen servis kabına alınmalıdır. Yoksa zeytinyağlı fasulyenizin rengi kararır. Zeytinyağlı fasulye yemeğini üzerini kapatarak soğumaya bırakın.

]]>
Soya Fasulyesi Tohumu https://www.fasulye.gen.tr/soya-fasulyesi-tohumu.html Thu, 18 Oct 2018 13:56:06 +0000 Soya fasulyesi tohumu, özellikle Çin, Kore gibi uzak doğu ülkelerinde yetiştirilen dört bin yıllık geçmişe uzanan o bölgede yaşayanların en önemli geçim kaynağıdır. Soya, dünyada en önemli yağ bitkisi olup üretimde 1.sır Soya fasulyesi tohumu, özellikle Çin, Kore gibi uzak doğu ülkelerinde yetiştirilen dört bin yıllık geçmişe uzanan o bölgede yaşayanların en önemli geçim kaynağıdır. Soya, dünyada en önemli yağ bitkisi olup üretimde 1.sırayı almaktadır. Soya bitkisi zengin protein içeren amino asitler bulunması nedeniyle harika bitki olarak anılmaktadır. Ülkemizde genellikle hayvan beslemede vazgeçilmez yem olarak kullanılan soya üretimi yetmediği için ithal edilmektedir. 

Soya fasulyesi tohumu yetiştirmek için şunlar gereklidir;
 • Tarla sonbaharda sürülmelidir.
 • Şubat ayında kazağı çekilir.
 • Nisan ayında ekime hazır hale getirilir.
Soya fasulyesi tohumu üst üste aynı tarlaya ekilmemelidir. Çünkü hem verimi düşer,hemde hastalık ve zararlılar çoğalır. Soya tohumu ekmeden önce tohumlar gölge bir yerde 100 kg tohuma 2 su bardağı su ya da şekerli su serpilerek iyice karıştırılıp nemlendirilir. Üzerine 500-700 gram bakteri serpilerek iyice karıştırıldıktan sonra ekime hazır hale gelir. Bir yıl önce soya yetiştirilmiş tarladan alınan toprakla, soya tohumu karıştırılıp aşılama yapılabilmektedir. Ülkemizde soya ekmek için en uygun zaman nisan sonu mayıs başıdır. İkinci ürün için soya en geç temmuz başına kadar ekilmelidir. Soya yetiştirme süresinde en az 2 defa sulanmalıdır. Soya ülkemize ilk kez 1930'lu yıllarda girmiş ve uzun yıllarca sadece Karedeniz bölgesinde tarımı yapılmıştır. Günümüzde ise en çok Çukurova bölgesinde yapılmaktadır. Soya yağı çıkarıldıktan sonra kalan unu çok besleyici olup proteince çok zengindir. Bu sebepten dolayı gıda sektöründe çok fazla kullanılmaktadır. Birçok hastalığa iyi geldiğinden dolayı insan hayatında önemli yeri olmaktadır. Özellikle kalp ve kanser hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. 

Soya fasulyesi tohumu özellikleri:
 • Soya tohumları yassı ya da yuvarlak şekillidir. 
 • Tohum kabuğu rengi ise sayı veya kahverengidir. 
 • Tohumun iriliği yetiştirme şartlarına göre değişmektedir.
 • Tanelerde protein oranı %45 oranıdır. 
 • İnsan beslenmesi yanı sıra hayvan yemi olarak da çok fazla kullanılmaktadır. 
]]>
Fırında Taze Fasulye https://www.fasulye.gen.tr/firinda-taze-fasulye.html Fri, 19 Oct 2018 05:01:30 +0000 Fırında Taze Fasulye, değişik yemekler yapmak isteyen ve sürekli aynı tarifi uygulamak istemeyen ev hanımlarının seveceği bir tariftir. Bu yöntemle karamelize olan fasulyelerden çok hoş bir lezzet alınır ve özellikle sebze yeme Fırında Taze Fasulye, değişik yemekler yapmak isteyen ve sürekli aynı tarifi uygulamak istemeyen ev hanımlarının seveceği bir tariftir. Bu yöntemle karamelize olan fasulyelerden çok hoş bir lezzet alınır ve özellikle sebze yemekte zorlanan çocuklara severek yedirilebilir. Sunumu ve görünümü güzel olan bu yemek ile akşam yemeği davetlerinde ya da özel gecelerde bütün övgüleri toplayabilirsiniz. Fırında taze fasulye istenirse etli ya da zeytin yağlı olarak yapılabilir. Zeytin yağlı tarifi ek yemek ya da ana yemek olarak sunmak mümkündür ayrıca zeytin yağlı fırında taze fasulye et yemeklerinin ya da tavuklu ana yemeklerin yanında lezzetli bir garnitür olacaktır. Yağ oranı az olacağı için diyet yapanların ya da kalp ve damar hastalığı yaşayanların da severek ve güvenle tüketebileceği bir yemektir.

Fırında Taze Fasulye Malzemeler
 • 1 kilo taze fasulye
 • 4-5 adet yemeklik etli domates
 • 500 gr yemeklik kuşbaşı et
 • 1 adet kuru soğan
 • 2-3 adet yeşil biber
 • 1 kaşık domates salçası
 • 1 kaşık biber salçası
 • Tuz, kara biber, kırmızı toz biber
 • 1 yemek kaşığı sıvı yağ isteğe göre zeytin yağı
Fırında Taze Fasulye Yapılışı

Öncelikle fasulyeler iyice temizlenir ve ayıklanıp yıkanarak bir kenarda bekletilir. Bir tencereye yemeklik doğranmış soğanlar, biberler ve et alınır ve et suyunu bırakıp çekene kadar kavrulur, üzerine yemeklik doğranan domatesler ve fasulyeler eklenir ve beş altı dakika kavrulur. Kavrulan sebzeler bir fırın kabına alınır. Bir kase içerisinde 2 su bardağı kaynar su içinde, domates salçası, biber salçası ve baharatlar iyice karıştırılarak sos haline getirilir. Hazırlanan sos sebzelerin üzerine dökülür. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında bir saat kadar pişirilir. Pişirmenin yarım saatinde fırın içindeki sebzeler karıştırılarak alt üst edilir. Fırından alındıktan sonra on dakika kadar dinlendirilir ve sıcak servis edilir.

Zeytin yağlı yapmak için uygulanacak yöntem aynıdır fakat ilk başta eklenen et olmadan pişirme yapılır onun dışında aynı adımlar izlenerek zeytin yağlı fasulye elde edilmiş olur. Zeytin yağlı fasulyeye salça katmak istemeyen hanımlar salça eklemeden sadece iki bardak su ile baharatları eklemeleri yeterli olacaktır ve kavurma esnasında iki adet küp şeker eklemeleri daha lezzetli bir yemek elde etmelerini sağlar.

Afiyet Olsun.
]]>
Etli Yeşil Fasulye https://www.fasulye.gen.tr/etli-yesil-fasulye.html Fri, 19 Oct 2018 11:11:58 +0000 Etli Yeşil Fasulye, Her ne kadar yeşil fasulyeyi zeytin yağlı yapmayı tercih etsem de etli yaptıktan sonra fikrim değişti yeşil fasulye gerçekten etli yapıldığı zaman daha lezzetli oluyor. Yanında pirinç pilavı veya bulgur pi Etli Yeşil Fasulye, Her ne kadar yeşil fasulyeyi zeytin yağlı yapmayı tercih etsem de etli yaptıktan sonra fikrim değişti yeşil fasulye gerçekten etli yapıldığı zaman daha lezzetli oluyor. Yanında pirinç pilavı veya bulgur pilavı eşliğinde de gayet iyi gidiyor. Şimdi etli yeşil fasulye nasıl yapılır bunu sizlere tarif etmeye çalışacağım.

Etli Yeşil Fasulye Malzemeleri
 • Bir kilo taze fasulye
 • 300 gram kuzu kuşbaşı
 • Bir adet büyük boy kuru soğan
 • Yarım çay bardağı zeytin yağı
 • Üç yemek kaşığı tereyağ
 • Üç adet orta boy domates
 • Bir yemek kaşığı biber salçası
 • Bir çay kaşığı karabiber
 • Bir tatlı kaşığı tuz
Etli Yeşil Fasulye Yapılışı

İlk olarak kuşbaşı etleri sudan geçirin ve tencere içerisine alın ve üzerine bir çay bardağı su ilave ederek haşlamaya bırakın. Haşlanan etler suyunu iyice çektikten sonra içine bir yemek kaşığı tereyağ ve biraz zeytin yağı ilave ederek etleri iyice kavurun. kuru soğanı yemeklik bir şekilde küçük küçük doğrayın ve ayrı bir tencere içerisine tereyağ ve kalan zeytin yağını ilave ederek kavurmaya başlayın tamamen kavrulan soğanlara hazır hale gelen kuşbaşı etlerinizi ilave edin beş dakika kadar da bu şekilde kavurun. Daha önceden yıkanmış ve kılçıkları ayıklanmış olan fasulyeleri üç veya dört parçaya ayırın ve taze fasulyeleri de soğan ve etlerin üzerine boşaltın ardından biber salçası ve küp küp doğramış olduğunuz domatesleri ilave ederek karıştırın fasulyeler sararana kadar kavurma işlemine devam edin. Yaklaşık olarak üç su bardağı sıcak suyu yemeğinize boşaltın ve tuzunu, karabiberini de ekleyerek tencerenin kapağını kapatın. Yaklaşık olarak yarım saat kadar pişen yemeğiniz hazır hale gelecektir. Fasulye tam anlamıyla piştikten sonra ocağın altını kapatın ve pilav eşliğinde sıcak sıcak servis edin. Deneyecek olanlara şimdiden afiyet olsun.

]]>
Fasulye Diblesi https://www.fasulye.gen.tr/fasulye-diblesi.html Fri, 19 Oct 2018 22:35:11 +0000 Fasulye Diblesi, özellikle sebze yemeği seven ve hafif beslenen kişilerin favorisi olabilecek lezzetli bir yemektir. Tek başına doyurucu olacağı gibi aynı zamanda et yemekleri yanına yardımcı yemek olarak da servis edilebilir. Özel Fasulye Diblesi, özellikle sebze yemeği seven ve hafif beslenen kişilerin favorisi olabilecek lezzetli bir yemektir. Tek başına doyurucu olacağı gibi aynı zamanda et yemekleri yanına yardımcı yemek olarak da servis edilebilir. Özellikle doğu ve güney doğu Anadolu da bulgur ile ve orta Anadolu da pirinç ile yapılan şekli ile sofralarda kendine yer bulur. Çocukların ve yetişkinlerin severek yiyebileceği ve taze fasulyeyi sürekli aynı şekilde tüketmeyip farklı tarif arayan annelerin güvenle yapabileceği lezzetli bir yemektir. Fasulye diblesi özellikle klasik bir Türk yemeği tarifi olduğu için özel gün ve davetlerde de güvenle servis edilebilir.

Fasulye Diblesi Malzemeler:
 • Yarım kilo taze fasulye
 • 2 adet orta boy soğan
 • 1 çay bardağı pirinç ya da bulgur
 • Yarım çorba kaşığı salça
 • 3 adet domates
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
 • Tuz, kara biber
Fasulye Diblesi Yapılışı:

Fasulyeler bir santimden büyük olmayacak şekilde doğranır ve yıkanır. Bir tencere içine küçük doğranmış soğanlar sıvı yağ ile eklenir, içine fasulyeler ve rendelenmiş domatesler eklenir bir kaç kere kavrulduktan sonra içine salça eklenir ve yıkanıp süzülen pirinç ya da isteğe göre bulgur eklenerek tuz ve baharatı katılarak kavrulur. Bir kaç dakika kavrulduktan sonra 2 su bardağı kaynar su eklenir ve kısık ateşte yemek suyunu çekene kadar pişirilir. Yemek suyunu pilav gibi tamamen çekmez hafif sulu kalmalıdır. Yarım saat kadar dinlendirilir ve servis edilir.

Afiyet Olsun.
]]>
Şeker Fasulye https://www.fasulye.gen.tr/seker-fasulye.html Sat, 20 Oct 2018 02:19:21 +0000 Şeker fasulye, Şeker fasulye kuru fasulyeden farklı bir fasulye çeşididir. Her ne kadar kuru fasulyenin daha küçük tanelisi olarak düşünülse de bir çok kişi şeker fasulyeyi kuru fasulye ile karıştırmaktadır.  Şeker fasuly Şeker fasulye, Şeker fasulye kuru fasulyeden farklı bir fasulye çeşididir. Her ne kadar kuru fasulyenin daha küçük tanelisi olarak düşünülse de bir çok kişi şeker fasulyeyi kuru fasulye ile karıştırmaktadır.  Şeker fasulye yabani fasulye türü olduğu için çok daha nadir bulunan bir fasulyedir. Yabani fasulye bitkisinin içinde sadece 3-4 şeker fasulye çıkmaktadır. Yabani fasulyenin az mahsul vermesi şeker fasulyenin daha değerli olmasını sağlayan en büyük etkenlerden biridir. Şeker fasulyesi lezzet açısından da oldukça lezzetlidir. Şeker fasulyenin bu lezzeti yabani fasulye olmasından kaynaklanmaktadır. Genellikle engebeli arazilerde yetişen yabani fasulye hasat zamanında makinelerle toplanan bir ürün değildir. Arazinin engebeli olması makinelerin hasat toplamasına izin vermediği için elle toplanması gerekiyor. Şeker fasulyesinin sadece Erzurum İspirde yetiştiği bilinmektedir. Şeker fasulyesinin tohumu verimlidir fakat çok zor şartlar altında yetişmektedir. Besin değeri çok yüksek olan şeker fasulyesi zor şartlarda yetiştiği için zor bulunan bir fasulye çeşididir.

Şeker fasulye faydaları:
 • Vücutta kemik yapısını güçlendirir.özellikle çocuklarınızın büyüme döneminde sıkça sofralarda bulundurularak çocukların kemik gelişimini kusursuz tamamlamalarını sağlayabilirsiniz.
 • Karaciğer yetmezliği yaşayan kişilere önerilen besinler arasındadır.
 • Böbrek taşları içinde oldukça faydalıdır. Böbrekte taş oluşumunun önüne geçmektedir.
 • İdrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. İdrar tutukluğu rahatsızlıklarının giderilmesine fayda sağlamaktadır.
 • Kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiği düşünülmektedir. Özellikle kalp çarpıntısına iyi geldiği söylenmektedir.,
 • Şeker fasulye bol miktarda lif içerdiği için sindirim sistemine faydalıdır. Bağırsakların daha düzenli çalışmasına fayda sağlar ve kabızlık problemini gidermektedir.
 • Kolesterolü olan kişilere tavsiye edilmektedir. Şeker fasulyesinin kötü kolesterolü düşürdüğü bilinmektedir.
 • Kalp krizi riskini azaltmaktadır.
 • Gebelik döneminde anne ve bebeğin sağlığı için önerilen besinler arasında yer alır.
 • Hiper tansiyon hastalarının tansiyonunu düşürmekte etkilidir.
 • Şeker fasulye bol miktarda folik asit ve demir  içerdiği için kansızlığa iyi gelir ve kansızlık tedavisini doğal olarak destekleyici bir besindir.
 • Devamlı olarak kendini halsiz, yorgun ve bitkin hisseden kişiler içinde oldukça faydalıdır. vücuda enerji sağlayan şeker fasulye vücutta bulunan halsizliğin ve bitkinliğin giderilmesine fayda sağlamaktadır.
 • Ayrıca kilo vermek içinde faydalıdır. Uzun süre tokluk hissi vererek ara öğünlere ihtiyaç duymanızı engellediği için kilo vermeye yardımcı besin olarak bilinmektedir.
]]>
Düdüklüde Yeşil Fasulye https://www.fasulye.gen.tr/duduklude-yesil-fasulye.html Sat, 20 Oct 2018 14:04:48 +0000 Düdüklüde Yeşil Fasulye; Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan yeşil fasulye, çok bilinen farklı pişirme yöntemleri olan bir yemek türüdür.Yöresine göre etli ve zeytinyağlı olarak yapılmaktadır. Yeşi Düdüklüde Yeşil Fasulye; Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan yeşil fasulye, çok bilinen farklı pişirme yöntemleri olan bir yemek türüdür.Yöresine göre etli ve zeytinyağlı olarak yapılmaktadır. Yeşil fasulye yaz mevsiminde en çok tercih edilen bir yemektir. Yeşil fasulye aslında diğer tencerelerde de pişirilebilir. Ama enerji tasarrufu ve zamandan kazanmak istiyorsanız düdüklü tencerede pişirmeyi tercih ediniz.

Düdüklüde Yeşil Fasulye Malzemeleri;
 • 500 gram taze fasulye 
 • 1 büyük kuru soğan
 • 4-5 diş sarımsak (ince doğranmış)
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı 
 • 1 tane kesme şeker
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çorba kaşığı biber salçası 
 • 2 kabuğu soyulmuş ve rendelenmiş domates
 • Üzerini süslemek için birazcık maydanoz
Düdüklüde Yeşil Fasulye Yapılışı; Öncelikle taze yeşil fasulyeleri ipliklerini alarak ayıklayınız. Daha sonra fasulyeleri güzelce yıkayınız. Fasulyeleri isteğe göre boyuna ortadan ikiye bölebilirsiniz. Yada eninden çok fazla küçük doğramadan ikiye ayırabilirsiniz. Diğer taraftan düdüklü tencereye zeytinyağını koyunuz. Daha sonra ince doğranmış soğan ve sarımsağı ilave ediniz. Daha sonra kısık ateşe aldığımız düdüklü tencereden soğanlar biraz pembeleşinceye kadar kavurunuz. Sonra biber salçasını ve rendelediğiniz domatesleri biraz pişirdikten sonra içine fasulyeleri de ilave ediyoruz. Düdüklü tencerenin içindeki malzemeleri güzelce harmanladıktan sonra için şeker ve tuzu ilave ediyoruz ve üstüne ne kadar sulu olmasını istiyorsak o miktarda su ilave ediyoruz. Düdüklü tencere de su ve buhar kaybı olmadığından yemeğinize  su ilave ederken buna dikkat ediniz. Düdüklü tencerenin ilk önce yani kaynayana kadar altını iyice açınız. Tencerenin düdüğü çaldıktan sonra altını kısınız.Yaklaşık 15-20 dakika kısık ateşte pişiriniz. Düdüklü tencere soğuduktan sonra ve içindeki buharı alındıktan sonra tencerenin güvenle kapağını açabilirsiniz. Pişen yeşil fasulyeleri servis tabağına alıp isteğe göre üzerine maydanoz ile süsleyebilirsiniz. Afiyet olsun.]]>
Maş Fasulyesi Yemeği https://www.fasulye.gen.tr/mas-fasulyesi-yemegi.html Sat, 20 Oct 2018 22:50:23 +0000 Maş yeşil fasulyesi yemeği, Maş fasulye halk arasında pek fazla bilinmeyen bir fasulye çeşidi olsa da oldukça yararlı bir sebzedir. Maş fasulyesi cin fasulyesi olarak da bilinen bir tür olup, günümüzde insanlar tarafından yeni Maş yeşil fasulyesi yemeği, Maş fasulye halk arasında pek fazla bilinmeyen bir fasulye çeşidi olsa da oldukça yararlı bir sebzedir. Maş fasulyesi cin fasulyesi olarak da bilinen bir tür olup, günümüzde insanlar tarafından yeni yeni bilinmeye başlamıştır. Maş fasulyesi bağırsaklara ve yüksek şeker gibi hastalıklara iyi gelen bir sebze olduğundan ötürü insanların mutlaka tüketmesi gereken bir gıda çeşididir. Özellikle maş fasulyesinin içerisinde bulunan B vitamini oldukça zengin olduğundan ve protein değeri yüksek bir gıda olduğundan gündelik mutfak yemekleri arasına girmesi gereken bir besindir. Ülkemizde maş fasulyesi Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetişmektedir. Görüntü olarak yeşil bir renge ve küçük boyutlara sahip bir sebzedir. Maş fasulyesinin özellikle piyaz olarak kullanılmasının dışında yemekleri de yapılmaktadır. Ayrıca pilav yemeği içerisine de rahatlıkla ilave edilerek kullanılabilen bir gıda olması kullanım çeşitliliğinin en büyük göstergesidir. Maş fasulyesi taze tüketilmesi gereken bir gıda olup pişirilerek servis edilmelidir. Diğer bakliyatlar gibi suda bekletilerek işlem görmesine gerek yoktur. 

Maş fasulyesi yemeği malzemeleri;
 • Yarım kilo maş fasulyesi,
 • Bir tatlı kaşığı dolusu biber salçası,
 • On adet yeşil biber,
 • Bir tatlı kaşığı dolusu domates salçası,
 • İki adet küp şeker tanesi,
 • Bir adet domates,
 • Üç diş sarımsak,
 • Bir adet kuru soğan,
 • Karabiber,
 • Tuz,
 • Zeytinyağ,
Maş fasulyesinin yemeği yapılışı

Maş fasulyesi taze olarak tüketilen bir gıda olduğundan bir gece önceden bekletme işlemi yapılmadan direk kullanabilirsiniz. Daha sonra bir tencere içerisine zeytinyağ ilave edilerek ocak üzerine normal ateşe alınır ve içerisine doğranan yeşil biber, sarımsak ve soğanlar ilave edilir. Pembeleşinceye kadar kavrulan malzemelerin üzerine salçalarda ilave edilerek özenene kadar iyice kavrulur. Özleşen karışımın içerisine doğranan domateslerde ilave edildikten sonra maş fasulyeleri de tencere içerisine ilave edilerek baharatları da eklenir ve üzerini geçer geçmez ilave edilen suyla tencerenin kapağı kapatılarak pişmesi için beklenir. Altı kaynadığında kısılarak kısık ateşte ortalama kırk dakika pişmeye bırakılan maş fasulye yemeğimiz pişmiş ve hazır hale gelir. Maş fasulye yemeğinin en önemli lezzet ayrıntısı içerisine giren bol miktardaki yeşil biberdir. O nedenle maş fasulye yemeği yapılırken yeşil biberin bol miktarda konulması gerektiğinin unutulmaması gerekir. Böylelikle maş fasulye yemeğiniz hem daha lezzetli hemde görsel olarak çok daha güzel olacaktır. Afiyet olsun. 
]]>
Fasulye Deneyi https://www.fasulye.gen.tr/fasulye-deneyi.html Sun, 21 Oct 2018 08:12:24 +0000 Fasulye Deneyi, Fasulye deneyinde amaç toprak, dış mekan ve doğal ortam olmadan bazı uygulamalarla, fasulyeye kök saldırıp, filizlendirip, tekrar fasulye üretmesini sağlamaktır. Fasulye deneyinde elimizde kilitlenebilir bir poşet, Fasulye Deneyi, Fasulye deneyinde amaç toprak, dış mekan ve doğal ortam olmadan bazı uygulamalarla, fasulyeye kök saldırıp, filizlendirip, tekrar fasulye üretmesini sağlamaktır. Fasulye deneyinde elimizde kilitlenebilir bir poşet, yarım bardak su, koli bandı ve fasulyelerin kök salması için gerekli olan 1 adet pamuğa ihtiyacımız vardır.

Fasulye Deneyi Hazırlanışı: Kilitli poşetin kilidi açılır. Pamuk yatay olacak şekilde düzleştirilir. Düzleştirilen pamuk, kilitli poşet içine konur. Mevcut olan fasulyeler, poşetin içindeki pamuğun üstüne düzgünce yerleştirilir. Bu işlem bittikten sonra, yarım bardak su, poşetin içine dökülür. Poşetteki pamuk iyice ıslatılmalıdır. Pamuğun iyice ıslatılmasının nedeni, fasulyelerin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesidir. Su dökme işlemi bittikten sonra kilitli poşetin kilidi sıkıca kilitlenir. Sonraki aşamada, kilitli poşet güneş gören bir pencere camına mevcut olan koli bandıyla yapıştırılır.

Büyüme ve Filizlenme Süreci: Bu süreçte zamanla fasulyeler filizlenmeye başlar. Tohumda kırılmalar olur ve içinden yeşil fideler çıkmaya başlar. Zamanla dallanıp budaklanır. Zamanla yaprakları oluşup büyüme gösterir.Son aşamada ise belli bir zaman sonra, fasulye vermeye başlar.

]]>
Yeşil Fasulye Salatası https://www.fasulye.gen.tr/yesil-fasulye-salatasi.html Sun, 21 Oct 2018 09:40:08 +0000 Yeşil Fasulye Salatası, yeşil fasulyenin etli yemeği, zeytinyağlı yemeği ve turşusunu bile yapıyoruz. Salatasını bilmeyenler için muhteşem bir tarif yeşil fasulye salatası. Yapılışı çok kolay bir tari
Yeşil Fasulye Salatası, yeşil fasulyenin etli yemeği, zeytinyağlı yemeği ve turşusunu bile yapıyoruz. Salatasını bilmeyenler için muhteşem bir tarif yeşil fasulye salatası. Yapılışı çok kolay bir tarif olan yeşil fasulye salatasını et yemeklerinin yanında sunabilirsiniz.       
 
Yeşil Fasulye Salatası İçin Malzemeler
 • Yarım kilo taze fasulye
 • Kornişon turşu 
 • Mısır 
 • Yeşil soğan 
 • Dereotu
 • Taze yeşil nane 
 • Kırmızı kapya biber 
 • Tuz 
Sosu İçin;
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı 
 • Nar ekşisi
 • 1 Limon Suyu
 • 2 Diş sarımsak 
 • Tuz   
Yeşil Fasulye Salatası Yapılışı 
Fasulyeleri iyice yıkadıktan sonra kaynar tuzlu suda hafif yumuşayana kadar haşlayın. Çok yumuşamadan hafif diri, çıtır çıtır olacak kadar haşlayın. Haşlama işleminden sonra fasulyeleri soğuması için derin bir kaseye alıp bekletin. Kırmızı kopya biberleri jülyen şeklinde doğrayın. Kornişon turşuyu küp küp olacak şekilde doğrayıp hazırlayın. Yeşil soğan, dereotu ve yeşil naneyi miktarlarını isteğe bağlı olarak hazırlayıp kesme tahtasında ince ince doğrayarak bir tabağa alın. Soğuyan yeşil fasulyelerin üzerine sırasıyla kapya biber, turşu ve doğranmış yeşillikleri ekleyin. Sosu hazırlamak için küçük bir kasede ilk önce sarımsakları rendeleyip üzerine zeytinyağı, limon suyu ve tuzu ekleyip karıştırarak birbirine yedirin. Hazırladığınız sosu yeşil fasulye salatasının üzerine döküp karıştırın. Mısırla üzerini süsleyerek üzerine bir miktar nar ekşisi gezdirin. Yeşil fasulye salatası sunum için hazır afiyet olsun.

]]>
Yeşil Fasulye Nasıl Yapılır https://www.fasulye.gen.tr/yesil-fasulye-nasil-yapilir.html Mon, 22 Oct 2018 09:10:00 +0000 Yeşil fasulye nasıl yapılır, yaz sebzelerinin baş tacı olan yeşil fasulye mutfak hanımlarının vazgeçemediği yemekler arasında yerini almaktadır. Yazın yetişen yeşil fasulye yaz aylarında kışa hazırlanarak difrizlerde, deri Yeşil fasulye nasıl yapılır, yaz sebzelerinin baş tacı olan yeşil fasulye mutfak hanımlarının vazgeçemediği yemekler arasında yerini almaktadır. Yazın yetişen yeşil fasulye yaz aylarında kışa hazırlanarak difrizlerde, derin dondurucularda muhafaza edilerek kışın tüketilmesi sağlanır. Yeşil fasulye nasıl yapılır, her mutfak hanımının kendine özgü bir yemek yapma ve pişirme özelliğine sahiptir. Her ev hanımının mutfak hüneri oldukça farklı olabilir. Yeşil fasulye yapılışı son derece pratik yapılan bir sebze yemeğidir. Sağlık açısından çok faydalı bir sebze yemeği olarak yapılır, bir çok kişi nasıl tercih ederse o şekilde yapar. Yeşil fasulye nasıl yapılır kullanılan malzemeler kişilerin tercihine kalır, sevdiği gibi kimi zeytinyağlı yeşil fasulye sever yapar. Kimisi etli yeşil fasulye severek yapmaktadır. Yeşil fasulye pazarlarda, manavlarda marketlerde bolca bulunan sebzelerden biridir. 

Yeşil fasulyeler arasında kılçıklı olanları da bulunur, bu tür yeşil fasulyeler yapılmadan önce temizlenerek kılçıkları çıkartılır. Yeşil fasulye genel olarak ta isimlendirilmektedir, yani manav, pazar, marketlerde Ayşe kadın olarak ta satılmaktadır. Yeşil fasulye nasıl yapılır eşsiz lezzetli ellerin değmesi yeşil fasulyeye ayrı tat ekleyerek sofranızı süsleyen görselliğiyle sağlığınız davetiye çıkaran anneler ve ev hanımlarının hamaratlığıyla ortaya çıkmaktadır. Yeşil fasulye içinde bulunan vitaminler sayesinde A, B12, C olarak vücutta dengeyi sağlamaktadır. Kabızlık sorunu olan kişilere de fayda gösterir. Sayamayacağımız bir çok faydalı taraflarıyla yeşil fasulye tüketmenin önemli olduğu bilinir. Ayrıca haftada en az bir veya iki kez yemeği salatası yapılarak tüketilmelidir.

Yeşil fasulye için gerekli malzemeler 
 • 1 kg yeşil fasulye
 • 1 orta boy kuru soğan
 • 2 adet domates
 • yarım çay bardağı sıvı yağ
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 2 su bardağı su
Yeşil fasulye nasıl yapılır Fasulyeler güzelce yıkanarak süzgeçte biraz kuruması beklenir. Daha sonra temizlenerek ortadan ikiye bölünerek doğranır. Geniş bir tencere içine sıvı yağ konarak üzerine soğan ve domates küçük küp şeklinde doğranarak kavrulur. Kavrulan malzemelerin üzerine temizlenmiş yeşil fasulye eklenir. Kavrulmaya devam edilir, yaklaşık 15 dakika kavrulmalıdır. İyice kavrulan yeşil fasulye içine baharatları eklenerek üzerine suyu eklenir. Bir kaynamanın ardından altı kısık ateşe alınarak 15-20 dakika pişirilir. Taze olan yeşil fasulyenin çok pişirilmesine gerek yoktur. Yapılan yeşil fasulye nasıl  bu şekilde pişirilerek servise hazırlanır. Kişilerin isteğine göre etli de pişirilebilir. Afiyet olsun.
]]>
Kıymalı Fasulye Yemeği https://www.fasulye.gen.tr/kiymali-fasulye-yemegi.html Mon, 22 Oct 2018 15:01:08 +0000 Kıymalı fasulye yemeği, yemeklerde et yerine kıyma kullanmayı sevenlerim daha çok tercih ettiği bir yemek türüdür. Fasulyenin hem kurusu hem de tazesi Türk mutfağında oldukça değerli bir besin maddesidir. Ülkemizde özell Kıymalı fasulye yemeği, yemeklerde et yerine kıyma kullanmayı sevenlerim daha çok tercih ettiği bir yemek türüdür. Fasulyenin hem kurusu hem de tazesi Türk mutfağında oldukça değerli bir besin maddesidir. Ülkemizde özellikle kuru fasulye çok fazla tüketilmektedir. Sera üretiminin artmasıyla her mevsim satılan taze fasulyeyi isterseniz yaz mevsiminde kurutarak kışın daha sağlıklı bir şekilde de tüketebilirsiniz. Kışın kuruttuğunuz fasulyeyi haşlayarak sulu yemek yapabileceğiniz gibi sebze ile kavurarak susuz yemek şeklinde de yapabilirsiniz. Sizlerle kıymalı fasulye yemeğinin yapımını paylaşmak istiyorum. Ben yemekleri çiğ malzeme ile yapmayı daha sağlıklı ve lezzetli buluyorum. Ayrıca bu şekilde hazırlamak bana daha kolay geliyor. Bu nedenle de sizinle kendi pişirdiğim usulde bir tarif paylaşacağım. Bu tarifi yaz mevsimlerinde doğal köy fasulyesi ile yapmayı denerseniz yemeğiniz hem daha lezzetli olur hem de daha çabuk pişer. Aynı yemeği içerisinde kıyma yerine et kullanarak da yapmanız mümkündür. 

Kıymalı fasulye yemeği için gerekli  malzemeler:
 • Yarım kilo taze fasulye,
 • 200 gr dana kıyma,
 • 1 adet patates,
 • 1 adet büyük boy kuru soğan,
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ,
 • 1 diş sarımsak,
 • 1 adet domates,
 • 1 adet sivri biber,
 • 1/2 kırmızı biber,
 • 1 yemek kaşığı dolusu domates salçası,
 • 1/2 yemek kaşığı biber salçası,
 • 1 çay kaşığı karabiber,
 • Yeteri kadar tuz,
 • Yeteri kadar sıcak su.
Kıymalı fasulye yemeği Hazırlanışı

Kıymalı fasulye yemeğinin yapımı için öncelikle fasulyeleri ayıklayın ve bir parmak uzunluğunda kırın. Eğer fasulyeler kalın ya da kartlaşmış ise dikine dilimlemenizi tavsiye ederim. Patatesleri küp, kuru soğanı ise yemeklik şeklinde doğrayın. Yemek tenceresinin içerisine kıymayı dağıtarak koyun. Üzerine ise sırasıyla fasulye ve patatesleri yerleştirin. Biberleri ve domatesi doğrayın. Ben domatesi kabuklu doğruyorum. Arzu ederseniz kabuğunu soyabilirsiniz. Yemek tenceresinin üzerine onları da yerleştirin. Sıcak su dışında kalan tüm malzemeleri de yemeğin üzerine koyun. Bu arada salçayı suda açmadan koymanız yeterli olacaktır. Yemeğin sıcaklığıyla salça kendisi eriyecektir. Artık yemeği ocağa koyabilirsiniz. Ocağı yarım ayarından daha kısığa getirin ve yemeğin kendi suyu ile iyice sararmasını bekleyin. Yemek saldığı suyu çekmeye başladığında üzerine yaklaşık 1 su bardağı kaynar su ilave edin. Eğer yemeğiniz sulu olsun isterseniz su miktarını artırabilirsiniz. Yemek yaklaşık 45 dakika içerisinde pişecektir. Etli fasulye yemeği piştiğinde biraz dinlendirerek sıcak olarak yanında pilav ya da ekmek ile servis edin. Şimdiden herkese afiyet olsun.]]>
Pastırmalı Kuru Fasulye https://www.fasulye.gen.tr/pastirmali-kuru-fasulye.html Mon, 22 Oct 2018 16:21:11 +0000 Pastırmalı kuru fasulye, yapmanın bir kaç inceliği bulunmaktadır. Vereceğim bu tarif kolay ve lezzetli bir pastırmalı kuru fasulye tarifi olacak. Sizler bu tarifte ufak değişiklikler yaparak farklı lezzetler elde edebilirsiniz. Ö Pastırmalı kuru fasulye, yapmanın bir kaç inceliği bulunmaktadır. Vereceğim bu tarif kolay ve lezzetli bir pastırmalı kuru fasulye tarifi olacak. Sizler bu tarifte ufak değişiklikler yaparak farklı lezzetler elde edebilirsiniz. Örneğin; pastırma yerine kavurma veya sucuk veya tavuk göğsü kullanarak farklı lezzetler elde etmiş olursunuz.

Pastırmalı kuru fasulye malzemeleri
 • 130 gram pastırma (6-7 dilim)
 • 400 gram kuru fasulye
 • 2 adet kuru soğan
 • 1 tane kırmızı biber
 • 1 adet çarliston biber
 • 2 tane orta boy domates
 • Biber salçası
 • Domates salçası
 • 1 çay bardağı zeytin yağı
 • Tuz
 • Karabiber
 • Pul biber
Pastırmalı kuru fasulye yapımı

Bir gün öncesinden ıslattığımız kuru fasulyenin suyunu süzüyoruz. Yeni su ekleyip bir taşım kaynatıyoruz. Tekrar suyunu süzüyoruz ve tekrar yeni su ekleyip bir kez daha kaynatıp suyunu süzüyoruz. Düdüklü tenceremiz'in içerisine zeytin yağını koyuyoruz. Soğanı ve biberleri yemeklik şeklinde doğruyoruz. Doğradığımız soğan ve biberleri zeytin yağının üstüne ekliyoruz ve bir müddet kavuruyoruz. Kavrulan soğan ve biberlere bir yemek kaşığı domates salçası ve bir yemek kaşığı biber salçasını ekliyoruz. Salçanın çiğ kokusu çıkana kadar salçayı da kavuruyoruz. Domatesleri soyup rendeliyoruz ve tencereye koyuyoruz. Bu safhada tencereye kara biber, pul biber ve tuzu ekliyoruz. Bu şekilde bir iki dakika domates sosunu kaynatıyoruz. Pastırmaları ve kuru fasulyeleri tencereye ekliyoruz. Ekledikten sonra tencerenin sıcaklığı düşecektir iki dakika kadar bekledikten sonra normal ısısına dönecektir. Kaynamış suyu fasulyenin iki parmak üstüne çıkacak kadar ekliyoruz ve düdüklü tencerenin kapağını kapatıp yarım saat kısık ateşte yemeğimizi pişiriyoruz. Yarım saat sonunda çok lezzetli bir pastırmalı kuru fasulye servise hazır.


]]>
Soya Fasulyesi Ekimi https://www.fasulye.gen.tr/soya-fasulyesi-ekimi.html Mon, 22 Oct 2018 22:49:36 +0000 Soya Fasulyesi Ekimi, baklagiller ailesinden olan yoğun bir şekilde üretimi yapılan bir besin maddesidir. Bu bitkinin yetiştiriciliği Japonya ve Çin coğrafyasında geniş ölçüde yapılmaktadır. Bu noktada dünyanın başka yerlerin Soya Fasulyesi Ekimi, baklagiller ailesinden olan yoğun bir şekilde üretimi yapılan bir besin maddesidir. Bu bitkinin yetiştiriciliği Japonya ve Çin coğrafyasında geniş ölçüde yapılmaktadır. Bu noktada dünyanın başka yerlerine dağılımı yapılarak soya fasulyesi ekimi son derece önem kazanmıştır. Soya fasulyesinin bitkisi kazık köklüdür. Kuvvetli saçak kök sisteminin varlığı boyutlarının uzun olmasına yardımcı olmuştur. Soya fasulyesi bitkisinin üzerinde yoğun taneli olarak yetişmektedir. 

Soya fasulyesi ekimi, en verimli bir şekilde Mayıs ve Eylül aylarında yapılmaktadır. Bu aylarda sıcaklığın ve yağış miktarının yeterli seviyede olması ekimini sağlıklı kılmıştır. Belirli sıcaklığın altındaki ve üstündeki dereceler soya fasulyesi ekimini olumsuz etkilemektedir. Türkiye'de özellikle Akdeniz bölgesinde verimli bir şekilde ekimi yapılan soya fasulyesi bu bölgenin iklim ve toprak türüne uyum sağlamaktadır. Çok kumlu topraklar hariç tüm toprak türlerinde ekiminin yapılması uygundur. Hemen her bölgede tarımı yapılabilen baklagiller familyasına mensup üyesi olan soya fasulyesi içeriğindeki vitamin ve mineraller bakımından son derece önemli bir gıda maddesi niteliğindedir.

Soya fasulyesi ekimi tropikal bölgelerde daha verimli bir şekilde yetişir. Gelişme süresinde ısı ve suya ihtiyaç duyar. Tohumlarının çimlenmesi en az 7 derece gibi belirli sıcaklıkta gerçekleşebilir. Daha düşük sıcaklıklarda ise donar. Soya fasulyesi ekildikten sonra topraktaki tuzluluk oranına karşı hassastır. Asitli topraklarda manganez zehirlenmesi ve soya fasulyesi bakterilerinin faaliyetlerini yitirmesi halinde topraktaki demir miktarında noksanlık görülebilir. Türkiye'de soya fasulyesi ekimi Karadeniz, Marmara, Trakya, Ege Akdeniz ve Güneydoğu bölgelerinde ana ürün olarak yetiştirilebilmektedir.

Soya fasulyesi ekimi için toprak hazırlığı

Soya fasulyesi ekimi için uygun toprak yatağı tohumların eşit derinliğe düşmesini sağlayacak şekilde düzgün olmalıdır. Çimlenme aşamasının kolay olması için toprak ufalanmış olmalıdır. Kaba taşlar ayıklanmalıdır. Toprağın sürülmesi nefes almasını sağlayacaktır.
]]>
Tavuklu Taze Fasulye https://www.fasulye.gen.tr/tavuklu-taze-fasulye.html Tue, 23 Oct 2018 08:32:34 +0000 Tavuklu taze fasulye, Fasulye kış aylarında daha çok sevilerek tüketilen besin değeri yüksek lezzetli besinlerdendir. İsteğe göre yeşil fasulye veya kuru fasulye olarak ta tüketilebilir.  Taze fasulyenin taneleri yapılışı, lez Tavuklu taze fasulye, Fasulye kış aylarında daha çok sevilerek tüketilen besin değeri yüksek lezzetli besinlerdendir. İsteğe göre yeşil fasulye veya kuru fasulye olarak ta tüketilebilir.  Taze fasulyenin taneleri yapılışı, lezzeti ve besin değeri kuru fasulyeden daha farklıdır. Taze fasulye kış aylarında daha taze ve lezzetiyle tüketilmek için mevsiminde alınıp, derin dondurucularda muhafaza edilebilir. Mevsiminde alınan taze fasulye çöplerinden ayıklanır, yapılacak miktara göre poşetlere ayrılır. Yıkandıktan ve küçük parçalar halinde doğrandıktan sonra beş dakika kadar kaynar suya batırıp çıkartılır. Soğuduktan sonra poşetlere konulup, derin dondurucuya atılır. Bu hazırlık kış aylarında her an buzlukta taze fasulyenizi tüketebilmeniz için en doğru yöntemdir. Derin dondurucu da kaynar sudan geçen taze fasulye besin değerini kaybetmeden uzun süre saklanabilir. Poşetlere ayırırken yapılacak miktar kadar yerleştirmek işinizi kolaylaştıracaktır. Her yemek için bir poşet taze fasulye buzluktan çıkartılır ve yemeği yapılabilir. Taze fasulye tavuklu, sade, etli veya kişinin damak zevkine göre bir çok lezzetle birlikte yapılabilir. 

Tavuklu taze fasulye için gerekli malzemeler,
 • 3 adet orta boy domates
 • 1 kilo taze fasulye (mevsime göre taze veya buzluktan)
 • 500 gram tavuk göğsü
 • 2 adet biber (isteğe göre)
 • 1 yemek kaşığı kadar salça
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
Tavuklu taze fasulye yapılışı, İlk olarak fasulyeler çöplerinden ayıklanır ve çok küçük parçalar olmayacak şekilde doğranır. Ardından bol suyla yıkanır. Orta boy bir tencerede salça ve zeytinyağı güzelce eritilir. Salça biraz eridikten sonra tavuk göğsü yıkanır ve içerisine atılır. Salça ve zeytinyağı ile birlikte tavuk göğsü 10 dakika kadar kavrulur. Tavuk göğsünü kavurduktan sonra yıkanıp doğranan biber ve domateslerde tencereye atılır. Birkaç dakika daha kavrulur. Malzemeler birlikte kavrulurken taze fasulye de tencereye atılır ve 10 dakika kadar tekrar kavrulur. Daha sonra üzerine malzemenin çizgisine kadar alabildiğince su dökülür. Tencerenin ağzı kapatılır ve pişmeye bırakılır. Ağzı kapalı şekilde 40 dakika kadar pişirilir. Tavuklu taze fasulye servise hazırdır.
Afiyet olsun.
]]>
Düdüklüde Taze Fasulye https://www.fasulye.gen.tr/duduklude-taze-fasulye.html Tue, 23 Oct 2018 17:01:34 +0000 Düdüklüde Taze Fasulye, yanında mis gibi bulgur pilavı ve cacıkla enfes bir yemek olarak sofranızı zenginleştirebilir. Günümüzde artık rahatlıkla her mevsim taze fasulye bulabiliriz. Taze fasulye ülkemizde uygun şartları olan Düdüklüde Taze Fasulye, yanında mis gibi bulgur pilavı ve cacıkla enfes bir yemek olarak sofranızı zenginleştirebilir. Günümüzde artık rahatlıkla her mevsim taze fasulye bulabiliriz. Taze fasulye ülkemizde uygun şartları olan bir sebze olduğundan her bölgede yetişebilir. Bakımı da kolay olduğundan yetişme alanları geniştir. Taze fasulye baklagiller sınıfından bir bitkidir. Diyet yapanlar içinse harika bir diyet menüsü olabilir düdüklüde taze fasulye, çünkü yüz gramında sadece 31 kalori vardır. Çünkü taze fasulyenin nereyse tamamına yakını sudur.  Taze fasulyenin de  farklı çeşitleri vardır. Çarşıda, pazarda duyarsınız satıcılar bağırırken. Ayşe kadın fasulye burada gel. Bocuk fasulye burada diye bir takım seslenmeler kulağınıza mutlaka gelmiştir. 

Düdüklüde Taze Fasulye Nasıl Yapılır 
 • Bir kilo gram taze fasulye 
 • İki adet orta boy kuru soğan
 • Beş adet orta boy domates
 • 1,5 çay bardağı sıvı yağ
 • Bir yemek kaşığı biber salçası
 • 1,5 yemek kaşığı domates salçası
 • Tuz
 • Karabiber
 • Pul biber
 • Ve tabikide bir düdüklü tencere
Düdüklüde Taze Fasulye Yapılışı

Kuru soğanlarımızı küçük küpler şeklinde doğradıktan sonra orta boydaki bir düdüklü tencerenin  içine soğanlarımızı koyalım. Düdüklü tenceremizi ocağın üstüne koyalım. Bir buçuk çay bardağı olan zeytinyağımızı tencereye dökelim ısınan yağımızın üstüne soğanlarımızı koyup bir güzel kavuralım. Hafiften pembeleşen soğanlarımızın içine salçayı koyalım. Kavrulan soğanlarla salçayı bir iki karıştırdıktan sonra taze fasulyemizi de içine koyalım. Taze fasulyelerimizin kenarlarındaki kılçıkları ve de başlarını temizlemeyi unutmayın, bir bıçak yardımıyla başlarını keselim çok büyük olan taze fasulyelerimizide ortadan ikiye yada üçe bölebiliriz estetik açıdan daha güzel görünecektir. Sonra bol suyla yıkayalım taze fasulyeler evimize gelene kadar birçok kişinin elinden geçmektedir. Bunu göz ardı etmeyin. Sonra oluşan bu karışımı da birkaç dakika kavurduktan sonra tuzumuzu ve karabiberimizi koyalım. En son üstlerine kabukları soyulmuş ve küp doğranmış domateslerimizi dökelim hiç karıştırmadan düdüklü tenceremizin kapağını kapatalım. Bilindiğiz üzere düdüklü tencerede yemekler çok çabuk piştiğinden çok dikkatli olunmalı yaklaşık on dakika kadar pişen taze fasulyemizi ocaktan alalım. Düdüklü tenceremizin havasının alınmış olası lazım ki kapağını açabilelim aksi taktirde tehlikeli olabilir bu konuya özen gösterelim. Düdüklü tencerenizi isterseniz soğuk suya tutabilir yada kendiliğinden soğumasını bekleyebilirsiniz.  Evet kapağımızı da hallettiğimize göre düdüklüde taze fasulye yemeğimiz hazır. Pişen taze fasulyeyi  güzelce servis edebilirsiniz.

]]>
Konserve Fasulye Nasıl Yapılır https://www.fasulye.gen.tr/konserve-fasulye-nasil-yapilir.html Wed, 24 Oct 2018 04:08:15 +0000 Konserve Fasulye Nasıl Yapılır, Ne kadar marketten aldığımız konserveleri alıp yesek de yaz fasulyeleri ile yapılan konservenin yerini hiç bir şey almaz. Çünkü hem daha temiz hem de daha güvenilir. En azından içinde nele Konserve Fasulye Nasıl Yapılır, Ne kadar marketten aldığımız konserveleri alıp yesek de yaz fasulyeleri ile yapılan konservenin yerini hiç bir şey almaz. Çünkü hem daha temiz hem de daha güvenilir. En azından içinde neler var bunu biliyoruz. Ben bu yüzden her yaz düzenli bir şekilde neredeyse bütün sebzeler ile konserve yapanlardanım. Bu şekilde yaptığım için de kışın bana büyük rahatlık oluyor yaz sebzelerini kışında tüketme imkanı buluyoruz. Konserve hazırlarken kullanılmış kavanoz kullansanız bile mutlaka kapaklarını yeni almanız gerekmektedir. Kavanoz kapağı yeni olmaz ise konserve yaptığınız sebzeler hava alır ve bozulması kısa süre içerisinde gerçekleşir. Biraz sonra sizlere vereceğim tarif ile yaklaşık olarak altı veya yedi kavanoz fasulye konservesi çıkıyor.

Konserve  Fasulye Malzemeleri
 • Beş kilo taze fasulye
 • Üç kilo domates
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • Damak tadınıza göre tuz
Konserve Fasulye Nasıl Yapılır
Öncelikle bütün fasulyeleri temiz bir şekilde yıkayın suyunun süzülmesi için bir kenara alın. Suyu süzülen fasulyelerin uçlarını kesin eğer var ise kılçıklarını da ayıklayın. Sonra istediğiniz şekil ve boyutta fasulyeleri bölün. Domatesleri de yıkayın ve kabuklarını soyduktan sonra küp küp doğrayın. Uygun bir tencere içerisine yarım çay bardağı zeytinyağını alın ve doğramış olduğunuz fasulyeleri de ilave edin ve orta ateşte ara ara karıştırmak şartı ile renkleri dönene kadar kavurun. Renkleri döndükten sonra küp küp doğramış olduğunuz domatesleri de ilave ederek karıştırın. Damak tadınıza göre tuzunu da ayarladıktan sonra tencerenin kapağını kapatın ve pişirmeye bırakın. Domatesler iyice ezilene kadar pişirmeye devam edin. Piştikten sonra ocağın altını kapatın. Önceden sıcak su ile temizlemiş ve yıkamış olduğunuz kavanozlara sıcak sıcak pişen fasulyeler ile doldurun ve kapağını sıkıca kapattıktan sonra kavanozları ters çevirin. Bu şekilde tamamen soğuması gerekiyor. Soğuduktan sonra konserve fasulyeleri saklayacağınız serin ve ışık almayan bir yere kaldırın. Deneyecek olanlara şimdiden afiyet olsun.
]]>
Haşlanmış Fasulye https://www.fasulye.gen.tr/haslanmis-fasulye.html Wed, 24 Oct 2018 16:28:02 +0000 Haşlanmış Fasulye, mutfakta yemek yapımlarında sıklıkta kullanılan fasulye lezzet bakımından da sevilen gıdadır. Kuru fasulye ve yeşil fasulye olarak mutfaklarda bulunan bu gıda toplum içerisinde sevilen besin sınıfındadır. Haşlanmış Fasulye, mutfakta yemek yapımlarında sıklıkta kullanılan fasulye lezzet bakımından da sevilen gıdadır. Kuru fasulye ve yeşil fasulye olarak mutfaklarda bulunan bu gıda toplum içerisinde sevilen besin sınıfındadır. İki yemek yapımında da kullanılan yeşil ve kuru fasulye tat bakımından farklıdır. Yeşil fasulye haşlanarak kullanılır. Lezzetli olduğundan yemek çeşidi her daim yapılabilir. Kuru fasulye haşlanarak da yapılabilir haşlanmadan da yapılabilir. Kuru baklagillerden olduğu için ateşte saatlerce pişecektir. Kuru fasulye her yörenin has yemeği olarak yapılır. Pilav ikilisi ile vazgeçilemeyen lezzetler arasındadır. Fasulye yemekleri baştan haşlanır sonra yemek yapma işlemi gerçekleşir. Fasulye sert besin olduğu için mutlaka haşlanır. Böylelikle fasulyenin oluşan güzel yumuşaklığı sağlanır. 

Haşlanmış fasulye, garnitür olarak da kullanılır. Salatalara eklenerek doyumsuz tat katar. Haşlanmış fasulye yoğurt ile de servise sunulabilir. Fasulyeyi aileler severek yapıp yedikleri zaman çocuklarında sevmesi sağlanır. Haşlanmış fasulye besin değeri ve özelliği bakımından zengin olduğu için çocukların sağlıklı gelişimine yardımcı olur. Fasulye içindeki faydalı vitaminler ile sağlıklı beslenmeyi sağlar. Diyet yapan insanlar haşlanmış fasulyeyi mutlaka tüketirler. Besin değeri bakımından zengin olduğu için tok tutma özelliği vermektedir. 

Haşlanmış fasulyenin çocuklar için faydaları nelerdir

Besin değeri bakımından zengin olan fasulye sağlıklı gıdalar arasında yer alır. Çocukların severek fasulyeyi yemesini sağlamalısınız. Fasulye içerisinde çocukların gelişmesine yardımcı olacak besleyici lifler ve vitaminler vardır. Bu besin çocukların sağlıklı gelişmesini ve büyümesine yardımcı olmaktadır. Çocukların zeka gelişimini sağlayacaktır. Fasulyenin fazla tüketilmesi gaz ve kabızlık yapabilir. Haftada bir kez fasulye çocuklar için yapılmalıdır. Haşlanmış fasulye yoğurt karışımı ile çocuklara verilmelidir. Yoğurt ve fasulye vitamin açısından zengin yemek olacaktır. Fasulye tok tutma ve besleyici özellikte olduğu için sağlık açısından çocukların büyümesini hızlandıracaktır. Fasulye sevilen gıda olduğundan her zaman tüketime hazırdır. Fasulye haşlanarak sade yenmesi diyet açısından faydalı ve mümkündür. Fasulye tok tutma özelliği olduğu için obezite çocukların diyet listesinde yer alır.
]]>
Etli Fasulye https://www.fasulye.gen.tr/etli-fasulye.html Thu, 25 Oct 2018 04:31:34 +0000 Etli fasulye, Fasulye iki çeşitte yenilebilen bir gıda olduğundan ister kuru fasulye isterseniz de yeşil fasulye olarak iki çeşit formda kullanılabilen bir sebzedir. Özellikle iki halinin de etli yemeği yapılabilmektedir. Fakat kı Etli fasulye, Fasulye iki çeşitte yenilebilen bir gıda olduğundan ister kuru fasulye isterseniz de yeşil fasulye olarak iki çeşit formda kullanılabilen bir sebzedir. Özellikle iki halinin de etli yemeği yapılabilmektedir. Fakat kış aylarında olduğumuzdan kuru fasulye olarak yapılan etli fasulye yemeği dahada lezzetli olur. Çünkü bu dönemde olan yeşil fasulye tamda istenilen lezzeti vermez. Mevsiminde yenen gıdalar her zaman daha faydalıdır. Çünkü doğal yetişme olasılıkları daha yüksektir. Kış aylarında yetiştirilen yeşil fasulyeler sera ürünü olup kimyasallar kullanılarak yapılan ve üretilen besinler olduğundan içinde bulunduğumuz mevsimde en güzel yapılacak etli fasulye yemeği kuru fasulyeden yapılandır. 

Etli fasulye yemeğinin malzemeleri
 • Bir kilo kuru fasulye
 • Bir adet kuru soğan
 • Yarım kilo kuzu kuşbaşı veya dana kuşbaşı et
 • Bir adet domates
 • Bir tatlı kaşığı dolusu kimyon
 • Bir tatlı kaşığı dolusu karabiber
 • İki yemek kaşığı silme biber salçası
 • Bir tutam tuz
 • İki yemek kaşığı sıvı yağ
Etli fasulye yemeğinin yapılışı

Fasulye yemeğinin yapılabilmesi için öncelikli olarak kuru fasulyelerin bir gece önceden suda bekletilmesi gerekir. Böylelikle fasulyeler su içerisinde şişerek yumuşar. Fasulyeler düdüklü içerisine yerleştirilerek üzerini geçen su ilave edilerek kapağı kapatılır ve ocağa yerleştirilir. Kaynaması gerçekleşen tencerenin kapağındaki düdük indirilerek yarım saat daha pişmesi beklendikten sonra düdüklü ocaktan alınarak havası alınır ve içerisindeki kuru fasulyeler süzgeç yardımıyla süzülerek tencereden çıkartılır. Daha sonrasında ayrı bir tencere içerisine etler konularak suyunu bırakması sağlanır ve kendi suyunda pişmesi beklenir. Suyu çekilene kadar ocakta pişirilen etler ocaktan alınarak bir kenarda bekletilir. Daha sonra tekrar düdüklü tencere ocağa alınarak içerisine sıvı yağ ilave edilir ve tencere ısındığında içerisine doğranmış kuru soğan ilave edilerek pembeleşinceye kadar kavrulur ve daha sonra üzerine salça ilave edilerek salçanın özenmesi ile rendelenmiş domates ilave edilir. Bir iki domatesli karışım pişirildikten sonra içerisine et ilave edilerek arkasından kuru fasulye, baharatlar ve kaynamış su ilave edilir ve kapağı kapatılarak tekrar kaynamaya bırakılır. Yine kaynama işlemi gerçekleştikten sonra düdüğü indirilerek on beş dakika kadar pişirilen etli fasulye yemeği hazır hale gelir. Artık etli fasulye yemeğimiz servis edilebilirdir. Afiyet olsun. 
]]>
Fırında Fasulye https://www.fasulye.gen.tr/firinda-fasulye.html Thu, 25 Oct 2018 20:47:49 +0000 Fırında Fasulye, Damak tadı arayanlar genellikle yiyecekleri ateş karşısında, olmazsa benzeri ortamlarda pişirilmişleri tercih ederler. Evde ateş karşısında yemek pişirmek pek mümkün olamadığı için fırında pişirmek Fırında Fasulye, Damak tadı arayanlar genellikle yiyecekleri ateş karşısında, olmazsa benzeri ortamlarda pişirilmişleri tercih ederler. Evde ateş karşısında yemek pişirmek pek mümkün olamadığı için fırında pişirmek tercih edilmektedir. Fasulye gibi sebzeleri genelde tencerede ocakta pişirilmeleri tercih edilmektedir. Çünkü sebze yemeklerine katılan etin bir işlem görmeden direk sebzeyle fırına verilirse tam pişmeyeceği için sebze yemeklerinin tencerede ocakta pişirilmeleri yeğlenmektedir. Fırında yapılacak sebze yemeğine katılacak etin bir tencere ya da tavada kavrulduktan sonra katılması bu sorunu ortadan kaldıracaktır. Fırında fasulyenin bir kaç çeşit pişirilmesi bilinmektedir. Kimileri fasulyeleri önceden haşlamakta, kimileri de kızartmayı tercih etmekteler. 

Fırında fasulye için gerekli malzemeler
 • 1 kg taze fasulye
 • 3 orta boy domates
 • 3 orta boy soğan 
 • 1 tatlı kaşığı domates salçası
 • 2 bardak su 
 • 1 su bardağı zeytinyağı 
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker 
 • 1 tatlı kaşığı tuz 
Fırında Fasulyenin Yapılışı: Fasulyeleri, ayıklanıp yıkandıktan sonra iki üç cm uzunluğunda kırınız. Domatesleri enine ince ince biçimde doğrayınız. Soğanları da domates gibi enine ince biçimde doğrayıp domateslerle harmanlayınız. Yemeği pişireceğiniz fırın kabına sırayla kat kat biçimde fasulyeler ile başlayarak sonra domates ve soğanlar ile hazırlanan karışımı, daha sonra tekrar fasulyeler şeklinde malzemeler bitene kadar yerleştiriniz. Dileyen yukarda belirtildiği gibi hazırlanmış ette katabilir. Fasulye ve diğer karışımı yerleştirme işleminden sonra toz şeker ve tuzu hazırlana malzemelerin üzerine serpiniz. Salçayı iki bardak suda eritip hazırlanan malzemenin üzerine gezdirerek dökünüz. Zeytinyağını da gezdirerek dökünüz. Hazırlanan yemeğinizi 170 °C ısıtılan fırına sürünüz. Yemeğiniz 35 ya da 40 dakikada pişecektir. Pişme işlemini kontrol ederek yemeğini fırından çıkarıp servis ediniz.
]]>
Yeşil Fasulye Yemeği https://www.fasulye.gen.tr/yesil-fasulye-yemegi.html Fri, 26 Oct 2018 07:07:24 +0000 Yeşil Fasulye Yemeği, hem sağlıklı, hem lezzetli hem de kolay pişen bir yemektir. Sağlık açısından birçok faydası vardır. Yeşil fasulye ilkbaharın sevilen besinlerinden bir tanesidir. Hatta kışın bile yemek için bayanlar ta Yeşil Fasulye Yemeği, hem sağlıklı, hem lezzetli hem de kolay pişen bir yemektir. Sağlık açısından birçok faydası vardır. Yeşil fasulye ilkbaharın sevilen besinlerinden bir tanesidir. Hatta kışın bile yemek için bayanlar taze çıktığı zaman çok alırlar ve isteyen konserve şeklinde isteyende buzdolabı poşetlerine koyup buzlukta saklarlar. Kışında bir güzel pişirip sevdiklerine ve misafirlerine sunarlar. Sade pişirildiğinde muhteşem tadı olan yeşil fasulye yemeği, istenirse tavuk veya et koyup pişirildiğinde daha da lezzetli bir yemek olur. Herkesin severek yiyebileceği bir yemek olmasının yanı sıra hazırlaması ve pişirmesi de çok pratiktir. Bende size bu sayfada yeşil fasulye yemeğini et ile pişirme tarifini paylaşıyorum. 

Yeşil Fasulye Yemeği Yapmak İçin Malzemeler 
 • Yarım kilo yeşil taze fasulye 
 • 1 parça kırmızı et 
 • 2-3 diş sarımsak 
 • 1 tane kuru soğan 
 • 2 tane domates 
 • 2 tane yeşil biber 
 • 2 çorba kaşığı salça 
 • Tuz 
 • Kırmızı toz biber 
 • Karabiber 
 • Sıvı yağ 
Yeşil Fasulye Yemeği Yapılışı 

İlk önce yeşil fasulyeleri bir güzel ayıklayıp istediğiniz boyutta doğrayın ve büyük bir kabın içinde bir kaç defa yıkayıp süzün. En son süzdüğünüz fasulyeler süzgeçte beklerken sizde soğanı, sarımsakları ve yeşil biberleri ince ince doğrayın. Sonra domateslerin kabuklarını soyun, ince şekilde doğrayın. Yemeği pişireceğiniz tencereye doğradığınız etleri koyun ve sıvı yağ ekleyip biraz soteleyin. Ardından içine soğanı, sarımsakları ve biberleri de ilave edip hafif kavurmaya devam edin. Sonra yeşil fasulyeleri de tencereye ekleyin, karıştırın ve tencerenin kapağını kapatın. Kısık ateşte ara ara karıştırarak kontrollü bir şekilde fasulyeler sararıncaya kadar pişirin. Baktınız ki fasulyeler sarardı o zaman salçayı, kırmızı toz biberi, karabiberi, tuzu ve domatesleri de ekleyin, tekrar karıştırın. Yaklaşık 1- 1,5 su bardağı sıcak su ilave edip, fasulyeler yumuşayana kadar kısık ateşte tencerenin kapağı kapalı olacak şekilde pişirin. Pişen yeşil fasulye yemeği servise hazırdır. Afiyet olsun... 
]]>
1 Porsiyon Kuru Fasulye Kaç Kalori https://www.fasulye.gen.tr/1-porsiyon-kuru-fasulye-kac-kalori.html Sat, 27 Oct 2018 05:06:40 +0000 1 Porsiyon Kuru Fasulye Kaç Kalori, Baklagiller ailesinden gelen ve binlerce yıldır pişirilen fasulye ve bunun gibi bakliyat çeşitleri en temel yemeklerimiz dendir. Eski uygarlıklardan Mısırlılar ve İngilizler tarafından pişirile 1 Porsiyon Kuru Fasulye Kaç Kalori, Baklagiller ailesinden gelen ve binlerce yıldır pişirilen fasulye ve bunun gibi bakliyat çeşitleri en temel yemeklerimiz dendir. Eski uygarlıklardan Mısırlılar ve İngilizler tarafından pişirilen kuru fasulyenin yüzlerce yıl öncesine kadar geçmişi dayanmaktadır. Kuru fasulye, yörelere göre değişik türler göstermekte ve çeşitlerinden yapılan ve hepsi de ayrı lezzetler barındıran etli, kıymalı, pastırmalı veya sade olarak pişirilen yemek türüdür. İçerisinde diyet lifi, yüksek tansiyon hastalarında ve kolesterolü olan kişiler üzerinde kısa zamanda kanda bulunan kolesterol miktarını azaltmaya yardımcıdır. Kuru fasulye herkesin kendi kültürü ve yöresine özgü hazırladığı tadı ile ve sunumu ile göz dolduran bir yemektir. Ayrıca yanına yapılan pilav, turşu ve cacık da tamamlayıcılarıdır. Kuru fasulye Anadolu'da sevilen yemeklerimizin en başında yer almaktadır.

1 Porsiyon Kuru Fasulye Kaç Kalori; B grubuna ait vitaminler ve proteinlerin kaynağı ise kuru baklagillerin lifli maddesidir. İçerisinde kalsiyum ve demir vitaminlerini bulunmaktadır. Sindirim sisteminde olumlu etkiler yaratan 1 porsiyon kuru fasulye 180 gramında 215 kalori içermektedir. Diğer tüm besinlerde olduğu gibi kuru fasulyenin içerisine katılan malzemeler de besin değerini yükseltmektedir. 

1 porsiyon  kuru fasulye kaç kalori sorusunun cevabı şöyledir; Etli kuru fasulye 363 kaloridir. Bu şekilde 5-6 yemek kaşığı etli kuru fasulyenin 1 dilim ekmek ve 1.5 köfte tabağı kadar kalori içerdiği bilinmektedir. Kuru fasulyenin besin değerleri çok yüksektir. İşte bundan dolayıdır ki uzmanlar, sıkça tüketilmesini öğütlemektedir.]]>
Tereyağlı Kuru Fasulye https://www.fasulye.gen.tr/tereyagli-kuru-fasulye.html Sat, 27 Oct 2018 18:09:07 +0000 Tereyağlı kuru fasulye, Türkiye'de bununla ilgili yapılan bir istatistik var mıdır bilmiyorum ama herhalde bir araştırma yapılsa Türk halkının yaklaşık %80 i kuru fasulye yemeğini çok seviyordur. Tabi bu rakam tahmini bir raka Tereyağlı kuru fasulye, Türkiye'de bununla ilgili yapılan bir istatistik var mıdır bilmiyorum ama herhalde bir araştırma yapılsa Türk halkının yaklaşık %80 i kuru fasulye yemeğini çok seviyordur. Tabi bu rakam tahmini bir rakam. Ama etrafımda gördüğüm insanlardan edindiğim izlenime göre bu tahmini yapabiliyorum. Özellikle de erkekler bayılıyor kuru fasulyeye. Hele de yanında pirinç pilavı ile mükemmel bir lezzet. Kuru fasulye bakliyatlar arasında hem çok lezzetli hem de çok vitaminli bir gıda. Ayrıca birçok çeşidini yapmak mümkün. Tereyağlı kuru fasulye, zeytinyağlı kuru fasulye, kemik suyundan yapılan kuru fasulye, pastırmalı, sucuklu kuru fasulye gibi birçok çeşidi mevcut. Bugün sizlere tereyağlı kuru fasulyenin tarifini vereceğiz. 

Tereyağlı kuru fasulye için gerekli malzemeler
 • 500 gram kuru fasulye
 • 400 gram kuzu kuş başı
 • 2 orta boy soğan 
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 3 orta boy domates
 • 3 tane sivri biber
 • 2 tatlı kaşığı domates salçası
 • 1 tatlı kaşığı biber salçası
 • Tuz
 • Karabiber
 • 1 su bardağı et suyu
 • Yeteri kadar su
Tereyağlı kuru fasulye hazırlanışı

Kuru fasulyenin lezzetini arttıran birçok faktör vardır ama bunların başında fasulyenin türü ve önceden ıslatılmış olması gelir. Kuru fasulye pişirilmeye başlanmadan en az 5 saat öncesinden ıslatılmış olması gerekir. Ama bir gece önceden ıslatırsanız yemeğin lezzeti kat ve kat artacaktır. Akşamdan ıslatılmış fasulyeleri bir tencereye alıp kaynamaya bırakın. Eğer vaktiniz varsa ocağın altı kısık olsun. Tereyağını tencereye alıp etleri suyu çekene kadar pişiriyoruz ve soğanları ekliyoruz. Soğanlar pembeleşince biberi ve domatesi ekleyip pişirmeye devam ediyoruz. Daha sonra salçaları da ekleyip et suyu ve normal suyu da ilave ediyoruz. Bu şekilde kaynamaya devam ediyor. Haşlanan fasulyeleri de ekleyip tuz ve karabiberi de ekledikten sonra kısık ateşte pişmeye bırakıyoruz. Afiyet olsun
]]>
Etli Fasulye Yemeği https://www.fasulye.gen.tr/etli-fasulye-yemegi.html Sat, 27 Oct 2018 18:41:42 +0000 Etli Fasulye Yemeği, büyük küçük herkesin severek yediği bir yemektir. Özellikle doğu bölgelerinde sık sık etli fasulye yemeği yapılmakta. Yapımı oldukça kolay ve basit ama lezzeti bir o kadar güzel. Ramazan ayında ifta Etli Fasulye Yemeği, büyük küçük herkesin severek yediği bir yemektir. Özellikle doğu bölgelerinde sık sık etli fasulye yemeği yapılmakta. Yapımı oldukça kolay ve basit ama lezzeti bir o kadar güzel. Ramazan ayında iftar sofralarında sık sık yer alan bir yemektir. Etli fasulye yemeği Osmanlı mutfağından günümüze kadar gelmiştir. Kadınlar özellikle Ayşe kadın fasulye almaya özen gösterir.  Etli fasulye yemeğinin özü iyi bir fasulye seçimi ile olur. Kart ve sararmış kalın fasulyeleri almamaya dikkat edin. İyi bir etli fasulye yemeği nasıl yapılır ondan bahsedelim.

Etli Fasulye Yemeği Malzemeleri
 • 500 gram taze fasulye 
 • 150 gram kırmızı et
 • 1 tane kuru soğan 
 • 2 diş sarımsak 
 • 2 tane yeşil biber
 • 2 tane orta boy domates
 • 2 yemek kaşığı salça 
 • 1 tatlı kaşığı tuz 
 • 1 tatlı kaşığı karabiber 
 • 1 tatlı kaşığı toz biber
 • yarım çay bardağı sıvı yağ
Etli Fasulye Yemeği Yapılışı

Etli fasulye yemeği yapmaya ilk olarak soğanı sarımsağı yeşil biberleri iyice yıkayıp soyduktan sonra ince ince doğrayın. Daha sonra domatesleri yıkayıp kabuklarını soyup ince ince doğrayın. Sıra geldi etli fasulye yemeğinin, fasulyelerini ayıklamaya. Fasulyelerin iplerine ayıklayın ve istediğiniz boyutta doğraya bilirsiniz. Daha sonra derin bir tencerenin içine yağı ve etleri ekleyin orta ateşte 2-3 dakika kavurun ardında doğranmış soğan, sarımsak, biberler ve salçayı da  ekleyip orta ateşte bütün malzemeyi soteleme işlemine devam edin. Son olarak da ayıklanmış olan fasulyeleri de ekleyin 2-3 dakika daha ocakta kavurduktan sonra üç su bardağı sıcak su ekleyip orta ateşte pişirmeye bırakın. Etli Fasulye yemeğinin 45 dakika kadar orta ateşte pişirdikten sonra ocakta alın. Etli fasulye yemeği hazır pirinç pilavı servis yapmanızı önerilir.
Afiyet Olsun.
]]>
Meksika Fasulyesi Salatası https://www.fasulye.gen.tr/meksika-fasulyesi-salatasi.html Sun, 28 Oct 2018 14:43:50 +0000 Meksika Fasulyesi Salatası, Meksika fasulyesi son yıllarda ülkemizde son derece sevilen ve bolca kullanılan bir bakliyat haline gelmiştir. Gerek konserve olarak gerekse kurutulmuş olarak hemen hemen her market ve grossmarkette bulmak kol Meksika Fasulyesi Salatası, Meksika fasulyesi son yıllarda ülkemizde son derece sevilen ve bolca kullanılan bir bakliyat haline gelmiştir. Gerek konserve olarak gerekse kurutulmuş olarak hemen hemen her market ve grossmarkette bulmak kolaydır. İçerdiği yüksek protein ve hafif şekerli tadı ile hem yemeği hem de salatası son derece lezzetli ve görünümü güzel olur. Meksika fasulyesi salatası özellikle hanımların çay saati ve davet sofralarında veya akşam yemeği davetlerinde et yemeklerinin yanında güvenle sunabilecekleri lezzetli bir tariftir. Meksika fasulyesi salatası özellikle bayram ve davet sofralarında güzel görünümü ile göz dolduran bir salata tarifidir. Kalorisi az ve protein oranı yüksek olduğu için diyet yapanların ve kalp damar hastalığı olanların güvenle tüketebilecekleri bir salata tarifidir.  

Meksika Fasulyesi Salatası Malzemeleri:
 • 400 gr konserve Meksika fasulyesi
 • 50 gr konserve mısır
 • 6-7 adet kornişon salatalık turşusu
 • 2 adet kırmızı bursa biberi
 • 50 gr kırmızı lahana turşusu isteğe göre taze kullanılabilir
 • 2-3 dal taze soğan
 • 1 adet sarımsak
 • 1 adet limon
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • Tuz, karabiber
Yapılışı:

Meksika fasulyesi konservesi öncelikle suyundan arındırılarak süzülür ve bol su ile yıkanıp süzgeç içine alınır. Kurutulmuş Meksika fasulyesi kullanılacak ise önceden ıslatılıp haşlanır ve bekletilir. Kornişon turşu, kırmızı bursa biberi küçük küpler halinde doğranır. Kırmızı lahana taze kullanılacak ise küçük doğranır ve ufak doğranmış taze soğanlar ile bir kenara alınır. Derin bir kase içine Meksika fasulyeleri, kornişon turşular, konserve mısır, bursa biberleri, taze soğanlar ve kırmızı lahana turşusu alınarak karıştırılır. Küçük bir kase içinde rendelenmiş sarımsak, tuz karabiber bir limonun suyu ve zeytinyağı karıştırılarak salatanın üzerine dökülür. Salata iyice karıştırılır ve yarım saat dinlendirilir. Salata içinde soğan ve sarımsak olacağı için en fazla yarım saat bekletilmelidir. İstenirse servis zamanında dereotu ya da maydanoz eklenebilir.

Afiyet Olsun.
]]>
Fasulye Unu https://www.fasulye.gen.tr/fasulye-unu.html Mon, 29 Oct 2018 12:39:35 +0000 Fasulye unu, herkes tarafından bilinmeyen bir un çeşididir. Fasulye unu diğer unlardan daha kaliteli ve lezzetlidir. Fasulye hemen hemen her çeşit fasulye türünden üretilen bir un çeşididir. Fasulye unundan, tatlı, çorba, yemek ve Fasulye unu, herkes tarafından bilinmeyen bir un çeşididir. Fasulye unu diğer unlardan daha kaliteli ve lezzetlidir. Fasulye hemen hemen her çeşit fasulye türünden üretilen bir un çeşididir. Fasulye unundan, tatlı, çorba, yemek ve cilt maskesi yapılmakta. Fasulye ununu diğer unlardan ayırın özelliği besin değerinin fazla olması ve içinde hiç bir katkı maddesinin olmamasıdır. Fasulyenin içindeki besin değerleri işlem görse de besin değerinde hiç bir kayıp olmaz ve kendi değerini korur. Kilo problemi yaşayan kişilerin fasulye unu tüketmesinde pek bir zarar yoktur. Tam aksi kilo vermeye yardımcı olur. Fasulye unu genellikle şeker hastaları tüketmekte. Çünkü fasulye unun da şeker düşürme özelliği vardır. Fasulye unun diğer bir özelliği ise ciltteki yağ bezesi oluşumuna, aktif sivilceye, akneye  ve siyah noktaları önlemeye bir birdir. 

Fasulye Unu Cilt Beyazlatma Maskesi
Fasulye unu, cilde oluşan koyu renklerden kurtulmak için daha parlak sıkılaştırılmış bir cilt de sahip olmak için kullanılır. Cilt beyazlatmak ve siyah noktalardan kurtulmak için kozmetik ürünlerine bir çok para verilmekte. Aslında fasulye unu ile bunu kolaylıkla yapabiliriz. Fasulye unu ile cilt beyazlatma maskesi yaparken dikkat edilmesi gereken nokta hamile bayanların kullanmamalıdır. Cildi doğa yöntemlerle beyazlatmak için fasulye maskesi nasıl yapılır onun tarifini verelim. 
 • 2 yemek kaşığı fasulye unu 
 • 3 damla lavanta yağı 
 • 1 yumurta akı
Fasulye unu cilt beyazlatma maskesi hazırlamak için derin bir kabın içine bütün malzemeyi ekleyin ve macun kıvamına gelene kadar sık sık sık sık karıştırın. Küçük bir leğenin içine kaynar su ekleyin kafanıza bir havlu geçirerek yüzünüze buhar banyosu yapın. Buhar banyosu sonr hazırlamış olduğumuz maskeyi göz ve dudak çevresi hariç bölgelere sürün. Fasulye unu cilt maskesini yüzünüzde yakalaşık  20 dakika kadar bekletmeniz yeterli olacaktır. Yüzünüzü ılık bol su ile yıkayın ve ardında yüzünüze nemlendirici kullanmanız yeterli olacaktır. Fasulye unu ile cilt beyazlatma hafta iki kere uygulamanız yeterli olacaktır.
]]>
Soya Fasulyesi Yemeği https://www.fasulye.gen.tr/soya-fasulyesi-yemegi.html Tue, 30 Oct 2018 05:19:39 +0000 Soya Fasulyesi Yemeği, mucize bir bitki olan soya fasulyesi insan sağlığı için önemli bir yere sahiptir. Soya fasulyesi bitkisini ilk önce Çinliler keşfetmiştir. Oldukça besleyici  bir bitki olan soya fasulyesi protein bakımınd Soya Fasulyesi Yemeği, mucize bir bitki olan soya fasulyesi insan sağlığı için önemli bir yere sahiptir. Soya fasulyesi bitkisini ilk önce Çinliler keşfetmiştir. Oldukça besleyici  bir bitki olan soya fasulyesi protein bakımından da zengindir. Fosfor, kalsiyum, demir mineralleri ve A, D, P, E vitaminlerini de içerisinde barındırır. Soya fasulyesi sindirimi kolaylaştırır, kabızlığı önlemeye yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir, enerji verir. Kolesterolü dengeler, kalp ve damar hastalıklarından korunmada önemli rol oynar. Ayrıca ramazan aylarında hafif bir yemek olduğu için iftar sofralarında tercih edilen tarifler arasındadır. Soya fasulyesinin çok farklı pişirme şekilleri vardır. Hafif bir yemek olan soya fasulyesi yemeğinin tarifi şu şekildedir 

Soya Fasuylyesi Yemeği Malzemeleri
 • 1 su bardağı kuru soya fasulyesi
 • 2 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 2 çorba kaşığı soya yağı 
 • 1 adet büyük boy kuru soğan
 • 1 adet domates 
 • 1 tatlı kaşığı biber salçası
 • 2 tatlı kaşığı domates salçası
 • 1 tane kırmızı köz biber
 • 1 adet havuç
 • 3 - 4 adet sivri biber
 • 4 - 5 diş sarımsak
 • 1 demet doğranmış maydanoz
 • 1 çay kaşığı karabiber 
 • 1 tatlı kaşığı tuz
Hazırlanışı

1 su bardağı soya fasulyesini bir gece öncesinden ıslatıyoruz. Daha sonra suyunu süzüp tencereye alıyoruz ve üzeri kapanana kadar su doldurup fasulyeler yumuşayana kadar haşlıyoruz. İç harcını hazırlamak için bir tencereye yağları alıyoruz yağ ısındıktan sonra içerisine kuru soğanı, sarımsağı küp küp doğrayıp tencereye ilave ediyoruz. Soğanlar pembeleşince üzerine küp küp doğranmış domatesi, havucu, biberleri de ekliyoruz. Sebzeler haşlanıncaya kadar 15-20 dakika kavuruyoruz. Hazırladığımız iç harcı haşlanan soya fasulyelerinin suyunu dökmeden üzerine ilave edip bir kaşık yardımı ile karıştırıyoruz. Tuzunu ve karabiberini de ekledikten sonra fasulyeler parçalanmaması için kısık ateşte pişirmeye bırakıyoruz. Yaklaşık 50 - 60 dakika pişirdikten sonra ocaktan alıyoruz. 

Sunumu: Hazır olan soya fasulyesi yemeğimizin üzerine ince ince doğranmış maydanozları ekleyerek sıcak servis edilir. Tercihen soya fasulyesi yemeğinin yanında yoğurt veya meyve suyu ikram edilebilir.
]]>
Pamukta Fasulye https://www.fasulye.gen.tr/pamukta-fasulye.html Tue, 30 Oct 2018 18:47:33 +0000 Pamukta fasulye, ilkokul zamanlarında hepimiz pamukta fasulye yapmışızdır. Fen bilgisi dersinde bitkilerin nasıl çimlendiğini gözlemlememiz amacıyla herkese pamukta fasulye deneye yaptırtılır. Pamukta fasulye, çocukl Pamukta fasulye, ilkokul zamanlarında hepimiz pamukta fasulye yapmışızdır. Fen bilgisi dersinde bitkilerin nasıl çimlendiğini gözlemlememiz amacıyla herkese pamukta fasulye deneye yaptırtılır. Pamukta fasulye, çocuklarla yapılan deneylerden en popüler olanıdır. Hemen hemen herkes çocukluğunda fasulye deneyi yapar. Pamukta fasulye, cansız gibi görünen bir cismin yani fasulyenin canlı bir yapıya dönüşmesini gözlemlemek amacıyla yapılır. Böylece çocuklar bitkilerin nasıl oluştuğunu, nasıl çimlendiğini aşama aşama gözlemler. Pamukta fasulye fen bilgisi ve biyoloji dersinin özeti gibi düşünülebilir. Ayrıca pamukta fasulye deneyi çocuğunuzun özgüvenini artırmanın ve başarma azmi aşılamanın basit bir yoludur diyebiliriz. Pamukta fasulye deneyini çocuğunuzun bizzat kendisi yapması gereklidir. Böylelikle çocuk tek başına bir şey başarmanın deneyimini de yaşamış olacaktır. Pamukta fasulye oldukça basit bir şekilde yapılmaktadır. Pamukta fasulye deneyinin hiçbir riski bulunmaz tam tersi çocuğunuz için çok faydalı olacaktır. Kolay bulunan ve ucuz malzemelerle, etrafı kirletmeden yapılır. Neredeyse hiçbir zorluğu ve masrafı yoktur. Pamukta fasulye deneyi yapımı oldukça heyecanlıdır. Çocuk günden güne değişen, çimlenen, büyüyen bir bitkiyi inceleyecektir. Fasulye tohumunun bir sonraki aşamada neye benzeyeceğini, ne kadar büyüyeceğini takip etmek, çocuk için eğlenceli ve heyecan verici olacaktır. Çocuk, hayatında ilk defa gördüğü bu manzarayı bir daha unutamayacaktır ve bu deneyle birlikte tohumun nasıl çimlendiğini gözlemlemiş olacaktır.

Pamukta fasulye yapımı için malzemeler;

 • Birkaç adet fasulye tohumları
 • Ekimi yapmak için kullanacağımız bir kap
 • Biraz pamuk
 • Bir miktarda su

Pamukta fasulye yapımı ve aşamaları;

 • Öncelikle kabınızın zeminini tamamen örtecek şekilde pamukla kaplayın.
 • Pamuğu serdikten sonra üzerine fasulye tanelerini birbirine çok yakın olmayacak şekilde pamuk üzerine yerleştirin.  
 • Tohumların üzerlerini ince bir tabaka halinde pamuk ile kapatın. Çok ince olmasın çok kalın da olmasın. Eğer çok kalın bir pamukla kaplarsanız, çimlenmesi gecikir hatta çimlenme gerçekleşmez.
 • Pamuk tabakası iyice ıslanıncaya kadar su döktün ve kabı iyi ışık alabilen bir yere bırakın. Böylece ekim işlemini tamamlamış olursunuz. 
 • Birkaç gün sonra fasulye tanelerinin üstlerini örten pamuğu kaldırıp baktığınızda  belirgin bir değişiklik olmadığını göreceksiniz. Sadece fasulye taneleri su alıp şişmeye başlamış olacaktır.
 • Yaklaşık 1 hafta sonra fasulye taneciklerinin köklenip tutunmak için yaklaşık 1 cm uzunluğunda bir uç salmış olduğunu göreceksiniz.
 • Fasulye taneciğinin ilk ucundan çıkan pörçükler 1,5 hafta sonra iyice gelişmeye ve kök salmaya başlayacaktır.
 • 2 hafta kadar sonra fasulye taneciklerinin uçlarının pamuktan dışarı çıkarak 2 cm kadar uzayıp, yapraklanmaya başlayacaktır. 
 • Yaklaşık 20 gün sonra falan fasulye tanecikleri, 2 cm kadar daha uzamış, tepesinde yapraklar açmaya başlamış ve gövdeden uç vermeye başlayacaktır. 5 cm lik bir fide oluştuğunu göreceksiniz. 
 • 3 hafta sonra fasulye fidelerinin yaprakları birbirinden ayrılarak açılmış olacaktır ve gövdeden çıkan gözler dallanıp uzamaya başlamış olacak. Fasulye fidenin boyu yaklaşık 12 cm kadar olacaktır.
 • 4. haftanın bitiminde fasulye tanecikleri büyümeye devam eder, üst dallardan pörçük gibi küçücük dal parçasına benzer şeyler verecektir.

Eğer uygun bir ortamda, güneş ışığını iyi bir şekilde alabiliyorsa ve siz suyunu her gün belirli miktarda verirseniz, pamukta fasulye ortalama 4 hafta sonunda yeşerdiğini göreceksiniz. Eğer ışık almıyorsa veya oksijensiz bir ortamda bu işlemi yaparsanız çimlenme işlemi gerçekleşmez. Yada çok miktarda su verirseniz, fasulyeleriniz yeşermeden çürüyecektir. Bu nedenle her şeyi doğru şekilde yapmalısınız. 

]]>
Barbunya Fasulye https://www.fasulye.gen.tr/barbunya-fasulye.html Tue, 30 Oct 2018 21:08:37 +0000 Barbunya Fasulye, yemeğini kolay kolay kimse sevmez ama içerisinde bulunan sebzelerin, barbunya fasulyenin vitamininden haberdar değiller. Bir kase barbunya fasulye bir biftek kadar vitaminli. Besin değeri de o kadar düşük. Diyet Barbunya Fasulye, yemeğini kolay kolay kimse sevmez ama içerisinde bulunan sebzelerin, barbunya fasulyenin vitamininden haberdar değiller. Bir kase barbunya fasulye bir biftek kadar vitaminli. Besin değeri de o kadar düşük. Diyet yapanlar ana öğün olarak bir kase barbunya fasulye tüketebilirler. Barbunya fasulyeyi genellikle çocukların gelişim çağında tüketmelerinde fayda vardır. Kış aylarında barbunya fasulye gribi önlemek vücudun direncini düşürmemek için  limon ile yenmekte.

Barbunya Fasulye Malzemeleri
 • 1 kilo ayıklanmış barbunya fasulye 
 • 2 tane orta boy kuru soğan
 • 2 tane orta boy domates
 • 2 tane havuç
 • 1 tane orta boy patates
 • 1 çay  bardak zeytinyağı 
 • 2 yeme kaşığı ayçiçeği yağı
 • 1 tatlı kaşığı tuz 
 • 1 çay kaşığı şeker
 • 5 bardak kaynamış su
 • 4 yemek kaşığı limon 
Barbunya Fasulye Yapılışı 
Barbunya fasulye yapılışına ilk olarak, barbunya fasulyeleri rengi dönünceye kadar haşlayın.Haşlamış olduğunuz barbunya fasulyeyi süzgece alın. Daha sonra kuru soğanı yemeklik olacak şekilde küçük küçük doğrayın. Doğramış olduğunuz soğanları 2 kaşık ayçiçeği yağı ile orta ateşte kavurmaya başlayın. Soğanlar kavrulurken diğer taraf dan domateslerin kabuğunu soyup küp küp doğrayın. Ocakta kavrulan soğanın içine domatesleri ekleyin. Daha sonra patatesleri, havuçları yıkayıp küçük doğrayın ve doğarmış olduğunuz sebzeleri de  domateslerin içine atıp kavurmaya başlayın. Sebzeleri 3-4 dakika kavurduktan sonra zeytinyağı, tuz ekleyip 2-3 dakika daha kaynadıktan sonra barbunya fasulyeyi ilave edin. Ardında sıcak suyu ve şekeri ekleyip orta ateşte bütün sebzeler pişene kadar pişirmeye devam edin. Barbunya fasulye yemeği çok sulu ya da çok kuru bir yemek değildir. Hafif soslu gibi bir yemek olmalıdır. İster limon ile isterseniz sade şekilde servis yapabilirsiniz.Barbunya fasulye yemeği hazır ılık bir şekilde servis yapın. 
Afiyet Olsun.
]]>
Zeytinyağlı Taze Fasulye https://www.fasulye.gen.tr/zeytinyagli-taze-fasulye.html Wed, 31 Oct 2018 07:25:36 +0000 Zeytinyağlı Taze Fasulye; Değerli arkadaşlar ilkbahar ve yaz mevsiminin vazgeçilmez sebzelerinden biri de fasulyedir. Hele ki taze fasulye olunca tadına doyum olmaz. Şimdi bende sizlerle taze fasulyenin zeytinyağlı tarifini paylaş Zeytinyağlı Taze Fasulye; Değerli arkadaşlar ilkbahar ve yaz mevsiminin vazgeçilmez sebzelerinden biri de fasulyedir. Hele ki taze fasulye olunca tadına doyum olmaz. Şimdi bende sizlerle taze fasulyenin zeytinyağlı tarifini paylaşacağım. Hadi başlayalım. Hepinizin ellerine sağlık.

Zeytinyağlı Taze Fasulye Malzemeler;

 • Yarım kg taze  fasulye
 • 1 adet kuru soğan
 • 3 adet orta boy domates
 • Yarım su bardağı zeytinyağı
 • Yarım tatlı kaşığı şeker
 • 1 çorba kaşığı salça
 • İsteğe göre baharat
 • Tuz

Zeytinyağlı Taze FasulyeZeytinyağlı Taze Fasulye Yapılışı;


İlk olarak fasulyelerinizi ayıklayınız ve ortadan ikiye kırınız. Daha sonra bol su ile yıkayınız ve yıkadıktan sonra suda bekletiniz. Soğanı soyunuz ve rendeleyiniz. Aynı şekilde domateside rendeleyiniz. Zeytinyağınızı bir tencereye alınız. İçerisine rendelediğiniz soğanı ve domatesi ekleyiniz. Ardından fasulyeleri de ekleyiniz.  Daha sonra tuz ve şekeri de ilave edip ateşe koyunuz.

15 dakika kadar kısık ateşte su eklemeden, karıştırarak fasulyelerin, soğanın ve domatesin kavrulmasını ve saldıkları suyu çekmesini sağlayınız. Daha sonra fasulyenizin üzerini geçecek  kadar kaynar su ilave ediniz ve pişmeye bırakınız. Pişince altını söndürüp tencerenin kapağını açmadan soğuması için bekletiniz. Bu şekil de fasulyeleriniz lokum gibi yumuşacık olacaktır.

 Afiyet olsun.

]]>
Zeytinyağlı Fasulye https://www.fasulye.gen.tr/zeytinyagli-fasulye.html Wed, 31 Oct 2018 22:29:24 +0000 Zeytinyağlı Fasulye, Bu yemek çeşidi her mevsim yapılıp yenebilir ama yaz mevsiminin vaz geçilmez bir yemeğidir. Doyurucu bir yemek çeşididir ve protein deposudur. İster evinize bir misafiriniz gelsin ister kendi canınız istediği Zeytinyağlı Fasulye, Bu yemek çeşidi her mevsim yapılıp yenebilir ama yaz mevsiminin vaz geçilmez bir yemeğidir. Doyurucu bir yemek çeşididir ve protein deposudur. İster evinize bir misafiriniz gelsin ister kendi canınız istediğinde elinizde malzemeniz varsa kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Zeytinyağlı Fasulyenin malzemelerini hem manavda ve marketlerde bulabilirsiniz. Gelelim zeytinyağlı fasulyenin yapılmasına.

Gerekli Malzemeler

 • 1 kg fasulye
 • 1 tane domates
 • 2 tane kuru soğan
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • 1 tane küp şekeri
 • Tuz
 • 2 su bardağı sıcak su
 • 1 yemek kaşığı salça
Zeytinyağlı Fasulye Yapılışı

İlk olarak fasulyeleri temiz bir şekilde bol su ile yıkayınız. Yıkadıktan sonra fasulyelerin uçlarını ve varsa kılçıklarını temizleyiniz. Daha sonra fasulyeleri ortadan ikiye bölünüz ve eşit bir şekilde doğrayınız. Daha sonra soğanların kabuklarını temizleyiniz ve küp küp doğrayınız. Daha sonra domatesleri güzel bir şekilde soyunuz ve küp küp doğrayınız. Daha sonra elinize orta boy tencere alarak içerisine zeytinyağını koyunuz ve ocağın üzerine yerleştiriniz. Zeytinyağınız kızdığı zaman doğradığınız soğanları ekleyiniz ve pembeleşinceye kadar kavurunuz. Kavurduktan sonra domatesleri, salçayı ekleyiniz. biraz kavrulduktan sora fasulyeleri ekleyiniz. Fasulyelerin rengi dönene kadar kavurunuz. Daha sonra sıcak suyu ekleyiniz ve küp şekeri tencerenin içine atarak tencerenin kapağını kapatınız. Daha sonra 40 dakika kadar hiç karıştırmadan kaynatınız. Kaynadıktan sonra zeytinyağlı fasulye hazır hale gelmiştir. Dilediğiniz zaman servis edebilirsiniz. Afiyet Olsun.
]]>
Fasulye Pilaki https://www.fasulye.gen.tr/fasulye-pilaki.html Thu, 01 Nov 2018 13:39:07 +0000 Fasulye Pilaki; Kuru fasulyenin bir değişik tarifi olan fasulye pilaki tarifimi sizlerle paylaşacağım. Sebzelerle yaptığımız bu tarifimize tat ve kokusunu bırakması için kereviz sapı, defne yaprağı ve maydanoz kul Fasulye Pilaki; Kuru fasulyenin bir değişik tarifi olan fasulye pilaki tarifimi sizlerle paylaşacağım. Sebzelerle yaptığımız bu tarifimize tat ve kokusunu bırakması için kereviz sapı, defne yaprağı ve maydanoz kullandık. Bu üçlü içinde sevmediğiniz varsa eklemeyebilirsiniz. Şimdi dilerseniz tarifimi sizlerle paylaşayım. Hepinizin ellerine sağlık.

Fasulye Pilaki Malzemeler;

 • 2 su bardağı kuru fasulye
 • 1 adet havuç
 • 3 adet kuru soğan
 • 1 adet patates
 • 2 tatlı kaşığı domates salçası
 • 6 diş sarımsak
 • 3 bardak sıcak su
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • Yarım demet Maydanoz
 • 1 Adet kereviz sapı
 • 3 Adet defne yaprağı
 • 1 Yemek kaşığı toz şeker
 • Yeteri miktarda tuz

Fasulye PilakiFasulye Pilaki Yapılışı: 

İlk olarak kuru fasulyeleri çabuk haşlanması için bir gece önceden bol suyla ıslatın. Fasulyeleri ertesi gün süzün. Üzerine çıkacak kadar su ekleyin ve  40 dakika kadar haşlamaya bırakın. Fasulyeler haşlandığında  tekrar süzün.

Daha sonra soğanları halka şeklinde ince ince doğrayın ve orta boy bir tencereye zeytinyağını alın. Doğramış olduğunuz bu soğanları ekleyip hemen ardından salçayı ilave edin. Salçayla beraber 3 dakika kadar kavurun.

Soğan ve salça kavrulunca önceden yemeklik doğradığınız havuçları, patatesleri ve sarımsakları bütün  halinde  ilave edin. Bütün bu sebzenin hepsini karıştırarak 3 dakika daha kavurun ve 3 bardak sıcak suyu da ilave edin. Suyu eklemeden önce fasulyeleri de eklemeyi unutmayın.

Sıra yeşilliklerimizi eklemeye geldi maydanoz saplarını, kiprit çöpü boyutunda doğradığınız kereviz sapını ve defne yapraklarını da tencereye alın. Tuz ve şekeri de serpip tencerenin  kapağını kapatın.

Orta ısıda 40 dakika kadar fasulyeler iyice yumuşayıp yenecek kıvama gelinceye kadar pişirin. Ocaktan alarak soğumaya bırakın. Maydanoz ve kereviz saplarını defne yapraklarını içinden çıkardıktan sonra servis ılık servis yapın. Afiyet olsun.

]]>
Fasulye Turşusu https://www.fasulye.gen.tr/fasulye-tursusu.html Fri, 02 Nov 2018 11:43:01 +0000 Fasulye Turşusu; Kışlıklarımızı hazırlarken özenle ve dikkatlice yaptığımız yiyeceklerimizden biri de turşularımızdır. Fasulye turşuda çok severek yediğimiz bir turşu çeşidimizdir. Peki turşu kurarken nelere dikkat etme Fasulye Turşusu; Kışlıklarımızı hazırlarken özenle ve dikkatlice yaptığımız yiyeceklerimizden biri de turşularımızdır. Fasulye turşuda çok severek yediğimiz bir turşu çeşidimizdir. Peki turşu kurarken nelere dikkat etmeliyiz ki turşumuz heba olmasın tarifimde hepsinden bahsedeceğim. Dilerseniz şimdi size tarifimi vereyim. Hepinize kolay gelsin.

Fasulye Turşusu Malzemeler;
 • 2 kg yeşil fasulye
 • 3 baş sarımsak
 • 1 su bardağı üzüm sirkesi
 • 3 yemek kaşığı kaya tuzu
 • 8 bardak içme suyu
 • 2 tane cam kavanoz
Fasulye TurşusuFasulye Turşusu Yapılışı;

Öncelikle fasulyeleri yıkayın ve temizleyin. Daha sonra fasulyeleri haşlamak için büyük bir tencereyi yarısına yakın olacak kadar su doldurun ve kaynaması için ocağa bırakın. Suyunuz kaynamaya başladığında fasulyeleri azar azar tencereye atın. İçine attığınız fasulyeleri su kaynamaya başladığı zaman 3 dakika kadar içinde tutun. Bu süreyi fasulyenin cinsine göre siz kendiniz ayarlayın. Benim fasulyelerim etli ve iri olduğu için bu süre iyi geldi. Bu sürede fasulyeler çok az haşlanmış oluyor. Bundan fazla pişerse turşumuz  çok çabuk olgunlaşır ve erir. Ben 2 kg fasulyeyi dörde bölerek, dört seferde sıcak suya attım. Sizde fasulyenizin kilogramına göre ayarlayıp haşlayın. Haşlayıp çıkardığınız fasulyeleri soğuması için geniş bir tepsiye bırakın.


Fasulyeleri haşladıktan sonra sarımsakları temizleyin. Eğer sarımsaklarınız çok iriyse küçük parçalara bölün. 2 Tane kavanoz yazdım ama  isterseniz bir büyük kavanoza da koyabilirsiniz. Bu işlemleri yaptıktan sonra kavanozun en dibine birkaç sarımsak dizin. Üzerine fasulyeleri bırakın ve aralarına sarımsak koymak üzere kavanozu bu şekilde ağzına kadar doldurun. Daha önceden kavanozların  içine içme suyu doldurun ve ne kadar su aldığı ölçün. Suyu tekrar bir kabın içine boşaltın. 3 Yemek kaşığı kaya tuzu ve 1. 5 su bardağı sirkeyi suyun içine ekleyip karıştırın. Sizlere tavsiyem tuzu sıcak su ile eritin çünkü daha çabuk eriyor. Hazırladınız bu suyu kavanozun içine boşaltın ve ağzını sıkıca kapatın.  Serin bir yere kaldırın. Afiyet olsun.

Not; Arada turşunuzun tuz oranına bakıp kontrol etmeyi unutmayın. Turşularımızın hepsi için bu geçerlidir. Sebzeler tuzu içine çektiğinden tuzu azalabilir. Tuz takviyesi yapmanız gerekebilir. Fasulye seçerken etli fasulye olmasına önem gösterin.

]]>
Etli Kuru Fasulye https://www.fasulye.gen.tr/etli-kuru-fasulye.html Fri, 02 Nov 2018 18:40:08 +0000 Etli Kuru Fasulye; Türk mutfağının baş yemeklerinden olan etli kuru fasulye bulgur pilavıyla beraber vazgeçemediğimiz lezzetlerimizdendir. Hele o soğuk kış aylarında neredeyse haftada bir pişirdiğimiz kuru fasulyeyi etle daha da Etli Kuru Fasulye; Türk mutfağının baş yemeklerinden olan etli kuru fasulye bulgur pilavıyla beraber vazgeçemediğimiz lezzetlerimizdendir. Hele o soğuk kış aylarında neredeyse haftada bir pişirdiğimiz kuru fasulyeyi etle daha da bir lezzetlendiriyoruz. Şimdi dilerseniz bende sizlere bu lezzetli tarifim olan etli kuru fasulye tarifimi vereyim. Hepinizin ellerine sağlık.

Etli Kuru FasulyeEtli Kuru Fasulye Malzemeler;
 • 300 gr kuşbaşı dana eti
 • 1,5 su bardağı kuru fasulye
 • 1 adet kuru soğan
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 yemek kaşığı tercihen acı biber salçası
 • Sıvı Yağ
 • Pul biber
 • Tuz
Etli Kuru Fasulye Yapılışı;

İlk olarak fasulyelerin erken kaynaması için  bir gece önceden kuru fasulyeleri sıcak suya koyun. Daha sonra soğanı yemeklik doğrayın ve sıvı yağınızı düdüklü tencereye alın ve soğanı pembeleşinceye kadar kavurun. Soğan kavrulduktan sonra kuşbaşı doğranmış etleri de ekleyerek hafifçe kavurun. Salça ve baharatları da ekledikten sonra daha önceden suyunu süzmüş olduğunuz  kuru fasulyeleri ilave edin. Fasulyelerin üzerini geçecek kadar sıcak su ekleyip düdüklü tencerenin kapağını kapatın. Yemeğiniz kaynamaya başladığında ocağı kısık ateşe alın ve 40 dakika daha pişirin. Afiyet olsun.

Not: Kuru fasulyemizi cinsine göre eğer yemeğinizin suyu kıvamlı değil ise yani yoğunlaşmamışsa  bir silme yemek kaşığı kadar unu bir çay bardağı suyla birlikte sulandırılıp, karıştırarak pişmiş olan yemeğe ilave edin. Birkaç dakika daha kaynattıktan sonra ocaktan indirin. Böylelikle yemeğinizin suyu daha koyu olup yoğunlaşacaktır.

]]>
Yeşil Fasulye Konservesi https://www.fasulye.gen.tr/yesil-fasulye-konservesi.html Sat, 03 Nov 2018 03:45:45 +0000 Yeşil Fasulye Konservesi, Yeşil fasulye yediden yetmişe herkesin severek yediği bir yaz sebzesidir, nereden baksanız şundan bir yirmi yıl öncesine kadar yeşil fasulyeyi sadece yaz aylarında yiyebilirdik, kış aylarında ise anneler Yeşil Fasulye Konservesi, Yeşil fasulye yediden yetmişe herkesin severek yediği bir yaz sebzesidir, nereden baksanız şundan bir yirmi yıl öncesine kadar yeşil fasulyeyi sadece yaz aylarında yiyebilirdik, kış aylarında ise annelerimizin yazdan alıp konserve olarak yaptığı yeşil fasulyeleri tüketirdik, annelerimiz konserve zamanını kaçırırsa tüm kış evde yeşil fasulye pişmezdi. Günümüzde ise artık yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da hormonlu yeşil fasulye satılır oldu, fakat sizde benim gibi hormonlu yeşil fasulyeye karşı iseniz yaz aylarında mutlaka konserve hazırlıklarınızı yapmalısınız.

Yeşil Fasulye Konservesi Malzemeleri
 • 2 kilo yeşil fasulye
 • 1 kilo domates
 • yarım çay bardağı zeytinyağ
 • 1 tatlı kaşığı dolusu kalın tuz (kaya  tuzu)
 • 2 su bardağı sıcak su
Yeşil Fasulye KonservesiYeşil Fasulye Konservesi Yapılışı

Öncelikle yeşil fasulyeyi güzelce yıkayıp süzülmeye bırakalım, domatesleri yıkadıktan sonra isteğe göre ya rendeleyin yada küçük küp şeklinde doğrayın, daha sonra yeşil fasulyelerin uçlarını kopartıp kılçığı varsa çıkartıp, yeşil fasulyenin büyüklüğüne göre 3-4 parçaya bölün, eğer yeşil fasulyenin cinsi enli olanlardan ise isteğe göre ince olmasını istiyorsanız ortadan da kesebilirsiniz. Yeşil fasulyenin de işi bittikten sonra zeytinyağını derin bir tencereye boşaltalım üzerine domatesleri koyalım, beş dakika kadar kavurduktan sonra yeşil fasulyeyi de tencereye boşaltalım, üzerine tuzu ve suyu ilave edip, yeşil fasulyenin rengi hafif sararıp solana kadar kısık ateşte kaynatalım, fazla kaynatıp da yeşil fasulyeleri pişirmeyin, işlem bittikten sonra, kaynattığımız yeşil fasulyeleri üzeri iki parmak kadar boşluk kalacak şekilde konserve kavanozlarına doldurup, ağzını bir havlu yardımıyla çok sıkı bir şekilde kapatın, daha sonra ters bir şekilde mutfak tezgahının üzerine kapatalım, bütün malzememiz bitene kadar bu işlemi yapalım, işimiz bitince ters çevirdiğimiz kavanozların üzerine bir havlu örterek 24 saat kadar bu şekilde bekletip, daha sonra kışın yemek için karanlık bir yerde saklayalım. 

Afiyet Olsun.

]]>
Fasulye Salatası https://www.fasulye.gen.tr/fasulye-salatasi.html Sat, 03 Nov 2018 22:36:28 +0000 Fasulye Salatası; Diyette olan arkadaşlarımız için bu sefer yardımcı bir salata tarifi olan fasulye salatasını ele aldık. Fasulyenin diyetteki yeri oldukça önemli. Hem doyurucu olup hemde kilo aldırmayan fasulye salatasını g Fasulye Salatası; Diyette olan arkadaşlarımız için bu sefer yardımcı bir salata tarifi olan fasulye salatasını ele aldık. Fasulyenin diyetteki yeri oldukça önemli. Hem doyurucu olup hemde kilo aldırmayan fasulye salatasını gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Arkadaşlar ben tarifimde havuç ve soğan kullandım ama isterseniz bunlarla beraber tane mısır, maydanoz, kırmızı biber gibi sebzelerle salatanızı daha da renklendirebilirsiniz. Dilerseniz tarifimi sizlerle paylaşayım. Hepinize kolay gelsin.

Fasulye SalatasıFasulye Salatası Malzemeler:

 • Yarım kilo taze fasulye
 • 1-2 adet taze soğan
 • 2 adet orta boy havuç
 • 2 diş sarımsak
 • Limon suyu ve zeytinyağı
 • Tuz

 Fasulye Salatası Yapılışı; Öncelikle fasulyeleri yıkayalım  eğer kılçıkları varsa temizleyelim daha sonra 2-3 parçaya bölüp bol suda haşlayalım. Daha sonra havuçları ince ince şeritler halinde kesip onları da ayrı bir tencerede yumuşaması için haşlayalım. Haşladığımız havuç ve fasulyenin sularını süzelim. Bunları hazır hale getirdikten sonra soğanları doğrayıp sarımsağı ezelim. Daha sonra bütün bu malzememizi yani fasulyeyi, havucu, soğanı geniş bir kasede harmanlayıp zeytinyağı, tuz, limon suyu ve sarımsağı da ekleyip karıştıralım. Dolapta yarım saat soğutalım ve servis edelim.     

Not: Sarımsak kokusu bekleyince rahatsız edebileceği için, fasulye dolapta soğuduktan sonra ilave edilmesi daha iyi olur.

Afiyet olsun.

]]>
Fasulye Çorbası https://www.fasulye.gen.tr/fasulye-corbasi.html Sun, 04 Nov 2018 04:52:50 +0000 Fasulye Çorbası; Fasulye, bayanlar için demir gibi önemli mineraller içeren bir sebzedir. Fasulyede demirin vücutta kullanımı için gerekli olan bakır minerali de  bulunmaktadır. Bir başka demir kaynağı ola Fasulye Çorbası; Fasulye, bayanlar için demir gibi önemli mineraller içeren bir sebzedir. Fasulyede demirin vücutta kullanımı için gerekli olan bakır minerali de  bulunmaktadır. Bir başka demir kaynağı olan kırmızı ete nazaran oldukça düşük kalori ve yağ içeriği olan taze fasulye, kilo kontrolü açısından da tercih sebebi olabilir.

Fasulye ÇorbasıFasulye Çorbası Malzemeler;

 • 150 gr fasulye
 • 1 adet küçük boy kuru soğan
 • 1 adet domates
 • 600 ml su
 • 300 gr yoğurt
 • 2 çorba kaşığı un
 • 2 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 1 adet kesme şeker
 • 1 yumurta sarısı
 • Tuz, karabiber ve süslemek için doğranmış dereotu

Fasulye Çorbası Yapılışı; Öncelikle soğanı ve domatesi küp küp doğrayalım. Fasulyeleri ise küçük küçük doğrayıp bekletelim. Daha sonra zeytin yağını tencereye alıp, soğanı şeffaflaşıncaya kadar kavuralım. Soğanımız kavrulunca daha önceden doğramış olduğumuz fasulyeleri ekleyip yumuşayıp yeme kıvamına gelene kadar pişmeye bırakalım. Un, yumurta ve yoğurdu büyükçe bir kaseye alıp, bir çırpıcı ile iyice çırpalım. Önceden pişip hazır olan çorbamızı bu yoğurtlu karışımın üzerine yavaş yavaş ekleyip bir yandan da karıştıralım. Şekeri de ekleyip tekrardan tencereye boşaltalım ve koyulaşıncaya kadar 3-4 dk daha orta ateşte pişirelim. Tuz ve karabiber de eklediğimiz çorbamızı, doğranmış dereotu ile süsleyip servis yapalım. Afiyet olsun.

]]>
Kıymalı Taze Fasulye https://www.fasulye.gen.tr/kiymali-taze-fasulye.html Mon, 05 Nov 2018 02:37:05 +0000 Kıymalı Taze Fasulye, fasulye genellikle zeytinyağı ile pişirilerek hazırlanmaktadır. Ancak kıyma ile beraber pişirildiği zaman oldukça lezzetli bir yemek haline gelmektedir. Kıymalı taze fasulye içinde kullanılan malzemelerin b Kıymalı Taze Fasulye, fasulye genellikle zeytinyağı ile pişirilerek hazırlanmaktadır. Ancak kıyma ile beraber pişirildiği zaman oldukça lezzetli bir yemek haline gelmektedir. Kıymalı taze fasulye içinde kullanılan malzemelerin barındırmış olduğu vitamin, protein ve mineral ile oldukça besleyici bir yemektir. Taze fasulye özellikle A, B2, C ve B1 vitaminleri açısından oldukça zengin olan bir sebzedir. Ayrıca taze yeşil fasulye tüketildiği zaman vücudumuzun düzenli olarak çalışmasında ve gelişiminde fayda sağlarken, aynı zamanda tamirine de yardımcı olmaktadır. Taze fasulye vücudun kuvvetlenmesi bakımından da çok yararlı olan bir besindir. Taze fasulyeyi çoğunlukla çocuklar yemek istemezler. Ancak pek çok faydası olan bu yeşil sebzenin mutlaka hayatımızda yeri olmalıdır. Eğer çocuklarımızın daha sağlıklı gelişmesini ve büyümesini istiyorsak, mutlaka taze fasulye yeme alışkanlığını onlara kazandırmamız gerekmektedir. Sadece taze fasulye değil diğer yeşil sebzeleri de tüketmeye özen göstermeliyiz. Her ne kadar günümüzde beslenme şeklini hazır gıdalar almış olsa da, sağlıklı bir yaşam için özellikle evde hazırlanan yemekleri yemeye özen göstermeliyiz. Kıymalı taze fasulye yemeği aslında herkese göre kolay gelebilir. Fakat doğru teknik kullanılarak pişirilmezse yemeğiniz hem pişmemiş hem de lezzetsiz olabilir. Bu nedenle kıymalı taze fasulye pişirirken malzemelerin doğru sıra ile kavurarak pişirmek yemeğinizin çok daha lezzetli olmasında büyük rol oynamaktadır.

Kıymalı Taze FasulyeKıymalı Taze Fasulye İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 750 gram taze yeşil fasulye
 • 200 gram dana kıyma
 • 3-4 adet orta boy domates
 • 1 adet büyük boy kuru soğan
 • 1 adet taze yeşil biber
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • Yeterli miktarda tuz
 • 1 çay bardağı sızma zeytinyağı ya da sıvı yağ
 • 1 tatlı kaşığı pul biber
Kıymalı Taze Fasulyenin Hazırlanışı, öncelikle yeşil taze fasulyeleri ayıklayalım ve yıkayalım. Daha sonra bir bıçak yardımı ile verev şeklinde olacak gibi dilimleyin. Tencerenin içerisine zeytin yağını ve kıymayı ekleyerek kavurma işlemine başlayalım. Ardından kuru soğanların kabuklarını soyalım ve yemeklik olacak şekilde doğrayalım. Kavrulan kıymanın üzerine ekleyerek karıştıralım. Yaklaşık 4-5 dakika ocağın altı kısalım ve kavurmaya devam edelim. Bu arada yeşil biberin kök kısmını alalım ve ince doğrayarak kavrulan malzemelerin üzerine ilave edelim. Domates salçasını kırmızı pul biberi  ilave edelim. Takriben bütün malzemeleri 5-6 dakika kadar kavuralım. En son domateslerin kabuklarını soyalım ve doğrayarak tencereye ilave edelim. Doğradığımız domatesleri fasulyelerin üzerini kapatacak şekilde tencerenin içerisine koyalım. Ardından sıcak suyunu ve tuzunu ilave edelim. Eğer yemeğin suyu yeterli gibi ise, yalnızca bir fincan su ilave edilmesi yeterli olmaktadır. Kıymalı taze fasulyenin suyunu kaynayana kadar bekleyelim ve daha sonra ocağın altını kısalım. Yeşil fasulyeler yumuşayıncaya kadar pişirelim. Tencerenin hiç kapağını açmadan altı kısık şekilde bir saat kadar pişirmek yeterli olmaktadır. Kıymalı taze fasulye piştikten sonra 15 dakika dinlendirelim ve öyle servis tabağına alalım. Afiyet olsun.
]]>
Kışlık Taze Fasulye https://www.fasulye.gen.tr/kislik-taze-fasulye.html Mon, 05 Nov 2018 13:36:34 +0000 Kışlık Taze Fasulye, Hemen her kadın kış hazırlığı yaparken mevsiminde almış olduğu taze fasulyeleri hazırlayarak buzdolabı poşetinde derin dondurucuda saklamaktadır. Çoğunlukla kış ayı için hazırlık yapılırken pek Kışlık Taze Fasulye, Hemen her kadın kış hazırlığı yaparken mevsiminde almış olduğu taze fasulyeleri hazırlayarak buzdolabı poşetinde derin dondurucuda saklamaktadır. Çoğunlukla kış ayı için hazırlık yapılırken pek çok sebze mevsiminde alınarak kurutulur ya da uygun hazırlama teknikleri ile hafif pişirildikten sonra poşetlenerek kaldırılır. Daha sonra istediğimiz zaman taze fasulye yeme imkanı sağlamış oluruz. Taze fasulye eski zamanlardan bu tarafa genellikle kurutularak kış ayları için hazırlık yapılırdı. Şimdi günümüzde hanımlar hem kurusunu hem de hazırlayıp poşetleyerek derin dondurucuda muhafaza etmektedir. Aslında her iki türde farklı lezzetlerde yemek yeme olanağı sunmaktadır. Kışlık taze fasulye hazırlamak oldukça kolay bir işlemdir. Bazı hanımlar taze fasulyenin içerisine domates ve soğan ekleyerek hafif kavurduktan sonra buzdolabına kaldırmayı tercih etmektedir. Fakat bazı kadınlar sade olarak taze fasulyeyi poşetleyerek derin dondurucuda muhafaza eder. Canınız istediği zaman taze yeşil fasulyeyi ister kıymalı isterseniz zeytinyağlı olarak taze fasulyeyi pişirebilirsiniz.

Kışlık Taze FasulyeKışlık Taze Fasulye İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 2 kilo mevsiminde taze yeşil fasulye
 • 3 adet büyük boy domates
 • 2 yemek kaşığı sofra tuzu
Kışlık Taze Fasulyenin Yapılışı, mevsiminde alınan taze yeşil fasulyeler güzelce ayıklanır, istediğiniz boyutta olacak şekilde doğrandıktan sonra bol suyla yıkanır. Daha sonra suyunu süzmesi için süzgeç içerisine alalım. Bu arada domatesleri yıkayalım, kabuklarını soyalım ve küp şeklinde ufak olmamasına dikkat ederek doğrayalım. Daha sonra domatesleri tencerenin içerisine alalım. Üzerine suyunu süzmüş olan taze yeşil fasulyeleri ilave edelim. Malzemelerin üzerine sofralık tuzunu ilave ettikten sonra ocağın altını yakalım ve tencereyi üzerine koyalım. Ocağın altı kısık olacak şekilde taze fasulyeleri arada sırada karıştırarak rengi değişene kadar kavuralım. Eğer fasulyelerin rengi dönmüş ama içerisindeki su miktarı fazla ise, ocağın altını açarak harlı ateşte suyunu çektirelim. Kavrulan taze fasulyeleri soğuması için geniş bir tepsinin üzerine dökelim. Taze yeşil fasulyeler soğuduktan sonra buzdolabı poşetlerinin içerisine eşit miktarda paylaştıralım. Ağzını kapatmadan önce poşetlerin çok fazla yer kaplamaması için uzunlamasına yayalım ve havasını alarak ağzını kapatalım. Daha sonra hazırladığımız kışlık taze fasulyeleri derin dondurucuda muhafaza etmek için kaldıralım. Bu arada derin dondurucudan pişirmek için çıkarttığınız taze yeşil fasulyeyi özellikle buzu çözüldükten sonra pişirilmelidir. Afiyet olsun.
]]>
Fasulye Kavurması https://www.fasulye.gen.tr/fasulye-kavurmasi.html Mon, 05 Nov 2018 15:32:47 +0000  Fasulye Kavurması; Değerli okurlarım daha önce sizlerle fasulyenin bütün tariflerini paylaştım şimdide sizlere fasulye kavurması tarifimi vereceğim. Fasulye kavurmasını akşam yemeğinde bulgur pilavının yanına tercih edebile  Fasulye Kavurması; Değerli okurlarım daha önce sizlerle fasulyenin bütün tariflerini paylaştım şimdide sizlere fasulye kavurması tarifimi vereceğim. Fasulye kavurmasını akşam yemeğinde bulgur pilavının yanına tercih edebileceğiniz gibi akşamdan kaldığında sabah kahvaltıda çaylada tüketebilirsiniz. Gerçekten  çok lezzetli oluyor denemenizi tavsiye ederim. Dilerseniz şimdi tarifimi sizlerle paylaşayım. Hepinizin ellerine sağlık.

Fasulye Kavurması Malzemeler;
 • 500 gr fasulye
 • 3 adet yeşil biber
 • 2 adet domates
 • 1 adet orta boy kuru soğan 
 • 2 adet yumurta
 • 1 yemek kaşığı salça
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
 • Pul biber
 • Kırmızı biber
 • Tuz

Fasulye KavurmasıFasulye Kavurması Yapılışı;

İlk olarak fasulyelerimizi elle kıralım yada bıçak yardımıylada doğrayabiliriz. Eğer fasulyeleriniz ensiz yani ince ise normal uzunlukta kırabilirsiniz. Yok eğer enli yani çalı fasulye ise boyuna ikiye böldükten sonra fasulyeleri kırın. Fasulyelerimizi doğradıktan sonra tencereye sıvı yağını alalım. Daha önceden yemeklik doğradığımız soğanları pembeleşinceye kadar kavuralım ve küçük küçük doğradığımız biberleri de ekleyelim. Biberler kavrulduktan sonra kabuklarını soyup  doğramış olduğumuz domatesleri, salça, tuz ve baharatları da ekleyelim. 1-2 dakika daha kavurduktan sonra yıkanmış fasulyeleri ekleyip karıştıralım ve tencerenin kapağını kapatalım. Kısık ateşte zaman zaman karıştırarak pişmesini sağlayalım.  Fasulyemiz pişerken sulanmamış ise 1 çay bardağı kadar sıcak su ilave edip pişmesini sağlayalım. Yemeğimizin tabanının tutmaması için sık sık suyunu kontrol etmemiz gerekir. Şunu unutmayalım ki bu yemek sulu bir yemek değildir. Yani yemekte su miktarının çok olmamasına dikkat edin.

Pişip hazır olan fasulyelerin üzerine iki adet yumurtayı kıralım ve  karıştırmadan kapağını kapatalım. Yumurtalar pişip kendini tuttukdan sonra isteğe göre karıştırıp servis edin yada karıştırmadan servis yapabilirsiniz. 

Afiyet olsun.

]]>
Fasulye Piyazı https://www.fasulye.gen.tr/fasulye-piyazi.html Tue, 06 Nov 2018 05:32:50 +0000 Fasulye Piyazı; Bir salata çeşidi olan fasulye piyazını mangal gibi etli yemeklerimizin yanına çok yakıştırırım. Yapılması çok zor olmamakla beraber oldukça lezzetlidir. Tek yapmanız gereken fasulyeleri bir gece önceden ısla Fasulye Piyazı; Bir salata çeşidi olan fasulye piyazını mangal gibi etli yemeklerimizin yanına çok yakıştırırım. Yapılması çok zor olmamakla beraber oldukça lezzetlidir. Tek yapmanız gereken fasulyeleri bir gece önceden ıslatmanızdır. Bu işinizi dahada kolaylaştıracaktır. Dilerseniz şimdi tarifi vermeye başlayayım. Hepinize kolay gelsin.

Fasulye Piyazı Malzemeler;

 • 1 su bardağı haşlanmış kuru fasulye,
 • 2 adetdomates
 • 1 adet soğan
 • 2 adet yeşil sivri biber
 • 1 adet limon (isteğe göre sirke)
 • Yarım demet maydanoz
 • Zeytinyağı
 • Sumak
 • Tuz.

Fasulye PiyazıFasulye Piyazı Yapılışı;

 Bir gece beklettiğimiz fasulyeleri haşlayalım ve suyunu süzelim. Soğanımızı piyazlık doğrayalım. Daha sonra domatesleri ve sivri biberleri çok inceltmeden doğrayalım. Maydanozu yıkayıp ince ince doğrayalım. Genişçe bir kaba kuru fasulyeleri,  sivri biberleri, domatesi, soğanı ve doğradığımız maydanozları koyalım ve hepsini güzelce harmanlayalım. Piyazın sosunu hazırlamak için başka bir kaba limonu, zeytin yağını, tuzu koyalım ve iyice karıştıralım. Hazırladığımız bu sosumuzu  piyazın üzerinde gezdirelim ve  hafifçe karıştıralım. Artık yemeye hazır olan  fasulye Piyazımızı servis tabağına alıp, üzerini sumak ile süsleyip, servis yapalım. 

Afiyet olsun...

]]>
Etli Taze Fasulye https://www.fasulye.gen.tr/etli-taze-fasulye.html Tue, 06 Nov 2018 10:00:41 +0000 Etli Taze Fasulye, yaz aylarında yapılan bir yemektir. Bir çok yapılma şekli vardır. Hafif bir yemek türüdür. Genelde herkes tarafından beğenilir. Kış hazırlıklarında konserve olarak yapılır. Kurutulabilir.  Etli Taze Fasulye, yaz aylarında yapılan bir yemektir. Bir çok yapılma şekli vardır. Hafif bir yemek türüdür. Genelde herkes tarafından beğenilir. Kış hazırlıklarında konserve olarak yapılır. Kurutulabilir. 

Etli Taze Fasulye İçin Gerekli Malzemeler 
 • Yarım kilogram taze fasulye 
 • Bir parça kırmızı et
 • Bir adet orta boy kuru soğan 
 • 2 - 3 diş sarımsak 
 • 2 adet yeşil biber
 • 2 adet orta boy domates 
 • 2 yemek kaşığı domates salçası
 • Tuz
 • Kara biber 
 • Kırmızı toz biber
 • Sıvı yağ
Etli Taze Fasulye Yapılışı:

İlk önce soğanı, sarımsağı, yeşil biberi ince ince doğrayın. Domatesin de kabuklarını soyun ve ince ince doğrayın. Fasulyeleri güzelce yıkayın. Daha sonra fasulyeleri kılçıkları var ise iyice temizleyin. Sonra istediğiniz boyutta doğrayın. Tencerenin içine sıvı yağı ve etleri koyun ve etleri biraz kavurun. Daha sonra sırayla soğanı, sarımsağı, yeşil biberi koyun. Etlerle birlikte kavurmaya devam edin. Son olarak ta fasulyeleri ekleyip karıştırın.Etli Taze Fasulye Tencerenin kapağını kapatın. Kısık ateşte fasulyeler sararıncaya kadar ara ara karıştırarak fasulyeyi pişirin. Fasulyeler renk değiştirdikten sonra yani sarardıktan sonra domates salçasını, tuzunu, kara biberi, kırmızı toz biberi ekleyin. Son olarak bir bir buçuk su bardağı sıcak su ekleyin ve karıştırın. Bu aşamadan sonra fasulyeler yumuşayana kadar pişirin. Artık yemeği çok fazla karıştırmayın. Çünkü fasulyeleriniz edilebilir.
]]>
Sucuklu Kuru Fasulye https://www.fasulye.gen.tr/sucuklu-kuru-fasulye.html Tue, 06 Nov 2018 14:59:34 +0000 Sucuklu Kuru Fasulye, Türk damak tadının en bilindik lezzetlerinden biridir. Fasulye yemeği başta olmak üzere çok farklı şekillerde yapılmaktadır. Ve hepsinin tadı birbirinden lezzetli ve farklıdır. Sucuklu Kuru Fasulye i Sucuklu Kuru Fasulye, Türk damak tadının en bilindik lezzetlerinden biridir. Fasulye yemeği başta olmak üzere çok farklı şekillerde yapılmaktadır. Ve hepsinin tadı birbirinden lezzetli ve farklıdır. Sucuklu Kuru Fasulye ise bu çeşitlerden en çok yapılan yani yaygın olan lezzettir. Bu güzel lezzet genellikle doyurucu olmakla beraber çoğunlukla pirinç pilavıyla yakıştırılmaktadır.

Sucuklu Kuru Fasulye İçin Gerekli Malzemeler:
 • Sucuk
 • 2 su bardağı kuru fasulye
 • 1 orta boy soğan
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • Sivri biber yada kurutulmuş biber 
 • Tuz 
 • Sıvı yağ
 • 4,5 su bardağı sıcak su
 • Küp şeker 
Sucuklu Kuru FasulyeSucuklu Kuru fasulye yapılışı:

Fasulyeleri eğer sabah veya öğlen pişireceksiniz bir önceki geceden ılık suyla ıslatın. Orta boy soğanı yemeklik olarak doğrayın. Daha sonra tencerenin içinde pembeleşene kadar kavurun. Domates salçasının ve biber salçasının aromasını hissedene kadar soğan ile kavurun. Bir gece önceden ısladığımız fasulyeleri ocaktaki karışımın içine koyun ve onları da iyice karıştırın.Sonra geri kalan sucuk, sivri biber veya kurutulmuş biber, tuz ve küp şekeri  sırası fark etmeden koyun. En son olarak dört buçuk su bardağı sıcak suyu ekleyin. Düdüklü tencerede yarım saat pişirin. Yanında pirinç pilavı ve turşu ile servis edebilirsiniz.
]]>
Kırmızı Fasulye https://www.fasulye.gen.tr/kirmizi-fasulye.html Wed, 07 Nov 2018 06:11:21 +0000 Kırmızı fasulye, baklagiller familyasına aittir ve genelde kırmızı renkte yetişir. Tıpkı böbrek şeklinde olan kırmızı fasulye, birçok vitamin ve mineraller bakımından zengin içeriğe sahiptir. Et yemeyenler tara Kırmızı fasulye, baklagiller familyasına aittir ve genelde kırmızı renkte yetişir. Tıpkı böbrek şeklinde olan kırmızı fasulye, birçok vitamin ve mineraller bakımından zengin içeriğe sahiptir. Et yemeyenler tarafından sıkça tüketilen kırmızı fasulyenin besleyici özelliği de oldukça yüksektir. Bunun yanı sıra antioksidanlar bakımından güçlü bir özelliğe sahiptir. Kırmızı fasulye içeriği sayesinde sağlık için geniş bir yelpazede fayda sağlamaktadır. Kan şekeri, kalp sağlığı, bağışıklık sistemi gibi pek çok alanda hizmet vermektedir. Bu nedenle de çocuk ve yetişkinlerin mutlaka beslenme listesinde yer verilmelidir.

Kırmızı fasulyenin faydaları

 • Antioksidan içeriği sayesinde kansere karşı vücudu koruyucu etkisi vardır. Sindirim sistemini kanserojen maddelerden ve serbest radikallerden koruyucu özelliği vardır. İçeriğinde yer alan K vitamini stres hücrelerini korur ve sindirim sistemi organlarının kansere yakalanma riskini azaltır.
 • K vitamini içeriği aynı zamanda beyin ve sinir sistemi içinde faydalıdır. Kırmızı fasulye bilişsel ve beyin fonksiyonlarının işlevsel bir şekilde çalışmasını sağlar. Fasulye bu sistemlerin gerek duyduğu tiamini karşılayıcı özelliğe sahiptir.
 • Kırmızı fasulye kan şekerini düzenler. Kan şekerinin düşmesine yardımcı olan protein bakımından zengin içeriğe sahiptir.
 • Özellikle kırmızı barbunya fasulye sahip olduğu lif sayesinde kolesterolün düşmesini sağlar. İçeriğinde yer alan folat kalp ritmini kontrol etmeye yardımcı olarak, kalp krizi ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
 • Vücuda enerji sağlar. İçinde bulunan demir metabolizma ve enerji üretimine destek olur. Manganez bakımından da zengin içeriğe sahip olan kırmızı fasulye vücudun gerek duyduğu enerjiyi karşılar.
 • Kırmızı fasulye adeta protein kaynağıdır. et ve süt ürünlerine bu özelliğiyle rakip olabilecek bir besin maddesidir.
 • Kalsiyum ve manganez içeriği kemik sağlığını olumlu yönde etkiler. Kemikleri kemik erimesi başta olmak üzere birçok kemik hastalığına karşı koruyarak güçlendirir. Kalça kırığı ve kemik kırığı riskini minimuma indirir.
 • Kırmızı fasulye cilt sağlığı içinde oldukça faydalıdır. İçeriğinde cilt sağlığı için faydalı olan yağlı asitler, lipitler barındırır. Bu maddeler cildin daha parlak ve sağlıklı kalmasını sağlar.
 • Kırmızı fasulye hücre ölümünü engeller. Bu özelliği antioksidan etkisi sayesinde gerçekleşmektedir.
 • Kan şekerini düzenlemek amacıyla kırmızı fasulye beslenme listesine mutlaka eklenmelidir. Kan şekerini düzenleyici etkisinin yanı sıra kilo vermeye de yardımcı olur.
 • Bazı kaynaklara göre kırmızı fasulyenin migren ağrılarına karşı iyi geldiği bilinmektedir. Yüksek kan basıncını düzenleyerek baş ağrısını geçirici etkisi vardır.
 • İçeriğinde bulunan B6 ve mineraller sayesinde doku gelişimine katkıda bulunur.
 • Bağırsakların sağlıklı ve aktif çalışmasını sağlar. Bağırsak sendromu hastalığına karşı iyileştirici özelliği bulunur.
 • Kırmızı fasulyede bulunan çinko göz sağlığını korur. Göz hastalıklarına yakalanma olasılığını azaltır.
 • Akne gibi cilt problemlerine karşı iyi gelir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Astım hastalığına karşı iyi gelir.
 • İçinde bulunan demir, çinko, bakır ve magnezyum sayesinde saç sağlığını korur. Aynı zamanda tırnak sağlığı içinde faydalıdır.
 • Çocukların gelişimine katkıda bulunmak için düzenli kırmızı fasulye tüketimi önemlidir.

Kırmızı FasulyeKırmızı fasulyenin zararları

 • Sağlık için geniş bir yelpazede kullanılabilen ve adeta bir reçete olan kırmızı fasulye, kişinin genel durumuna bağlı olarak bazı yan etkilerde bulunabilir. Çok ciddi bir yan etkisi olmasa da yaşanabilecek yan etkiler şu şekilde sıralanabilir;
 • Kırmızı fasulyeyi aşırı derecede tüketmek hazımsızlık, gaz ve şişkinlik hissine ve dolayısıyla göğüs ağrısına yol açabilir.
 • Haşlanarak tüketil]]> Konserve Kuru Fasulye https://www.fasulye.gen.tr/konserve-kuru-fasulye.html Wed, 07 Nov 2018 14:01:05 +0000 Konserve Kuru Fasulye; Kuru fasulye konservesi genellikle, öğrenci, çalışan ya da ev hanımı olan bütün herkesin kolay bir şekilde yapabileceği, pratik bir yemektir. Ansızın olan misafir baskınları için, konserve kuru fa Konserve Kuru Fasulye; Kuru fasulye konservesi genellikleöğrenci, çalışan ya da ev hanımı olan bütün herkesin kolay bir şekilde yapabileceği, pratik bir yemektir. Ansızın olan misafir baskınları için, konserve kuru fasulye yemeği çok çabuk bir şekilde hazırlanır. Bu durum da hem siz sıkıntıya girmeyeceksiniz, hemde misafirleriniz çok fazla aç beklemeyecektir. Misafiri çok gelen bir kişi iseniz, her çeşit konserve ürünlerini, evde sürekli bulundurmanız da yarar vardır. Her zaman konserve ürünleri tüketilmesini pek tavsiye etmesem de, acil durumlar bulundurmak seri olmanızı sağlayacaktır.

  Konserve Kuru Fasulye Tarifi İçin Malzemeler;
  • 500 gr konserve kuru fasulye
  • 150 gr kuşbaşı dana et, pastırmada olabilir
  • 2 yemek kaşığından biraz az domates salçası
  • 1 yemek kaşığı biber salçası
  • 2 adet rendelenmiş domates
  • 1 tane küçük boy kuru fasulye
  • 3 çorba kaşığı sıvı yağ
  • 2 tatlı kaşığı kaşığı margarin
  • 2 su bardağı sıcak su
  • 1 tutam kırmızı pul biber
  • 1 tutam karabiber
  Konserve Kuru Fasulye Tarifi Yapılışı;

  Öncelikle, yemeğin pişeceği tencere ocağın üzerine alınır ve ocağın altı, kısık ateşte açılıp, tencere az miktarda ısıtılır. Isınmış olan tencerenin içine, küp küp doğanmış etler ve ya pastırma ilave edilir ve etler kendi suyunu verip çekene kadar, pişirilir. Üzerine yağları ekleyip 3-4 dakika kadar yağın içerisinde etler kavrulur. Sonra kuru soğan yemeklik şekilde doğranır ve etlerin içine eklenip, kavurma işlemine devam edilir. Üzerine rendelenmiş domates ilave edilir. Biber ve domates salçasını da  tencereye eklenir ve güzelce harmanlanır. Sotelenmesi için 1-2 dakika yeterli olacaktır.

  Konserve Kuru Fasulye
  Konserve  olan kuru fasulye, bir süzgecin içerisine alınıp ılık su ile temiz bir şekilde yıkanır. Yıkanmış olan kuru fasulye tencereye koyulup, üzerine tuz ve baharatları serpiştirilir. Bu şekilde harç biraz kavrulur ve harcın üzerine sıcak su eklenerek, tencerenin altını kısığa alınır. Yemek kısık ateşte 5 dakika kadar pişirilip, ocağın altı kapatılır. Hazırlanmış olan konserve kuru fasulye servis için hazır haldedir. Bu arada yemeğin yanında sebze söğüş veya pilav düşünebilirsiniz. Afiyet olsun.
  ]]>
  Kuru Fasulye Besin Değeri https://www.fasulye.gen.tr/kuru-fasulye-besin-degeri.html Thu, 08 Nov 2018 07:07:25 +0000 Kuru fasulye besin değeri, Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerin de yer alır. Kuru fasulyenin faydaları saymakla bitmez. Bir çok hastalığı da önlediği içinde sık tüketilmesi önerilir. Kalori bakımında düşük ama besin d Kuru fasulye besin değeri, Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerin de yer alır. Kuru fasulyenin faydaları saymakla bitmez. Bir çok hastalığı da önlediği içinde sık tüketilmesi önerilir. Kalori bakımında düşük ama besin değeri açısında yüksek değerlere sahip olan kuru fasulye diyet yapan veya sağlığına dikkat eden kişiler tarafında tercih edilir.   Kuru fasulyenin birkaç değişik yemeği yapılmaktadır. Piyaz salatası, kuru fasulye, fasulye pilavı gibi çeşitlerdir. Protein, vitamin, mineral, demir ve lif bakımında yüksek değerlere sahip bir baklagil türüdür. 180 gram kuru fasulye tahminen 256 kalori değerindedir. 

  Kuru Fasulye Besin Değeri
  100 gram kuru fasulye besin değeri
  • 46 gram karbonhidrat,
  • 16 gram protein,
  • 1 gram yağ,
  • 0 gram lif,
  • 3 miligram sodyum,
  • 833 miligram potasyum,
  • 131 miligram kalsiyum,
  • 0 miligram A vitamin,
  • 0 miligram c vitamin,
  • 5 miligram demir bulunmaktadır.
  ]]>
  Taze Fasulye Kaç Kalori https://www.fasulye.gen.tr/taze-fasulye-kac-kalori.html Thu, 08 Nov 2018 17:01:48 +0000 Taze fasulye kaç kalori, Taze fasulye kalorisi düşük, folik asit, C vitamini, potasyum, lif içeriği yüksek bir sebzedir. Yararları saymakla bitmeyecek bir besindir. Vücut yorgunluğunu giderir, hazımsızlığa iyi gelir, kolesterol Taze fasulye kaç kalori, Taze fasulye kalorisi düşük, folik asit, C vitamini, potasyum, lif içeriği yüksek bir sebzedir. Yararları saymakla bitmeyecek bir besindir. Vücut yorgunluğunu giderir, hazımsızlığa iyi gelir, kolesterolü düzenlemeye yardımcı olur,böbreklerdeki kum ve taşların kolayca düşürülmesine yardımcı olur. Vücut yorgunluğunu giderir. Kan şekerini düzenleyici etkisi vardır. Şeker hastaları için çok faydalı bir besindir. Başta kolon kanseri olmak üzere birçok kanser türünü önlemeye yardımcı olur. Etli, etsiz, zeytinyağlı gibi çeşitleri yapılabilir. 150 gram taze fasulye tahminen 33 kaloridir. Diyet yapanlar ve kilo vermek isteyenlerin mutlaka tüketmesi gereken bir sebzedir. Kalorisi düşük ve sindirimi rahatlattığı için kolayca kilo vermeye yardımcı olur. Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardım eder. 

  Taze Fasulye Kaç Kalori
  100 gram taze fasulyenin besin değeri;
  • 3.73 gram Karbonhidrat
  • 3.3 gram Protein
  • 0.33 gram Yağ
  • 4.42 gram Lif 
  • 0 miligram Kolesterol
  • 271 miligram Sodyum
  • 174 miligram Potasyum
  • 91.5 miligram Kalsiyum
  • 67.5 miligram Vitamin A 
  • 7.24 miligram Vitamin C 
  • 0.83 miligram Demir  bulunmaktadır.
  ]]>
  Fasulye Ağacı https://www.fasulye.gen.tr/fasulye-agaci.html Fri, 09 Nov 2018 02:52:19 +0000 Fasulye Ağacı, Bu ağaç türü, boğumlu bir gövde yapısına sahiptir. Fasulye ağacının boğumlu olan gövdesinde tüylü tüylü, aynı zamanda da yeşil renkte birleşik yapraklar bulunmaktadır. Bu ağacın yapraklarından çıkmak Fasulye Ağacı, Bu ağaç türü, boğumlu bir gövde yapısına sahiptir. Fasulye ağacının boğumlu olan gövdesinde tüylü tüylü, aynı zamanda da yeşil renkte birleşik yapraklar bulunmaktadır. Bu ağacın yapraklarından çıkmakta olan çiçekler yer alır ve bu çiçekler çeşitli renk özelliği göstermektedir.

  Fasulye ağacının çiçek renkleri genel olarak beyaz renkli, açık pembe renkli ve ya mor renkli çiçeklerden oluşmaktadır. Bu ağacın çiçekleri kelebeksi, oldukça ince bir yapıya sahiptir. Bu ağacın çalı şeklinde olan yüksekliği genel olarak, 35-75 cm arasında değişim göstermektedir. Fasulye ağacının genellikle kendi uzunluğu ise, 1-2 metre arasında değişmektedir. Fasulye ağacının meyvesi genellikle yeşil renklidir ve meyvenin uzunluğu 5-15 cm arasında değişmektedir. 

  Fasulye Ağacı
  Fasulye ağacı, soğuk havalara karşı çok aşırı bir hassasiyet göstermektedir. Bu ağaç hemen hemen, bütün toprak çeşitlerine uyum göstererek, her türlü topraklarda yetiştirilmektedir. Fasulye ağacının günümüzde de dünyanın pek çok yerinde, yaygın bir şekilde tarımı yapılmaktadır. Ve neredeyse, 80 e yakın çeşidi bulunmaktadır. Baklagil ailesi içerisinde en fazla ilgi gören ve tüketilen sebzelerdendir. Fasulye ağacı aynı zamanda, tohumdan yetiştirilen bir ağaç türüdür.
  ]]>
  Tavuklu Kuru Fasulye https://www.fasulye.gen.tr/tavuklu-kuru-fasulye.html Fri, 09 Nov 2018 18:23:24 +0000 Tavuklu kuru fasulye, Kuru fasulye Türk yemek kültüründe fazlasıyla önem taşıyan bir yemek çeşididir. Kuru fasulye bakliyatlar arasında protein açısından oldukça zengin bir besin olduğu için fazlasıyla tüketilmektedir. Ülke Tavuklu kuru fasulye, Kuru fasulye Türk yemek kültüründe fazlasıyla önem taşıyan bir yemek çeşididir. Kuru fasulye bakliyatlar arasında protein açısından oldukça zengin bir besin olduğu için fazlasıyla tüketilmektedir. Ülkemizde bir çok esnaf lokantasının menülerinde hemen hemen her gün mutlaka kuru fasulye vardır. Özellikle kış aylarında pirinç pilavı ve turşu eşliğinde hazırlanmış bir tabak kuru fasulyeye hayır diyebilecek kimse yoktur sanırım. Kuru fasulye genele kırmızı et ile hazırlanan bir yemek çeşididir. Fakat kolesterolü olan veya kırmızı et tüketmeyen bir çok kişi tavuklu kuru fasulye hazırlayıp tüketmektedir. Hiç denemeyenler için söylemeliyim ki tavuklu kuru fasulye en az el ile hazırlanmış kuru fasulye kadar lezzetidir. Bir çok kişi kuru fasulyenin gaz yaptığını düşünüp yemekten mahrum kalabiliyor. Fakat fasulyeyi bir gün önceden ıslanır ve pişirmeden önce 15 dakika haşlanır ise kuru fasulyenin gaz sorununu da ortadan kaldırmış oluruz. Tavuklu kuru fasulye kalori oranı düşük protein oranı oldukça yüksek bir yemektir. Kuru fasulye tüketiminde kişinin hafızasını güçlendirir ve kan yapıcı özelliğine sahiptir. Tüketiminde oldukça fayda olduğunu düşündüm tavuklu kuru fasulye yemeğinin tarifini sizlerle paylaşıyorum. Umarım dener ve beğenirsiniz.

  Tavuklu kuru fasulye  için gerekli malzemeler
  • 1,5 su bardağı kuru fasulye,
  • 150 gram tavuk göğüsü,
  • 1 adet kuru soğan,
  • 1 adet sivri biber,
  • İsteğe göre 4-5  adet cin biberi,
  • 1 çay bardağı sıvı yağ,
  • 1 yemek kaşığı biber salçası,
  • Yarım yemek kaşığı domates salçası,
  • 1 tatlı kaşığı tuz,
  • 1 tatlı kaşığı pul biber,
  • Sıcak su,
  Hazırlanışı: Tavuklu kuru fasulye hazırlamak için öncelikle fasulyeleri bir gün önceden suda bekletiyoruz. Ertesi gün yemeği pişirmeye geçmeden 15 dakika fasulyeleri haşlıyoruz. Haşlanan kuru fasulyenin suyunu değişmeden haşlama suyunda bekletiyoruz. Daha sonra yıkadığımız tavuk göğüsünü küp küp doğrayıp düdüklüye koyuyoruz bir miktar yasız tuzsuz kavurduğumuz tavukların üzerine küçük küçük doğradığımız kuru soğanları ve sıvı yağını ekleyip soğanlar pembeleşinceye kadar kavuruyoruz. Tavuklu Kuru FasulyeArdından ince ince kıydığımız sivri biberleri ve dileğimize göre bütün olarak cin biberleri ekliyoruz. Daha sonra biber ve domates salçalarını ekleyip tuzunu ve pul biberini atıyoruz. İçerisine suyunu süzdüğümüz kuru fasulyeleri ekleyip bir kere karıştırıyoruz ve sıcak su ilave ediyoruz. Tavuklu kuru fasulye hazırlar iken kesinlikle sıcak su kullanmak gerekir soğuk su yumuşayan fasulyelerin tekrar sertleşmesini sağlar ve yemek daha geç pişer. Daha sonra düdüklü tencerenin ağzını kapatıp yemek kaynayıp düdüklüden ses gelinceye kadar bekleyip daha sonra düdüklünün hava almasını önleyip bu şekilde yaklaşık 20-30 dakika pişiriyoruz. Piştiğini düşündüğümüz yemeği ocaktan indirip düdüklünün havasını alıp ağzını açıyoruz. 10 dakika dinlendirdiğimiz yemeği sıcak olarak pilav eşliğinde servis yapabilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık ve afiyet olsun.
  ]]>
  Kuru Fasulye Kaç Kalori https://www.fasulye.gen.tr/kuru-fasulye-kac-kalori.html Fri, 09 Nov 2018 22:17:52 +0000 Kuru fasulye kaç kalori, Kuru fasulyenin, insan oğlu için ayrı bir yeri vardır. Osmanlıda yüzyıllar öncesine kadar dayanan fasulye ve bunun gibi bakliyat çeşitleri, en temel yemeklerindendir. Ülkemizde kuru fasulyenin ekim alanlar Kuru fasulye kaç kalori, Kuru fasulyenin, insan oğlu için ayrı bir yeri vardır. Osmanlıda yüzyıllar öncesine kadar dayanan fasulye ve bunun gibi bakliyat çeşitleri, en temel yemeklerindendir. Ülkemizde kuru fasulyenin ekim alanları ve üretim yönünden nohut ve mercimek ten sonra geldiğini bilmekteyiz. Fasulyede verim ülkemizde Karadeniz bölgesinde yaygın olarak bulunmaktadır. Bununla birlikte Kayseri, Konya, Niğde, Nevşehir Kahramanmaraş, Malatya, Samsun gibi yörelerimizde de yetiştirilmesi oldukça fazladır. 

  Kuru Fasulye Kaç Kalori
  Kuru fasulye, insan vücudunun sindirim sisteminde oldukça fayda sağlarken, bir tabak kuru fasulye içerisinde yaklaşık olarak, 216 kalori barındırmaktadır. Bir tabak etli kuru fasulye ise 363 kalori içermektedir. Besin değeri ve posası bakımından çok zengin olan kuru fasulye, kalp sağlığında da koruma göstermektedir. Ayrıca baklagillerden olan fasulye tokluk duygusu vererek acıkmayı da engellemektedir. Fazla kalori içermedikleri için kilo korunmasına ve zayıflama programlarına daha uygun olarak fasulye seçimi yapılmaktadır.
  ]]>
  Zeytinyağlı Yeşil Fasulye https://www.fasulye.gen.tr/zeytinyagli-yesil-fasulye.html Sat, 10 Nov 2018 02:08:54 +0000 Zeytinyağlı Yeşil Fasulye, sebze yemeklerinin içerisinde en lezzetli ve baş tacı olan yemeklerden birisidir. Çoğunlukla yeşil fasulye zeytinyağı ile pişirilirken, bazen et ya da kıyma ile de pişirilmektedir. Yeşil fasulye içerd Zeytinyağlı Yeşil Fasulye, sebze yemeklerinin içerisinde en lezzetli ve baş tacı olan yemeklerden birisidir. Çoğunlukla yeşil fasulye zeytinyağı ile pişirilirken, bazen et ya da kıyma ile de pişirilmektedir. Yeşil fasulye içerdiği protein ve mineral bakımından besleyici bir sebzedir. Herkes zeytinyağlı yeşil fasulye pişirebilir, ancak çok az kişi bu yemeği mükemmel lezzette yaparak ortaya çıkarabilir. Bazı kişiler için zeytinyağlı yeşil fasulye pişirmek çok kolaydır. Ama usulüne uygun olarak pişirdiğiniz zaman tadı daha da mükemmel olur. Pişirdiğiniz fasulye ister çalı fasulye isterse Ayşe kadın fasulye olsun taze olmazsa istediğiniz gibi lezzetli bir yemek hazırlayamazsınız. Her zeytinyağlı yemeğin yapım aşaması farklı olarak ilerlemektedir. 

  Zeytinyağlı Yeşil Fasulye İçin Gerekli Olan Malzemeler
  • 1 kg taze yeşil fasulye
  • 1 çay bardağı zeytinyağı
  • 2 adet orta boy kuru soğan
  • 4 adet orta boy domates
  • 1 su bardağı kaynamış sıcak su
  • Yeterli miktarda tuz
  • 2 adet kesme şeker
  • 2 diş sarımsak (isteğe bağlı)
  Zeytinyağlı Yeşil Fasulyenin Hazırlanışı, öncelikle yeşil fasulyeleri güzelce yıkayalım ve daha sonra bıçak ile çok ince olmayacak şekilde dilin. Bu arada kuru soğanların kabuklarını soyalım ve yemeklik olacak şekilde ince ince doğrayalım. Ocağın altını yakalım, geniş bir tencerenin içerisine zeytin yağını dökelim. Orta ateş üzerinde zeytinyağı ısınınca doğradığımız soğanları ekleyerek kavuralım. Soğanlar kavrulduktan sonra içerisine yeşil fasulyeleri ekleyip karıştıralım ve tencerenin kapağını kapatalım. Orta ateş üzerinde kavrulan yeşil fasulyenin altı daha sonra kısılır ve tencerenin kapağı açılmadan sadece sallayarak yeşil fasulyelerin kavrularak rengi değişinceye kadar kavrulur. Yeşil fasulyelerin rengi döndükten sonra diğer malzemeleri ekleyebiliriz.Zeytinyağlı Yeşil Fasulye Eğer yeşil fasulyenin suyu yeterli miktarda ise, ekstra su eklemeye ihtiyaç duyulmaz. Daha sonra kesme şekeri, tuzu ve en üstüne kabukları soyularak doğranmış olan domatesleri ilave edelim. Tencerenin kapağını tekrar kapatalım ve kısık ateş üzerinde arada sırada sallayarak pişirme işlemine devam edelim. Yeşil fasulye altı kısık şekilde yaklaşık olarak yarım saat yumuşayana kadar pişirilir. Zeytinyağlı yeşil fasulye yemeği piştikten sonra tencerenin kapağı hiç açılmadan soğumaya bırakılır. Daha sonra iyice soğuması için buzdolabına kaldırılır. Soğuyan zeytinyağlı yeşil fasulyeyi servis tabağına alalım. Afiyet olsun.
  ]]>
  Kıymalı Kuru Fasulye https://www.fasulye.gen.tr/kiymali-kuru-fasulye.html Sat, 10 Nov 2018 08:49:37 +0000 Kıymalı Kuru Fasulye, Yıllardan beri Türk mutfaklarında çokça tercih edilen ana yemeklerden biridir. Pilav ve kuru soğan eşliğinde doyumsuz bir lezzet sunmaktadır. Sağlık deposu ve sindirim dostudur.  Kıymalı Kuru Fasulye, Yıllardan beri Türk mutfaklarında çokça tercih edilen ana yemeklerden biridir. Pilav ve kuru soğan eşliğinde doyumsuz bir lezzet sunmaktadır. Sağlık deposu ve sindirim dostudur. 

  Malzemeleri
  • 2 su bardağı kuru fasulye
  • 250-300 gram kıyma
  • 2 adet orta boy kuru soğan
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 1 tatlı kaşığı biber salçası
  • 2 adet domates
  • 2-3 adet sivri biber
  • 1 çorba kaşığı tuz
  • 1 çorba kaşığı karabiber
  • 1 çorba kaşığı pul biber
  • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 demet maydanoz
  Yapılışı: Bir gece önceden kuru fasulyeleri derin bir kapta ıslatın. Fasulyeleri ıslattığınız suyun ılık olmasına dikkat edin soğuk suda fasulyeler çatlar ve pişince dağılabilir ve fasulyelerin gazını alması için suyuna bir tatlı kaşığı karbonat atın. Ertesi gün ister düdüklüde ister tencerede haşlamaya bırakın. Ama bir gece önceden ıslattığınız için fasulyeler şişecek ve tencerede haşlamak daha iyi olacaktır. Çünkü düdüklü tencerede fasulyeler çok haşlanacağı için dağılabilir. Soğanları,domatesleri ve biberleri ince ince doğrayın. Kıymalı Kuru FasulyeTencereye sıvı ve tereyağını ekleyin. Daha sonra soğanları ve kıymayı kavurun. Kavrulduktan sonra domatesleri ve salçalarını da ekleyin karıştırın. Haşlanan kuru fasulyeleri süzün ve sivri biberler ile birlikte tencereye aktarın. Tüm malzemelerin üzerini geçecek şekilde su koyun. Tuzunu, kırmızı biberini, karabiberini de ekleyerek tekrar karıştırın. Orta ateşte pişirin ve sonra da pişen kuru fasulyelerin üstüne maydanoz serpip servis yapın. Afiyet olsun.
  ]]>
  Zeytinyağlı Kuru Fasulye https://www.fasulye.gen.tr/zeytinyagli-kuru-fasulye.html Sat, 10 Nov 2018 18:27:36 +0000 Zeytinyağlı Kuru Fasulye, özellikle yaz aylarının vazgeçilmez yemeklerinin başında gelen bu lezzetli yiyecek aynı zamanda zeytinyağı kullanılarak yapılması bakımından hem lezzeti bakımından ve hem de sağlık açısından Zeytinyağlı Kuru Fasulye, özellikle yaz aylarının vazgeçilmez yemeklerinin başında gelen bu lezzetli yiyecek aynı zamanda zeytinyağı kullanılarak yapılması bakımından hem lezzeti bakımından ve hem de sağlık açısından oldukça yararlıdır. Bunun yanı sıra kuru fasulyenin bilinen birçok yararıyla birlikte Türk mutfağının vazgeçilmez yiyeceklerinin başında gelmesi de onu önemli bir konuma sahip yapmaktadır. Ev hanımlarının sıklıkla yaptıkları bu yemeğin yararları ve tarifi aşağıda verilmiştir. Tarifine geçmeden önce kısaca fasulyenin faydalarından bahsedelim.

  Anorganik tuzlar ve protein açısından oldukça zengin olan kuru fasulye aynı zamanda kalp krizini önleyici etkisiyle birlikte kemik yapısının daha da güçlenmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Kabızlığı ve şişkinlik durumunu ortadan kaldırır. Fasulye leptin adı verilen hormonun salınımını kolaylaştırır. Bu hormonun vücutta salgılanması da bireyde tokluk hissi yaratır ve iştahı uzun bir süre bastırmada yardımcı olur. Bağırsakları çalıştırmada yardımcı olur. Karaciğer yetmezliğine iyi gelir. Böbrek taşları düşürmede yardımcı olur. 

  Zeytinyağlı Kuru Fasulyenin Yapılışı için gerekli olan Malzemeler:

  • 2 bardak kadar kuru fasulye
  • 1 çay bardağı miktarı zeytinyağı
  • 1 tane havuç
  • 2 tane soğan
  • 3-4 dişe yakın sarımsak
  • 1 adet kırmızıbiber
  • 1/2 kaşık kadar domates salçası
  • 1/2 demet maydanoz
  • 1 çorba kaşığı kadar toz şeker
  • Tuz

  Zeytinyağlı Kuru Fasulye

  Zeytinyağlı Kuru Fasulyenin Yapılış şekli:

  Boş bir tencereye zeytinyağını, aynı zamanda ufak parçalara ayrılmış olan soğanı, kabuk kısımları, kazınmış halde dörde bölünmüş, yaklaşık birer santim verev parçalara ayrılmış olan havucu koyup, hafif bir şekilde öldürünüz. Sonra ise sulandırılmış salçayı içine koyup, bir iki defa karıştırmanız gerekmektedir. 5-6 bardak kadar su ilave edip kaynamaya bırakınız. Daha öncesinde akşamdan ıslatılmış halde bulunan fasulyeleri iyice yıkayıp, kaynamış olan ilave etmeniz gerekir. Orta hararetli bir ateş üzerinde koymuş olduğumuz fasulyeler yumuşayıncaya kadar pişirme işlemini gerçekleştiriniz. Fasulyelerin biraz yumuşadığını görünce tuzunu ve kırmızı biberini de ilave ediniz. Yüze yüz bir şekilde suyu kalınca artık kuru fasulyemizi ateşten alınız. Servis tabağına alarak, üst kısmını kıyılmış maydanoz ile süsleyebilirsiniz. Ilık olarak servis yapmanızı öneririz.

  İşin püf noktası ise kuru fasulyelerimizin hepsi çiğ bir halde iken düdüklü tencerede de pişirimi yapılabilir. İçine koyacağımız suyun 2 bardak kadar az olması bu işlem için yeterli olacaktır. Bu sayede kuru fasulyeleri haşlayarak da hazırlayabilirsiniz.

  Afiyet olsun.

  ]]>
  Kuru Fasulye Tatlısı https://www.fasulye.gen.tr/kuru-fasulye-tatlisi.html Sun, 11 Nov 2018 17:58:33 +0000 Kuru Fasulye Tatlısı, ülkemizde ortaya çıkan bir tatlı türü olup son yıllarda oldukça rağbet görmeye başlamaktadır. Aydın yöresinde ortaya çıkan ve adındaki kuru fasulyenin tadına hiç benzemeyen bu tatlı oldukça lezzetli Kuru Fasulye Tatlısı, ülkemizde ortaya çıkan bir tatlı türü olup son yıllarda oldukça rağbet görmeye başlamaktadır. Aydın yöresinde ortaya çıkan ve adındaki kuru fasulyenin tadına hiç benzemeyen bu tatlı oldukça lezzetlidir. Tarife uygun bir şekilde yapıldığı zaman ağızda kestane tadı bırakan bu tatlı denemekten çekinmemeniz gereken türler arasında yer alıyor. Malzemeleri diğer tatlılarda olduğu gibi bu tatlı türünde de basit ve her yerden temin edebilir. Ev hanımları canları tatlı istediğinde fazla düşüncelerine gerek dahi kalmadan bu tatlı türünü tercih edebilirler. Hem tatlı ihtiyacını giderici hem de doyurucu bir etkiye sahiptir. Yardıma ihtiyaç duymadan tek başınıza yapmanız mümkündür. Sadece bu yönü düşünüldüğünde dahi tercihlerde ilk sırayı ele alması uzun sürmeyecek gibi görünmektedir. Ölçü ayarını tutturmaları halinde çocukları başta olmak üzere tüm ev halkı tarafından vazgeçilmez bir tatlı olacaktır. Yapmayı düşünen ev hanımlarına şimdiden kolay gelsin.

  Kuru Fasulye Tatlısı İçin Gerekli Olan Malzemeler
  • 2 su bardağı kadar haşlanmış kuru fasulye
  • 4 tane yumurta
  • 300 gram kadar toz şeker
  • 3 yemek kaşığı pirinç unu
  • 150 gram iri bir şekilde dövülmüş ceviz
  • 1 paket vanilya
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 paket çikolatalı sos
  • Çikolata sosu için gerekli miktarda süt
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 paket bitter çikolata
  Kuru Fasulye Tatlısı Yapımı

  Kuru fasulye tatlısını yapmak için öncelikle yapılması gereken şey fasulyeleri bir önceki günden itibaren suyu koymak olması gerekir. Tatlıyı yapmak istediğimiz günün sabahında suya koymuş olduğumuz fasulyelerin suyunu değiştirerek yemeklik bir kıvam alana kadar haşlayın. Haşlanmış olan kuru fasulyeleri soğuması için ocaktan alın ve sonrasındaysa blender yardımıyla tamamı püre halini alana kadar uygulayın. Şeker ve yumurtaları kap içerisinde üzerine bir miktar tuz ekleyerek mikser yardımıyla güzelce çırpın. Çırpma işlemini bitirmenin ardından un, ceviz, kabartma tozu ve vanilyayı da ekleyerek hepsini birlikte yaklaşık olarak 3-4 dakika kadar çırpın. 

  Kuru Fasulye Tatlısı
  Bu işlemi yaptıktan sonra önceden yağlamış olduğunuz bir tepsinin her tarafına yayılacak şekilde dökün ve önceden ısıtılmış olan fırında 200 derece sıcaklıkta pişirin. Bir yandan da çikolata sosunu paketin arkasında gösterilen aşamalar doğrultusunda hazırlayın. Bu sos hemen kabuk bağlamaya meyilli olduğundan dolayı bitter çikolata ve tereyağı ekleyerek birkaç dakika çırpın. Fırına koyduğumuz kuru fasulye tatlısı yeteri kadar piştikten sonra fırından çıkarın ve soğuması için temiz ve hava alan bir yere indirin. Biraz soğuduktan sonra üzerine hazırlamış olduğumuz çikolata sosunu her tarafına yayılacak şekilde dökün ve bu sosun da üzerine ceviz serperek buzdolabında yaklaşık olarak 4-5 saat dinlerin ve ardından tatlımız servise hazır bir vaziyete gelecektir. Bu yapmış olduğunuz tatlı deneyimini diğer arkadaşlarınız ve çevrenizle gönül rahatlığıyla paylaşabilirsiniz. Eminim ki diğerleri de memnun kalacaktır. Bu tatlıyı yapan tüm ev hanımlarının ellerine sağlık ve afiyet olsun.
  ]]>
  Fasulye Ekimi https://www.fasulye.gen.tr/fasulye-ekimi.html Mon, 12 Nov 2018 16:44:30 +0000 Fasulye ekimi, tarım alanında yetiştirilen bitkiler alanında oldukça eski bir geçmişi olan fasulye ülkemizde de yaygın şekilde yetiştirilen bir üründür. Tüm dünyada baklagil yetiştiriciliğinde fasulye % 35 lik bir orana sahip Fasulye ekimi, tarım alanında yetiştirilen bitkiler alanında oldukça eski bir geçmişi olan fasulye ülkemizde de yaygın şekilde yetiştirilen bir üründür. Tüm dünyada baklagil yetiştiriciliğinde fasulye % 35 lik bir orana sahiptir. Ülkemizde fasulye ekiminde dünyada ilk on arasındadır. Özellikle İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde fasulye ekimi önemli bir seviyededir. İyi bir protein kaynağı olduğundan, fasulye toplumda çok tüketilir. Ayrıca fasulyenin dermason, çalı, horoz, şeker, barbunya gibi türleri de vardır. Fasulye ayrıca yarı sarıcı, bodur ve tam sarıcı gibi büyüme şekillerine göre sınıflandırılır. Eğer fasulye ekiminde iklim koşulları sağlanamazsa, üründe çok zarar edilir. İlkbaharda geç dönemde, sonbaharda erken dönemde oluşan donlardan olumsuz etkilenen bir bitkidir. Fasulye çimlenmek ve gelişmek için, sıcaklığa ihtiyacı olan, rüzgar istemeyen bir bitkidir. Bu yüzden fasulye ekiminde çimlenme döneminde sıcaklığın fazla olması, çiçeklenme döneminde ise havanın serin geçmesi tercih edilir.

  Fasulye ekiminde toprak isteği

  Fasulye ekimi yapılacak olan arazi sonbahar döneminde 20-25 cm derinlikte olacak şekilde işlemelidir. Sürüm yapılmadan önce ahır gübresi verilmeli ve bunun toprağa karışması sağlanmalıdır. İlkbahar geldiğinde toprak tırmık ve kültivatör yardımıyla yeniden işlenir. Bu sayede ekim için toprak hazır hale getirilir. Fasulye toprak bakımından seçiciliği olmayan bir bitkidir. Önemli olan toprağın iyi işlenmesidir.

  Fasulye ekiminde olması gereken çimlenme sıcaklığı ise, 18-20 derecedir. Çimlenmenin olması için toprağın bu sıcaklıklarda olması gerekir. Eğer bunun altındaki sıcaklık olursa, tohumlarda çimlenme olmaz ve hastalıklar yaygınlaşır. Orta Anadolu'da en uygun ekim Nisana ayı sonuyla Mayıs ayı başında yapılabilir. Fasulye ekimi mibzerle, daha önce hazırlanmış karıklara ya da ocaklara yapılır. Ancak fasulye türlerine göre bırakılan aralıklar değişik olabilir. Ekim derinliği de, genellikle 3-6 cm kadar olur. Ekim yapılan toprak türüne göre uygun gübreler kullanılabilir. Fakat fasulye ekiminde yanmış küçük baş hayvan gübresi daha iyi sonuç alınmasına neden olur.

  Fasulye Ekimi
  Fasulye ekiminde bakım

  Ekim döneminde yağan yağmurla toprakta kaymak oluşumuna neden olabilir. Bunu çapalama yaparak ortadan kaldırmak gerekir. İlk çapalama bitkilerin 4 yapraklı olduğu dönemde yapılır. Fakat tarımda olan gelişmeler nedeniyle, genellikle çapaya ihtiyaç bile duyulmaz. Yabani otlardan korunmak amacıyla ilaçlama yapılabilir. Ekim sırasında tarlaya atılan ilaçlar bu sorunu çözümler. Sulamada fasulye ekiminde önemlidir. Yapraklar kurumaya başladığı zaman ilk sulama yapılmalıdır. Ancak arazide su birikintisi olmamalıdır.

  Fasulye ekiminde hasat

  Fasulye hasadı yaprakların kurumaya başladığı zaman başlatılır. Genellikle elle yapılan hasat sonrası, bir hafta kadar bekletilen ürünler, patoza vurulur. Sıcaklık 15-20 derece arası olursa, fasulye ekiminde hasat daha yüksek olur
  ]]>
  Patatesli Fasulye Yemeği https://www.fasulye.gen.tr/patatesli-fasulye-yemegi.html Mon, 12 Nov 2018 23:57:54 +0000 Patatesli fasulye yemeği: Fasulye her mevsimde tüketilen bir sebzedir. Kurusu ve tazesi her zaman çokca tercih edilir. Yapım olarak zor ve zahmetli olsa da çok sevilen bir sebze yemeğidir. Patateslisi de yapılır. Buda tat bakımından Patatesli fasulye yemeği: Fasulye her mevsimde tüketilen bir sebzedir. Kurusu ve tazesi her zaman çokca tercih edilir. Yapım olarak zor ve zahmetli olsa da çok sevilen bir sebze yemeğidir. Patateslisi de yapılır. Buda tat bakımından çok lezzetli bir yemektir.

  Patatesli fasulye yemeği

  Malzemeler:
  • Yarım kilo taze fasulye
  • 1 tane patates
  • 1 tane kuru soğan
  • 1-2 diş sarımsak
  • 1 tane domates
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 3 yemek kaşıgı zeytinyağı
  • Yarım su bardağı su
  • Pul biber
  • Karabiber
  Yapılışı: Yemeğimize başlamadan önce fasulyelerimizi yıkayıp, ayıklıyoruz. Sonra patateslerimizi, soğanımızı ve sarmısaklarımızı soyup yıkıyoruz. Soğanımızı ve sarmısaklarımızı küp küp doğruyoruz. Derin bir tava alıp içine üç yemek kaşığı zeytinyağı koyuyoruz. Ocağa aldığımız tavamızı kısık ateşte yağımız ısınana kadar bekletiyoruz. Isınan yağımızın içine sarmısaklarımızı ve soğanımızı koyup kavuruyoruz. Kavrulan sarmısak ve soğanımızın üzerine domatesimizi rendeliyoruz. Patatesli Fasulye YemeğiÜzerine salçamızı koyup kavurmaya devam ediyoruz. Bir iki dakika bu şekilde kavurduktan sonra fasulyelerimizi ekleyip bir iki tur daha kavuruyoruz. Sonra tavamızın ağzını kapatıp beş on dakika kadar pişiriyoruz. Fasulyelerimiz pişerken patateslerimizi küp küp doğruyoruz. Sonra tavaya patateslerimizi de ekliyoruz. Üzerine tuzu, pul biberi ve karabiberi ekliyoruz. En son yarım su bardağı suyu üzerine ekliyoruz. Kaynayana kadar orta ateşte pişiriyoruz. Kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte pişirmeye devam ediyoruz. Pişip pişmediğini kontrol ederek ocaktan alıyoruz. Pişen patatesli fasulyemizi yanında bulgur pilavı ile servis yapabiliriz. Afiyet olsun.
  ]]>
  Yumurtalı Fasulye https://www.fasulye.gen.tr/yumurtali-fasulye.html Tue, 13 Nov 2018 09:07:59 +0000 Yumurtalı fasulye, Fasulye yemekleri kolay yapımı olmasa da sıkça tercih edilen bir yemektir. Etli yapılmadığı sürece çok masraflı bir yemek değildir. Maddi yönden çok masraflı olmadığı için sıkça tercih edilir. Fasulye Yumurtalı fasulye, Fasulye yemekleri kolay yapımı olmasa da sıkça tercih edilen bir yemektir. Etli yapılmadığı sürece çok masraflı bir yemek değildir. Maddi yönden çok masraflı olmadığı için sıkça tercih edilir. Fasulye sağlıklı bir sebzedir. Bu yüzden herkesin çok fazla tüketmesi gerekir. Fasulyenin kurusu, tazesi, patateslisi ve yumurtalısı gibi bir çok çeşidi yapılır.

  Yumurtalı fasulye

  Malzemeler:
  • Yarım kilo taze fasulye
  • 1 tane kuru soğan
  • 1 tane domates
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 4-5 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 2 tane yumurta
  • Tuz
  • Karabiber
  • Pul biber
  Yumurtalı FasulyeYapılışı: Fasulyelerimizi yıkayıp istediğimiz gibi doğruyoruz. Bol suda haşlıyoruz. Sonra haşlanan fasulyelerimizin suyunu süzüyoruz ve soğumaya bırakıyoruz. Derin bir tava alıyoruz. İçine sıvı yağımızı koyup, ocağa alıyoruz. Altını orta ateşte açıyoruz. İçine önceden küp küp doğradığımız soğanımızı atıyoruz. Soğanımızı iyice kavuruyoruz. Soğanımız kavrulduktan sonra içine salçamızı ve kabuğunu soyup küp küp doğradığımız domatesimizi koyuyoruz. Bu şekilde kavurmaya devam ediyoruz. Sonra içine baharatlarımızı ekliyoruz. Üzerine yumurtalarımızı kırıyoruz. En son fasulyelerimizi de ekleyip karıştırıyoruz. Tavanın ağzını kapatıp kısık ateşte kavuruyoruz. Kavrulan yumurtalı fasulyemizi servis tabağına alıyoruz. Afiyet olsun.
  ]]>
  Yeşil Fasulye Kızartması https://www.fasulye.gen.tr/yesil-fasulye-kizartmasi.html Tue, 13 Nov 2018 16:13:54 +0000 Yeşil fasulye kızartması, yeşil fasulye kızartması oldukça sevilen ara yemek ya da meze olarak tarif edilen bir sebze türüdür. Yemeklerin yanına çok yakışır. Kimi yeşil fasulyeyi sevmez iken kızartmasını çok severek tüketi Yeşil fasulye kızartması, yeşil fasulye kızartması oldukça sevilen ara yemek ya da meze olarak tarif edilen bir sebze türüdür. Yemeklerin yanına çok yakışır. Kimi yeşil fasulyeyi sevmez iken kızartmasını çok severek tüketir. Çıtır çıtır bir lezzet olur. Yoğurt sosu ile servis edilerek daha da lezzetlendirilebilir. Sarımsaklı yoğurt sosu ya da domatesli sos yapılarak üzerine eklenerek daha da lezzetlendirilebilir. Bu sizin damak tadınıza kalmış bir lezzettir. Şimdi kızartma tarifini verelim.

  Yoğurt soslu yeşil fasulye kızartması yapımı için gerekli malzemeler
  • 1/2 kilogram yeşil fasulye
  • 1 su bardağı mısır unu
  • 1/2 su bardağı sıvı yağ
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 çorba kasesi süzme yoğurt 
  • 2 diş sarımsak
  • 1 çay kaşığı kuru nane
  Yeşil Fasulye KızartmasıYoğurt soslu yeşil fasulye kızartması yapılışı, fasulye kızartması için ilk olarak fasulyeler yıkanır ve ayıklanır. Ayıklanan fasulyeler derin bir tencereye alınır ve haşlanmaya bırakılır. Fasulyeler iyice pişene kadar haşlanır. Pişmeye yakın tuzu atılır. Ardından hafif soğutulur ve tek tek una batırılır ve her tarafı iyice una bulanır. Teflon bir tavanın dibini tutacak kadar sıvıyağ eklenir ve ocağa alınır. Yağ ısınınca una batırılmış olan fasulyeler tavaya alınır ve arkalı önlü iyice kızartılır. Kızaran fasulyeler servis tabağına alınır. Bir kase yoğurt içerisine iki diş sarımsak ezilerek eklenir ve karıştırılır. Kızarmış fasulyeler üzerine dökülür ve son olarak yoğurt üzerine kuru nane serpiştirilerek servis edilir. Afiyet olsun.
  ]]>
  Kurutulmuş Yeşil Fasulye Kavurması https://www.fasulye.gen.tr/kurutulmus-yesil-fasulye-kavurmasi.html Tue, 13 Nov 2018 17:19:38 +0000 Kurutulmuş yeşil fasulye kavurması, Kurutulmuş sebzeler Türk mutfağında önemli bir yere sahiptir. Yaz aylarından tazecik sebzeler toplanıp kurutulur. Kış aylarında hem kış aylarında elimizin altında hazır sebze olmuş olur h Kurutulmuş yeşil fasulye kavurması, Kurutulmuş sebzeler Türk mutfağında önemli bir yere sahiptir. Yaz aylarından tazecik sebzeler toplanıp kurutulur. Kış aylarında hem kış aylarında elimizin altında hazır sebze olmuş olur hemde kurutulmuş sebzeler çok lezzetli olur. Kurutulmuş sebzelerin içerisinde yeşil fasulye yer almaktadır. Kurutulmuş yeşil fasulye ile enfes lezzetler ortaya çıkartabiliriz. Üstelik lifli özelliğinden dolayı metabolizmayı çalıştırır. Kilo problemi olan kişiler için de kurutulmuş yeşil fasulye iyi bir alternatiftir. Kurutulmuş yeşil fasulye kavurması hazırlayarak kalorisi düşük fakat çok lezzetli bir yemekle karnımızı doyurabiliriz. Kurutulmuş yeşil fasulye kavurması hem hazırlık aşaması oldukça basit hemde çok lezzetli bir yemek çeşididir. Özellikle Karadeniz bölgelerinde fazlasıyla tüketilen bir yemek çeşitti olarak bilinse de ülkemizin her yerinde sevilerek tüketilen bir yemektir. Yazdan hazırlayıp kuruttuğumuz yeşil fasulye kavurmasını dilersek akşam yemeklerimizde ara soğuk olarak tüketebileceğimiz gibi ana yemek olarak ta sunabiliriz. Sizlerle paylaşmış olduğum tarife uyarak sizlerde enfes kuru yeşil fasulye kavurması hazırlayıp sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

  Kurutulmuş yeşil fasulye kavurması için gereken malzemeler
  • 2 kase kurutulmuş yeşil fasulye,
  • 3 adet yumurta,
  • 2 adet kuru soğan,
  • 3 adet sivri biber,
  • 2 yemek kaşığı tereyağ,
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağ,
  • 1-2 diş sarımsak,
  • 1 tatlı kaşığı tuz,
  • 1 tatlı kaşığı pul biber.
  • 1 yemek kaşığı domates salçası,
  • 1 tatlı kaşığı biber salçası,
  Kurutulmuş Yeşil Fasulye KavurmasıHazırlanışı: Öncelikle kurutulmuş yeşil fasulyeleri bir güzel haşlıyoruz. Haşlanan fasulyeleri süzüp bir kenarda bekletiyoruz. Ardından fasulyeleri kavuracağımız tavaya küp küp doğradığımız kuru soğanı tereyağı ve zeytinyağını ekleyip bir güzel kavuruyoruz. Daha sonra ince ince kıydığımız sivri biberleri doğrayıp kavurduktan sonra derin bir kasede çırptığımız yumurtayı ekliyoruz. Biber ve domates salçasını eklediğimiz yumurtaları kavurup üzerine haşlayıp suyunu süzdüğümüz yeşil fasulyeleri ekliyoruz. Üzerine ince ince kıydığımız sarımsakları, pul biberi ve tuzunu ilave edip bir miktar karıştırıyoruz. Hazırladığımız kurutulmuş yeşil fasulye kavurmasını şık bir servis tabağına alıp sarımsaklı yoğurt veya cacık eşliğinde servis yapıyoruz. Yanında köy ekmeyi veya yufka ekmek olursa çok daha iyi olur. Deneyeceğinizi ve beğeneceğinizi umarak şimdiden ellerinize sağlık ve afiyet olsun.
  ]]>
  Kuru Fasulye Piyazı https://www.fasulye.gen.tr/kuru-fasulye-piyazi.html Wed, 14 Nov 2018 00:09:17 +0000 Kuru Fasulye Piyazı, bir çok yemeğin yanında salata olarak tercih edilir. Bakliyatlar arasında kuru fasulye en çok tüketilendir. Yemek yapımında kuru fasulye birden fazla çeşitte tercih edilir. İster sulu yemek olarak ister tencere Kuru Fasulye Piyazı, bir çok yemeğin yanında salata olarak tercih edilir. Bakliyatlar arasında kuru fasulye en çok tüketilendir. Yemek yapımında kuru fasulye birden fazla çeşitte tercih edilir. İster sulu yemek olarak ister tencerede yada fırında ve salatası yapılabilir. 

  Malzemeler
  • 1 su bardağı kuru fasulye 
  • 1 adet kuru soğan
  • 2 adet yeşil biber
  • 2 adet domates
  • 1 adet kırmızı biber
  • Yarım maydanoz
  • 1 adet limon suyu
  • Tuz
  • Pul biber
  • Zeytinyağı
  Yapılışı 

  Piyaz yapımında kullanılacak kuru fasulyeler bir gece öncesinden ıslatılmalıdır. Islatma işlemi için bir tencere içerisine kuru fasulyelerinin üzerini geçecek kadar su eklenip 10 dakika kadar kaynatılır. Fasulyeler kaynatıldıktan sonra ocaktan alınır ve bir gece boyunca suda bekletilir. Ertesi gün tenceredeki su dökülür. Şişen kuru fasulyeler duru su ile iyice yıkanır. Daha sonra düdüklü yada normal tencerede kuru fasulyeler yumuşayana kadar pişirilir. Kaynayan fasulyeler süzülürken soğuk suya tutulur.Kuru Fasulye PiyazıBir kabın içine alınan fasulyelerin üzerine tuz, pulbiber, zeytinyağı be limon suyu dökülerek iyice harmanlanır. Diğer malzemeler hazırlanana kadar bir kenarda sosuyla özleşmesi için bekletilir. Yeşil ve kırmızı biberler boylamasına ortadan ikiye bölünerek doğranır. Kuru soğanlar yarım ay şeklinde  doğranır. Maydanozlar ayıklandıktan sonra ince ince kıyılır. Kabukları soyulmuş domatesler küçük küpler halinde doğranır. Tüm malzemeler soslanmış kuru fasulyeye ilave edilir ve iyice harmanlanır. Hazırlanan piyaz soğuması için 1-2 saat buzdolabında bekletilir. Servis tabağına alınan kuru fasulye piyazının üzeri siyah zeytinlerle süslenerek sunum yapılır. 

  Afiyet Olsun. 
  ]]>
  Çömlekte Kuru Fasulye https://www.fasulye.gen.tr/comlekte-kuru-fasulye.html Wed, 14 Nov 2018 19:19:41 +0000 Çömlekte kuru fasulye, Kuru fasulye Türk mutfağının en sevilen yemekleri arasındadır. Küçük büyük herkes tarafından beğenilerek tüketilir. Kuru fasulye lezzetli olmasının yanı sıra ete eş değer besin değeri taşıması i Çömlekte kuru fasulye, Kuru fasulye Türk mutfağının en sevilen yemekleri arasındadır. Küçük büyük herkes tarafından beğenilerek tüketilir. Kuru fasulye lezzetli olmasının yanı sıra ete eş değer besin değeri taşıması ile de et tüketemeyenlerin bol miktarda tüketmesi gereken bir besindir. Kuru fasulye pişirmenin bir çok farklı yolu vardır ama çömlekte kuru fasulyenin lezzeti inanın bambaşkadır. Mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Kolay gelsin...

  Çömlekte Kuru Fasulye Malzemeler:
  • 250 gram kuzu veya dana kuş başı
  • 2 su bardağı kuru fasulye
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • 1 çorba kaşığı margarin
  • 1 baş iri boy kuru soğan
  • 1 adet sivri biber
  • 1 çorba kaşığı domates salçası
  • Yarım çorba kaşığı acı biber salçası
  • 2 diş sarımsak
  • Yeteri kadar tuz
  • Kırmızı pul biber
  • Kara biber 
  • Kimyon
  • Yeteri kadar sıcak su
  Çömlekte Kuru Fasulye Hazırlanışı:

  İlk olarak kuru fasulyeyi ılık su ile akşamdan ıslatıyoruz. Daha sonra suyunu süzüp üzerine sıcak su ekleyip, en az 10 dakika haşlıyoruz. Ardından ocağın altını kapatıp bu suyun içinde de en az yarın saat fasulyenin iyice kabarmasını sağlıyoruz. Yalnız fasulyenin üzerinden suyun yukarıda olmasına dikkat edin. Suyun temas etmediği fasulyeler daha geç pişecektir. Bu sürenin sonunda fasulyenin suyunu süzüp sudan geçiriyoruz.

  Çömleği ocağın üzerine alıyoruz. Üzerine sıvı yağı ve margarini ekliyoruz. Yağ bir miktar kızardıktan sonra üzerine kuzu etini ilave edip en az on dakika kavuruyoruz. Bu arada kuru soğanı ve yeşil biberi yemeklik doğruyoruz. Kavrulan etin üzerine ilave edip, kuru soğan diriliğini kaybedinceye kadar kavurmaya devam ediyoruz. Daha sonra domates salçasını ve biber salçasını ilave edip bir iki çevirim daha kavuruyoruz. Üzerine kuru fasulyeyi ekliyoruz. Bir kaç dakika karıştırmak sureti ile fasulyeyi de kavuruyoruz. Daha sonra tuzunu, sarımsağı ve baharatlarını ilave edip fasulyelerin üzerinden iki parmak aşacak kadar kaynar su ilave ediyoruz. Çömleğin ağzını muhafazalı bir kapak ile kapatıp kısık ateşte pişmeye bırakıyoruz.

  Çömlekte Kuru Fasulye
  Her fasulyenin kendi cinsine göre bir pişme süresi olduğu için fasulyeler pişinceye kadar ocaktan almıyoruz. Fasulyenin pişme süresi uzadıkça yemeğin suyu azalacaktır. Fazla aşırıya kaçmadan gerek gördükçe sıcak su ilavesi yapabilirsiniz. Kuru fasulyeyi piştikten en az yarım saat sonra servis ederseniz çok daha özlü ve lezzetli olacaktır. Afiyet olsun...
  ]]>
  Soya Fasulyesi https://www.fasulye.gen.tr/soya-fasulyesi.html Wed, 14 Nov 2018 21:48:02 +0000 Soya Fasulyesi, Soya, baklagiller familyasından olan özellikle Doğu Asya da Japonya ve Çin'de tarımı yapılan bir yıllık bir bitki türüdür. Boyu 1-1,5 metreye kadar ulaşmaktadır. Soya fasulyesi, 17. yüzyıl da Uzak Doğudan gemi Soya Fasulyesi, Soya, baklagiller familyasından olan özellikle Doğu Asya da Japonya ve Çin'de tarımı yapılan bir yıllık bir bitki türüdür. Boyu 1-1,5 metreye kadar ulaşmaktadır. Soya fasulyesi, 17. yüzyıl da Uzak Doğudan gemiler ile beraber, Amerika ve Afrika kıtasına getirilmiş oradan da tüm dünyaya yayılmıştır. Her kıt'ada önemi bilinmiş ve tarımı yapılmıştır. Günümde Afrika kıtası hariç her kıtada tarımı yapılmaktadır. Protein yönünden zengin olan soyanın içerisinde % 25 yağ, % 45 protein, %25 karbonhidrat ve %5 de mineral çok sayıda vitamin ve aminoasitler içermektedir. Farklı iklim bölgelerin de tarımı yapılabilen bir bitki olan soya, kumlu toprak harici her türlü toprakta yetişebilmektedir. Sıcaklık olarak, ortalama 25 C de daha verim alınmaktadır. Bundan dolayıdır ki Dünyanın hemen hemen her bölgesinde üretimi yapılmaktadır. Gıda olarak bakıldığında Soya Fasulyesi, Dünyada en çok tüketilen gıdalar arasında yer almaktadır. Özellikle, yağı, peyniri, sütü, eti üretilmektedir. Yem sanayisinde de en fazla küspe olarak kullanılmaktadır. Ayrıca biyoyakıt olarak da kullanılmaktadır. Protein bakımından zengin olması sebebi ile hayvansal ürünlere alternatif olarak, soya fasulyesi tüketilmelidir. Soyanın bir çok hastalığa faydalı olduğu tespit edilmişse de, özellikle meme kanserini tetiklediği söylenmektedir. 

  Soya Fasulyesi: Doymuş yağ oranının yüksek olması içerisinde protein den zenginliği ile hem besleyici hemde faydalı bir yiyecek olmaktadır. Sağlıklı beslenme için kadınların yaklaşık olarak, günde 46 gram erkeklerin ise, 56 gram protein tüketmeleri gerekmektedir. Bu protein ihtiyacı soyadan sağlanabilmektedir. Soya fasulyesinin içerisinde yer alan, omega yağları, B vitamini, demir, çinko, çoklu doymamış yağlar, antioksidanlar, foto kimyasallar ve de lif bakımından zengindir. Soya fasulyesinin faydaları arasında; 
  Soya Fasulyesi
  • Yüksek kolesterole karşı etkilidir,
  • Anti kanserojen özelliği vardır,
  • Kemiklere faydası bulunmaktadır,
  • Anti diyabet özelliği bulunmaktadır,
  • Menopoza ve menopozun ortay çıkardığı sıkıntılara karşı etkilidir.
   Soya Fasulyesinin Zararları
  • Tiroit hormonu ile alakalı hastalıklarda fazla tüketilmemelidir,
  • Testosteron hormonunu düşürdüğünden dolayı sperm sayısında azalma görülebilir,
  • Meme kanserinde artış olabilmektedir.
  Yinede tüm bu yaklaşımlar soya fasulyesi ve soyadan üretilmiş ürünleri fazla miktarda tüketmek ile alakalıdır.
  ]]>
  Kuru Fasulye Salatası https://www.fasulye.gen.tr/kuru-fasulye-salatasi.html Thu, 15 Nov 2018 00:12:06 +0000 Kuru fasulye salatası, Salata yemeklerin yanında olmazsa olmazlar arasındadır. Yemek masasında daima bulunur. Türk mutfağında salata çeşitleri oldukça fazladır. Ezme, çoban yada karışık salata gibi oldukça fazladır salata ç Kuru fasulye salatası, Salata yemeklerin yanında olmazsa olmazlar arasındadır. Yemek masasında daima bulunur. Türk mutfağında salata çeşitleri oldukça fazladır. Ezme, çoban yada karışık salata gibi oldukça fazladır salata çeşitleri. Bugün sizlere sürekli yapılmayan bir salata tarifi vereceğim. Şimdiden kolay gelsin. 

  Kuru fasulye salatası için gerekli olan malzemeler 
  • 1 çay bardağı kuru fasulye 
  • 1 adet domates 
  • 1 adet salatalık 
  • 1 adet kuru soğan 
  • 1 çay kaşığı sumak
  • Tuz 
  • Limon suyu 
  • Nar ekşisi 
  • Zeytinyağı 
  Kuru Fasulye Salatası
  Yapılışı: Salata için ilk olarak kuru fasulyeyi bir gün önceden ıslatın. Ertesi gün ise ıslanmış fasulyeyi kaynatın ve kaynayınca üzerine çıkan köpüğü alın. Daha sonra fasulyeyi bir salata kasesine alın. Domatesi, salatalığı ve soğanı doğrayın. En son olarak limon suyunu, nar ekşisini, tuzu ve sumağı ekleyip iyice karıştırın. Afiyet olsun. 
  ]]>
  Siyah Fasulye https://www.fasulye.gen.tr/siyah-fasulye.html Thu, 15 Nov 2018 14:00:22 +0000 Siyah Fasulye, Siyah fasulye vitamin ve mineral bakımından  çok zenginleştirilmiş bir bakliyat olan siyah fasulye ülkemizde çık fazla görülmeyen bir bakliyat türüdür dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan genel anlamda Güne Siyah Fasulye, Siyah fasulye vitamin ve mineral bakımından  çok zenginleştirilmiş bir bakliyat olan siyah fasulye ülkemizde çık fazla görülmeyen bir bakliyat türüdür dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan genel anlamda Güney Amerika ya özgü bir bakliyat türüdür siyah fasulye birçok yemek çeşidinde tüketilmektedir. Siyah fasulye Kalori bakımından da çok zengindir. Bir tabak siyah fasulye yemeği yaklaşık 218 kaloridir. Siyah fasulye tüketimi insan sağlığına çok faydalı olduğu ve kan şekerini kontrol ettiği, kalsiyum ve demiri vücutta uygun düzeyde tutar, anemi kan kanseri önler, kolon kanseri riskini önler, kalp hastalıklarına iyi gelir ve vücuttaki yağ ve kolesterolü normal getirir ve korur. Siyah fasulye diyet dengelemek için vücudumuza günlük protein miktarını sağlayan bir alternatiftir.

  Siyah Fakültenin Faydaları

  • Kabızlığı iyi gelir
  • Kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir
  • Bağırsak kanserini önler
  • Antibakteriyel dır
  • Gut hastalığına iyi gelir
  • Bağırsak kanserini önler
  • Mide ve oniki parmak bağırsağını önler
  • Kandaki şeker oranını düzenler

  Siyah Fasulye

  Siyah fasulye potasyum, selenyum, demir, çinko, molibden, mineral ve kalsiyum  bakımından çok zengin ve aynı zamanda içerisinde en fazla lif barındıran bakliyatlar arasında önemli yeri olan bakliyattır. Siyah fasulyenin diyabete iyi geldiği bilinmektedir. Siyah fasulyenin özellikle kolon kanseri başta olmak üzere bir çok kanser türünü önleyici özelliği vardır. Siyah fasulyede antioksidanlar ve doymuş asit fazla olduğundan vücuda sıhhat ve sağlık kazandıran bakliyattır. Ayrıca siyah fasulyede lif, protein, karbonhidrat ve vitaminler bakımından çok zengin olduğu bilinmektedir.

  ]]>
  Meksika Fasulyesi https://www.fasulye.gen.tr/meksika-fasulyesi.html Thu, 15 Nov 2018 14:22:59 +0000 Meksika Fasulyesi, Meksika fasulyesi ülkemizde fazla bilinmemekle birlikte çok güçlü antioksidan içeren bir bitkidir. Meksika fasulyesi diğer fasulyelere kıyasla antioksidan içerdiği bilinmektedir. İçeriğindeki magnezyum oran Meksika Fasulyesi, Meksika fasulyesi ülkemizde fazla bilinmemekle birlikte çok güçlü antioksidan içeren bir bitkidir. Meksika fasulyesi diğer fasulyelere kıyasla antioksidan içerdiği bilinmektedir. İçeriğindeki magnezyum oranının çok yüksek olması nedeni ile tüketildiği zaman insanda kaygı, bitkinlik ve yorgunluk gibi ileri gelen rahatsızlıkların giderilmesi bakımından faydalı olmaktadır. İnsan sağlığı açısından çok faydalı olan antioksidan, magnezyum dışında birde lif kaynağı olarak da bilinen Meksika fasulyesi tüketimi insanın daha sağlıklı olması için etkili bir besindir. Meksika fasulyesinin faydaları ve özellikleri saymakla bitmemektedir. Meksika fasulyesi kanser riskini azaltır, kalp ve kemik sağlığına yardımcı olur, kan basıncını düzenler, kolon fonksiyonlarını düzenler kadıların korkulu rüyası olan menopoz belirtilerini azaltır ve kolesterol seviyesini de düzenleyici olarak bilenen Meksika fasulyesi tüketilmesi gereken çok faydalı bir besin maddesidir. Meksika fasulyesinde yüksek miktarda protein bulunduğundan Meksika fasulyesi tüketen insanların et yemiş kadar protein aldığı bilinir. Zayıflama sürecinde de yardımcı bir besindir. Meksika fasulyesi kan şekerini de düzenlemektedir. Yani kandaki şeker emilimini yavaşlattığından kan şekerini düzenliyor açlık hissi verdirmiyor.

  Meksika Fasulyesi
  Meksika Fasulyesi Faydaları Nelerdir
  • Meksika fasulyesi tam bir lif deposudur.
  • Çok güçlü antioksidan kaynağıdır.
  • Magnezyum kaynağıdır.
  • Meksika fasulyesini tüketerek daha sağlıklı ve mutlu olunur.
  • Diğer fasulye çeşitlerin den çok daha yüksek antioksidan içerir.
  • Protein kaynağıdır.
  • Kanser riskini azaltır.
  • Kolesterol ayarlayıcıdır.
  • Kan basıncını ve kolon fonksiyonlarını düzenleyicidir.
  • Meksika fasulyesi içerisinde zengin aminoasitler bulunur.
  • Kadınların korkulu rüyası menopoz belirtilerini azaltır.
  • Kemik ve kalp sağlığını destekler.
  Saymakla bitmeyen faydaları ile Meksika fasulyesi sağlıklı yaşamı destekleyen bu lezzetli besin maddesin den faydalanmak için günlük hayatımıza koymamızda ve sofralarımızda bol, bol tüketilmesinin faydalı olacağı düşünülmelidir.
  ]]>
  Fasulye Tohumu https://www.fasulye.gen.tr/fasulye-tohumu.html Fri, 16 Nov 2018 06:36:41 +0000 Fasulye Tohumu, fasulye cinslerine göre farklılık gösterir. Bazı cinsler tazeyken tüketildiği gibi bazı cinsler kuru olarak tüketilir. O nedenle tohum seçimi yapılırken tüketim amacına uygun tohumlar tercih edilmelidir.  Fasulye Tohumu, fasulye cinslerine göre farklılık gösterir. Bazı cinsler tazeyken tüketildiği gibi bazı cinsler kuru olarak tüketilir. O nedenle tohum seçimi yapılırken tüketim amacına uygun tohumlar tercih edilmelidir. 

  Dikim-Gübreleme ve Sulama 

  Fasulye cinsleri sırık ve oturak olarak iki gruba ayrılır. Oturak fasulye erken ürün verir. dikiminde sırık kullanılmadığı için pratiktir. Rüzgar alan bahçelerde yetiştirilebilir fakat yine de çok fazla tercih edilmez. Kökleri zayıf olduğu için toprakta çok fazla derine gidemez. Yaklaşık olarak en fazla 15 santimetre derinliğe ulaşabilir. Sert esen rüzgar kök oluşumuna zarar verdiği için fasulye tohumu rüzgarlı arazileri çok sevmez. Orak fasulyenin verimi sırık fasulyesine göre oldukça düşüktür. Hasat zamanı en kısa süren cinstir. Yaz boyunca devamlı ürün alabilmek için birkaç kez ekilmesi gerekir. Sırık fasulye cinsi 2-3 metre uzayabilir. Büyüme sırasında gövdenin eğilmemesi, ürünlerin zarar görmemesi için sağlam sırıklara sarılır. Hasat zamanı bodur cinslere göre daha uzun sürer  fakat yine de bol ürün elde edilir. Rüzgar almayan yerlerde daha iyi yetişir. Kökleri zayıf olduğu için toprak da çok fazla derine gitmez. Yaklaşık olarak en fazla 15 santimetre derinliğe ulaşabilir. O nedenle rüzgarlı arazileri çok sevmez. Sert esen rüzgar kök oluşumuna zarar verir. Her iki fasulye çeşidi de sıcak ve ılık iklimleri sever fakat hasat süresi kısa olduğu için soğuk iklimlerde de yetişebilir. Yıl içerisinde defalarca kez ekimi yapılabilir. Soğuk havalar tamamen etkisini yitirince ekilmesi daha uygun olur. Böylece yaz bitmeden ürünler bolca temin edilebilir. 

  Fasulye Tohumu
  Fasulye genellikle besin değerlerince zengin, çabuk ısınan, suyu ve ısıyı köklere geçiren toprakları sever. Sert, ağır ve kireçli topraklarda iyi yetişmez.Toprağın ph seviyesinin 5.5-6.5 değerleri arasında olması fasulye için idealdir. Toprak hazırlığı yaklaşık 1,5 ay önce yapılır. Fasulye ekilecek her metrekarelik alan için hesaplama yapılarak gübre miktarı belirlenir. Çiftlik gübresi kullanıma çok uygundur. Tohumların bakımı ve sulama kolaylığı açısından tohum ekimi bir sıra üzerinde yapılmalıdır. Sırık fasulyelerde her sıra arası 70 santim ve her sıra üzerindeki tohum aralığı 30-40 santim olmalıdır. Oturak fasulyelerde ise  her sıra arası 50-60 santim ve her sıra üzerindeki tohum aralığı 10 santim olacak şekilde dikim yapılmalıdır. açılan her çukurun derinliği 4-5 santim civarı olmalıdır ve her çukura kaliteli 4-5 tohum atılmalıdır. Sırık fasulyeler oturak fasulyelere göre daha fazla gübre istediğinden, gübreleme yaklaşık 2 kat fazla yapılmalıdır. Fasulyeler çimlenip, gerçek yaprakları görününce çapa yapılmaya başlanır. Fasulyeler çimlenme için yüksek sıcaklık isterler. Meyve bağlama dönemlerinde ise yüksek sıcaklık büyük zararlara yol açar. Meyvenin verimini ve kalitesini düşürür. Fideler kol vermeye başlayınca fasulyelere 2-3 metre uzunlukta sağlam sırıklar çakılır. Aşırı sıcak havalarda fideler susuz bırakılmamalıdır. Çiçeklenen ve meyveye duran fasulyeler kökü kurumadan her 4-5 günde bir sulanmalıdır. Sulamalarda iki hafta aralıklarla toprağa gübre şerbeti vermek ürün verimini ve kalitesini artıracaktır. . 

  ]]>
  Sütlü Kuru Fasulye https://www.fasulye.gen.tr/sutlu-kuru-fasulye.html Sat, 17 Nov 2018 06:35:50 +0000 Sütlü kuru fasulye, Kuru fasulye her mevsimde tükettikten ve çok sevilen bir yemektir. Yapımı biraz zahmetli olsa da çok sevildiği için sürekli tercih edilir. Et kullanılmazsa masraflı bir yemek değildir. Fasulye sağlık bakım Sütlü kuru fasulye, Kuru fasulye her mevsimde tükettikten ve çok sevilen bir yemektir. Yapımı biraz zahmetli olsa da çok sevildiği için sürekli tercih edilir. Et kullanılmazsa masraflı bir yemek değildir. Fasulye sağlık bakımından da oldukça faydalıdır. Akşam yemeklerinin ve özel misafirlerin vazgeçilmez yemeğidir. 

  Sütlü kuru fasulye

  Malzemeler:
  • 2 su bardağı kuru fasulye
  • 1 tane kuru soğan
  • 2 tane havuç
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 1 yemek kaşığı biber salçası
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 2 su bardağı süt
  • Sıvı yağ
  • Tuz
  • Pul biber
  • Nane
  Sütlü Kuru Fasulye
  Yapılışı: Yemeğe başlamadan önce fasulyeleri bir gün önceden ıslatıyoruz. Derin bir kaba fasulyeyi koyuyoruz. Üzerine süt ve su koyup bir gece önceden ıslatıyoruz. Sütlü kuru fasulyeyi düdüklü tencerede yapıyoruz. Düdüklü tencereyi alıyoruz. Sütlü kuru fasulyeyi sütünü süzmeden düdüklüye koyuyoruz. Ocağa alınan düdüklünün altını orta ateşte açıyoruz. Fasulyeler kaynamaya başlayınca ocağın altını kısıp on dakika daha pişiriyoruz. Pişen fasulyeleri süzüyoruz. Bir tavada tereyağını eritiyoruz. Üzerine sıvıyağ ekliyoruz. Yağlar ısındıktan sonra küp küp doğradığımız soğanı yağın içinde kavuruyoruz. Soğan kavrulduktan sonra salçayı da ekleyip biraz daha kavuruyoruz. Üzerine havuç ve fasulyeleri ekleyip bütün malzemeleri üç dört dakika daha kavuruyoruz. Kavrulan malzemelerin üzerine su ekleyip, baharatları da atıyoruz. Bu şekilde bir süre kaynatıyoruz. Ve sütlü kuru fasulyemiz hazır. Servis tabağına alıyoruz. Sıcak sıcak servis yapıyoruz. Afiyet olsun.
  ]]>